O zdraví 28. 1. 2021 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Bolest i zánět vyžene z těla terapie chladem a mrazem

Léčba chladem je používána již odedávna v nejrůznějších formách. Od studených zábalů při horečce, přes otužování ve sprše či řece, až ke klasickému sáčku s mraženým obsahem přiloženému na zraněné místo. Kortikoidy snižují záněty a endorfiny tlumí bolest. A co ještě se děje v těle?

Příznivé účinky kryoterapie
Foto - autor: Jacob Lund/ Shutterstock.com

Účinně zmírňuje bolest a zánět

 • Tato léčba je osvědčená i k místní léčbě zánětů a je neodmyslitelnou součástí lidové medicíny.

Vždyť i doma známe a využíváme analgetické a protizánětlivé vlastnosti studených obkladů. Běžně takto srážíme horečku a chladíme různé zhmožděniny.  

Jak terapie chladem funguje?

 • Chladová blokáda kožních receptorů vede ke sníženému vnímání bolesti v postiženém místě.
 • Omezená funkce postižených kloubů se při aplikaci lokálního chladu zlepšuje.
 • Otoky se díky zlepšenému transportu lymfatickými cévami zmenšují.
 • Snížená tkáňová teplota vede také k potlačení zánětlivého procesu.

Při kratší aplikaci ledového zábalu je počáteční stažení cév provázeno rovněž zvýšeným svalovým napětím, ale při delší aplikaci pozorujeme následné stažení cév a dlouhodobější svalovou relaxaci.

Vlivem odezvy centrálního nervového systému dochází také k vylučování hormonů, které mají na naše tělo léčebný efekt. Jedná se o kortikoidy, které eliminují všechny zánětlivé procesy v těle. Dále to jsou endorfiny, které známe jako hormony štěstí a které mají pozitivní vliv na naši náladu a také tlumí bolest.

Regeneruje organismus a posiluje imunitu

Jedná se vlastně o zrychlené vyplavování metabolických odpadních látek, které vznikají při zatížení organismu a sportovním výkonu. Příznivé účinky terapie chladem:

 • Revitalizuje a omlazuje organismus po únavě.
 • Zpožďuje procesy stárnutí pleti.
 • Omlazuje pleť a má pozitivní vliv na kožní onemocnění.
 • Pomáhá s bojem proti celulitidě a obezitě.
 • Zvyšuje tělesnou výkonnost.
 • Posiluje imunitu, funguje jako prevence proti chřipce a rýmě.
 • Stimuluje fyzickou i psychickou kondici.

Kryoterapie - léčba chladem při -100°C 

V současnosti se využívají dvě metody aplikace. A to celotělová kryoterapie, kdy je extrémnímu chladu vystaveno celé tělo, a dále lokální kryoterapie, kdy chladem působíme pouze na určité místo. Pro místní terapii se využívá buď proud ledového plynného dusíku o teplotě až -180°C, oxidu uhličitého (až -75°C) nebo ledového proudu vzduchu o teplotě cca -30°C.

Vlivem aplikace lokální kryoterapie dochází ke změnám v cévním mikrooběhu, stažení cév a předkapilárních svěračů, ale také otevření žilně tepenných spojení cév. Tato reakce trvá několik sekund, poté dochází k rychlému rozšíření cév a uzavření žilně tepenných spojů, zrychlení přítoku krve a zvýšení prokrvení několik hodin. Teplota ochlazených míst se vrací do původního stavu už po 15 minutách od ukončení zákroku.

 • Ochlazení poškozených tkání napomáhá kromě bolestivých stavů také ke zmírnění příznaků zánětlivého stavu a také zmenšuje propustnost cév a působí proti otokům.

Tři minuty mrazu a dost

 • Využívá extrémně nízkých teplot (-110 až -150 °C) po dobu cca 3 minut. K celotělové kryoterapii se nejčastěji využívá speciální zařízení zvané kryokomora (též polárium či kryokabina).

Kryoterapie spočívá v krátkém, jednu až tři minuty trvajícím, pobytu v polariu při teplotách -120 až -160°C a následné mírné pohybové aktivitě. Působení nízké teploty na receptory chladu, spolu s rychlým ochlazením a následným zahřátím celého povrchu těla, způsobuje intenzivní prokrvení kůže, podkoží, vaziva a šlachosvalového aparátu. Současně dochází v organismu k produkci enzymů a hormonů, které zvyšují fyzickou a psychickou odolnost.

 • Polárium zrychluje protizánětlivé a hojivé procesy. Zintenzivní se činnost tělesných orgánů, které zbavují organizmus škodlivin. Nervové receptory snižují reakci na bolest, kterou tělo po nějakou dobu téměř nepociťuje.

Tipy & rady

Pro vstup do polária je ideální balněné spodní prádlo. Přestože je v poláriu vzduch suchý a riziko omrzlin je při tak krátkém pobytu poměrně malé, některé části těla jsou na mráz přece jen náchylnější. Jedná se zejména o okrajové části těla, tedy prsty, nos, bradu nebo ušní boltce, které organismu slouží ke snížení tepelných ztrát a brání jej před prochladnutím. Proto budete potřebovat ponožky, rukavice, čelenku a roušku přes ústa.

Díky absenci vlhkosti v kryokomoře budete cítit na povrchu pokožky suchý chlad, který je vnímán jako příjemný pocit. Po uplynutí doby terapie vyjdete z polária, následovat by mělo alespoň krátké cvičení pro zahřátí. 

 • Návštěva kryokabiny přináší velmi příjemné pocity, rychlé osvěžení a úžasnou nálož nové síly a energie.
Mohlo by vás také zajímat: