Product placementO zdraví 2. 2. 2022 | Redakce Vím, co jím

Alzheimer – každý krok pomáhá

Chůze je nejpřirozenější formou pohybové aktivity v životním stylu člověka. Čím častěji ji upřednostníme před pohodlnou jízdou autem nebo výtahem, tím dříve se budeme cítit i vypadat lépe. Taková půlhodinová procházka, alespoň 3x týdně, a k tomu zdravá strava, tak může být příjemnou prevencí i Alzheimerovy choroby.

Stock photos: PH888/Shutterstock.com
  • Začít je dobré v co nejmladším věku. Jakmile se totiž začnou první příznaky obávaného „Alzheimera“ hlásit, je už na prevenci pozdě. Alarmující je i fakt, že do roku 2050 očekávají vědci v Česku přibližně 280 000 lidí, které toto onemocnění zasáhne.

Co je dobré pro srdce, je dobré také pro mozek

Jakákoliv pravidelná a přiměřená pohybová i mentální aktivita má v kombinaci se správnými stravovacími návyky vliv na snížení rizika:

  • infarktu,
  • mozkové mrtvice,
  • cukrovky druhého typu,
  • některých forem rakovin a
  • dokonce i rozvoje demence.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci pečující osoby. U lidí nad 80 let jí trpí každý pátý.

  • Pokud tedy v mladším věku mentálně, fyzicky i společensky lenošíme, přispíváme si ke vzniku Alzheimera vrchovatou měrou. Nevytváříme si náhradní mozkovou kapacitu, díky které se daří projevům této nemoci docela dobře vzdorovat.

Buďte o krok napřed

žena pomáhající starší ženěDle odhadů bude Alzheimer za více méně 10 let jedním z 5 nejčastějších chronických onemocnění v ČR. Jen Oborová zdravotní pojišťovna evidovala v roce 2021 s tímto onemocněním přes 2 500 pojištěnců a za celkovou péči, která jim byla poskytnuta, uhradila téměř 325 milionů korun.

To, jestli máme k tomuto degenerativnímu onemocnění mozku dispozice, lze předem zjistit. Screening České alzheimerovské společnosti zachytí přibližně 35 % potenciálně rizikových pacientů. 

puzzle mozekNezapomeňte tedy trénovat svoji paměť, pečovat o své tělo  a zdravě jíst. Mnoho praktických rad najdete i na stánkách klientského časopisu OZP -  BONUS, a to v průvodci o prevenci těch nejzávažnějších onemocnění (str. 44- 54).

  • Využijte jich a buďte o krok napřed nejenom před Alzheimerem, ale i dalšími nemocemi. Žijte zdravěji a veseleji.

Přijměte výzvu Oborové zdravotní pojišťovny (207), která je v roce 2022 partnerem programu 60 dnů aktivně a zdravě.

Výzvu 207 kilometrů s OZP najdete v aplikaci.

logo OZP

 Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com

Mohlo by vás také zajímat: