O zdraví 21. 8. 2020 | Daniel MarešDaniel Mareš

Antiaging foods. Potraviny, které vrací kůži ztracený lesk

Kůži vysušuje mnoho faktorů. A právě některé potraviny ji dokážou vrátit ztracený „lesk“. Stejně, jako existují ty, které vám pomáhají udržet svěží tvář, jsou i takové, které mají na svědomí pravý opak.

Stock Photos: Evgeny Atamanenko /Shutterstock.com

Sýr proti zubnímu kazu

Nejen šaty, ale i zuby dělají člověka. Se zkaženým chrupem navíc vypadáte starší. Ve studii americké Akademie všeobecného zubního lékařství z roku 2013 se uvádí, že našim zubům pomáhá konzumace sýru. Obsahuje totiž vápník, který prospívá síle vašich zubů.

„Například trocha čedaru může působit proti kyselinám, které vám v zubech zůstaly po obědě. Sýr je tak ideální volbou ke snídani a k obědu,“ upřesňuje lékařka MUDr. Lucie Nováková.

Rajčata pro mladistvou pleť

rajčatová omáčkaPlácáte na sebe v létě spousty opalovacího krému, abyste zabránili vysoušení pokožky? Možná vás to překvapí, ale mladistvé pleti můžete dosáhnout i konzumací rajčat. Jsou totiž bohatá na lykopen, antioxidant s přirozenými vlastnostmi opalovacího krému.

Studie z British Journal of Dermatology z roku 2010 zjistila, že rajský protlak je ve skutečnosti jedním z nejlepších zdrojů lykopenu. Udělejte si z něj třeba chutnou omáčku k těstovinám.

Olivový olej snižuje záněty

Ani v tomto seznamu nesmí chybět olivový olej. Jak jistě víte, jeho konzumace zlepšuje mimo jiné paměť. Kromě toho ale pomáhá i k mladistvé pleti bez vysoušení. Už tisíciletí se používá i jako přírodní kondicionér na vlasy a účinný je i proti lupům. Mnoho lidí jej ale ze svého jídelníčku odstranilo, protože se bojí přibývání na váze.

„Kalorie sice obsahuje, ale na druhou stranu se jedná o důležitou živinu pro zdravou pokožku,“ vysvětluje lékařka s tím, že pomáhá naši kůži udržovat zvlhčenou a snižuje riziko tvorby zánětů.

Extra panenský olej je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit pokožku před poškozením.

Losos s omega-3 mastnými kyselinami

Uzený, dušený nebo pečený losos lze označit jako superpotravinu, pokud jde o vaše tělo a vzhled. Tuky ve stravě jsou nezbytné pro zdravou a vyživovanou pleť. Nemusíte jíst jen lososa, ale obecně i další mastné potraviny vám mohou s vysušenou pokožkou pomoct. Zařaďte proto do vašeho jídelníčku jakoukoliv rybu, ořechy, semínka či avokádo. Tyto potraviny obsahují omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, dále vitamín E a selen.

Meloun brání předčasnému stárnutí

melounI když se meloun se z více jak devadesáti procent skládá z vody, je plný vitamínů a antioxidantů, které pomáhají zabránit předčasnému stárnutí. Je bohatý na vitamín A, který přispívá v boji s akné a udržuje pokožku hydratovanou.

Meloun navíc obsahuje karoten, který snižuje oxidační stres. Díky nízkému obsahu kalorií je navíc dobrý i pro vaší štíhlou linii.

Potraviny, které pleti neprospívají 

Cukr podporuje akné

Nejen, že sladkosti kazí vaše zuby, ale mohou stát i za stárnutím pleti. Produkce kolagenu se při stárnutí přirozeně vyčerpává, ale konzumace přebytečného cukru tento proces urychluje.

„Cukr  urychluje stárnutí kůže,“ říká Lucie Nováková. Konzumace velkého množství cukru také vyvolává akné.

Kofein dělá vrásky 

kofeinKofein možná prospívá vaší výkonnosti, ale pokud jste velký milovník kávy, může vám to obrazně řečeno udělat vrásky na čele.

Kofein má vliv na stárnutí, neboť způsobuje uvolňování kortizolu, hormonu, který přispívá k nárůstu tuku. Nebojte se, rituály vám měnit nechceme, kávu klidně pijte, jen to s ní moc nepřehánějte a dávejte si k ní hodně vody.

Steaky na grilu

Grilované maso obsahuje  uhlovodíky, které způsobují poškození vaší pokožky. Je to jako se vším, lahodný steak si klidně dejte, jen jej nesmíte konzumovat každý den.

Alkohol dehydratuje

Alkohol způsobuje dehydrataci, zanechává pokožku suchou a náchylnou k předčasným vráskám. Kromě komplikací, které může způsobit vaší pokožce, oslabuje i váš spánek. Nespavost vašim vráskám zrovna moc nepřidá, bez odpočinku budou přibývat.

Sůl podporuje otoky

Nepomůže vám ani nadměrná konzumace soli. Kromě toho, že zvyšuje krevní tlak, stojí za otoky a vysušuje pleť. Studie z roku 2019 publikovaná v Science Translational Medicine zjistila, že konzumace příliš velkého množství soli vyvolává zánětlivou odpověď imunitního systému, která stojí za vznikem ekzémů. Takže pokud se probudíte se suchou šupinatou pletí, na vině bude ten pytlík brambůrku, co jste chroupali v noci u televize.

Mohlo by vás také zajímat: