O zdraví 14. 1. 2019 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Celulitidě říkám NE. Odplavte škodliviny ven z těla

Celulitida trápí většinu žen, vzniká jako důsledek poruchy krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Ta způsobí změny podkožního tukového vaziva, při kterých dochází ke ztrátě pružnosti a kvality kůže a zvýšenému ukládání tuku do podkoží.

Jak léčit celulitidu?
Stock Photos: Celulitida - pomerančová kůže ze Shutterstock.com

Jak vzniká?

Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému, který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Přetížení lymfatického systému buď v důsledku menší transportní kapacity vlastního lymfatického systému, nebo jako následek dlouhodobého přetížení a vyčerpání všech jeho kompenzačních mechanismů, například při žilní nedostatečnosti.

Na vině jsou i hormony

Velké riziko tvorby celulitidy představují především výkyvy hladin hormonů v krvi.

  • Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.

U mužů se celulitida vyskytuje vzácněji, mají oproti ženám nižší počet tukových buněk, jejich kůže není tak pružná a mají i jinak uspořádaná vazivová vlákna. Přestože celulitida bývá často spojována s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i u štíhlých a zdravých lidí.

  • Pokud se tedy nechcete s celulitidou smířit, vězte, že samotné krémy nepomohou. Jsou účinné pouze v kombinaci s následujícími režimovými opatřeními.

Odplavte škodliviny z těla ven

Pitný režimDostatek tekutin je nezbytný pro správné fungování našeho organismu a zároveň je prevencí řady zdravotních problémů včetně lymfatických onemocnění, mezi které celulitida patří.

Abychom jí předešli, musíme naše tělo průběžně zavodňovat, aby docházelo k vyplavování škodlivin z těla lymfatickým systémem.

Obvykle je dostačující vypít 2 až 3 litry tekutin, ovšem nelze mezi ně zařazovat silnou kávu, sladké nebo dokonce alkoholické nápoje. Nejlepší je čistá voda a různé neslazené bylinkové čaje.

Pohyb pomůže, ale

Pohyb mimo jiné napomáhá lymfatickým cévám, které nemají vlastní pumpu jako cévy krevní, aby se průtok v nich zrychlil a lymfa se nehromadila a neprosakovala do tkání. Lymfatický oběh ale bohužel nelze sportováním rozpohybovat a zrychlit stejně jednoduše jako oběh krevní. Pumpovací efekt kosterních svalů se na tok lymfy uplatní méně než na žilní návrat, větší efekt má na hluboké lymfatické cévy ale těmi protéká jen 20 procent objemu lymfy.

Dýchání lymfu rozproudí

Dechová cvičeníJedním z největších přímých efektů pohybových aktivit na tok lymfy tkví v tom, že se při nich zadýcháme.

Při intenzivním hlubokém dýchání se ve fázi nádechu rozšíří hrudník, a tím se roztáhnou lymfatické cesty a urychlí se proud v hrudním mízovodu. Dojde také ke stlačení břišní krajiny a lymfa je vytlačovaná vzhůru.

  • Tok lymfy můžeme proto sami pozitivně ovlivnit dechovým cvičením a dýcháním do břicha.

Udržujte svou tělesnou hmotnost

Celulitidě svědčí výkyvy váhy nahoru a dolů. Proto nejlepším bojem s celulitidou je pravidelný, vyrovnaný jídelníček. Úprava stravy je jednou z nezbytných součástí léčby celulitidy.

Je vhodné jíst pravidelnou a vyváženou stravu s dostatkem vlákniny, vitaminů a minerálů a nezapomínat na dostatečný denní příjem tekutin.

  • Naopak vyhýbat bychom se měli tučné a přesolené stravě, díky které naše tělo více zadržuje vodu.

Otužujte se

SaunaProkrvení pokožky pomáhá v boji s celulitidou a zároveň zlepšuje její pružnost, pevnost i povrch.

Tip: Večer vyzkoušejte sprchování problémových partií nejprve jednu minutu teplou a pak dvacet sekund studenou vodou v pěti opakováních.

Nebo, pokud to váš zdravotní stav dovolí, dopřejte si i saunu. Zrychlením krevního oběhu se z těla lépe odplavují toxické látky a vaše pokožka pak bude mít lepší barvu i kvalitu. Účinné je také pravidelné kartáčování masážním kartáčem nebo lufou.

Lymfodrenáže

Lymfodrenáž je speciální technika zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží a jejím hlavním cílem je podpořit pohyb lymfy. Manuální lymfodrenáž se provádí jemným tlakem, pomalým tempem,  technikou, která je velmi příjemná.

Nepůsobí žádné bolestivé pocity, nezvyšuje prokrvení ošetřovaných partií a nepoužívají se při ní žádné emulze. S úspěchem lze využít i lymfodrenáž přístrojovou, která pomůže prohloubit účinek lymfodrenáže manuální. Všechny přístrojové techniky by měly být pouze doplňkem odborně provedené manuální lymfodrenáže, která by měla vždy předcházet.

Mohlo by vás také zajímat: