O zdraví 7. 1. 2019 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Zdravá lymfa nám může pomoci s hubnutím. Jak mízní systém funguje?

Cítíte se unavení, bez energie, máte těžké nohy, které k večeru otékají nebo se i přes veškerou snahu nemůžete zbavit přebytečných centimetrů? Na vině může být špatně fungující lymfatický systém. Jeho nejdůležitější funkcí je funkce imunitní a drenážně-transportní, ale má také funkci regenerační a čistící.

Stock Photos: Lymfatický systém ze Shutterstock.com

Záhadná lymfa

Tento systém je tvořen soustavou lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů, kterými jsou slezina a brzlík. Tekutinou lymfatického systému je lymfa, neboli míza, která je bezbarvá a která protéká mízními cévami, sousedícími s krevním řečištěm. Na rozdíl od krve však lymfa teče relativně pomalu - hlavní mízní cévou protečou 2-3 litry lymfy za den. A právě do ní jsou odváděny odpadní látky z buněk i krve, kterých se tělo potřebuje zbavit.

Jak mízní systém funguje?

Celulitida a boj s centimetryMízní uzliny brání šíření infekce, likvidují nebo neutralizují škodliviny dříve, než se dostanou do krve. Když lymfa funguje správně, prochází tělo pravidelně očistou v oblasti mízních uzlin, kde probíhá filtrace lymfy. Zachycují se tady škodlivé a nežádoucí látky, a také zde probíhají procesy vedoucí k jejich odstranění.

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, zplodiny metabolismu se ukládají do mezibuněčných prostor, dochází k hromadění lymfy a odpadních látek v podkoží a na těle začínají objevovat otoky a celulitida. Překážky pro plynulý tok lymfy však mohou být i mechanické, dokonce i staré jizvy po operacích mohou zpomalit její průchod a způsobit otok, napětí nebo bolest. Takže pokud zápasíte s centimetry, na vině nemusí být vždy váš jídelníček.

Co lymfatický systém ovlivňuje?

  • Činnost mízního systému významně ovlivňuje skladba našeho jídelníčku.

Nadbytek tučných potravin, cukrů, ani chemicky upravované a rafinované potraviny zdravému fungování systému rozhodně neprospívá. Pozor dejte i na oblečení, příliš těsné oblečení může uškodit správné cirkulaci lymfy a dokonce může vést až k jejímu zablokování. To pak podporuje hromadění odpadních látek v těle.

Jak rozproudit lymfu?

  • Lymfatický oběh, na rozdíl od krevního oběhu, nemá vlastní pumpu, proto pro rozproudění lymfy potřebuje naše tělo fyzický pohyb, svalovou činnost a dechové pohyby. Aby se hýbala lymfa, musíte se hýbat také vy sami.

Proudění lymfy můžou podpořit také některé druhy potravin - mandle, brusinky, česnek, mletá lněná semínka, zelená listová zelenina nebo chia semínka. Sáhnout můžete i po bylinkách jako kopřiva, přeslička, šalvěj nebo lípa. Nepostradatelnou pomůckou k posílení oběhu lymfy slouží i speciální lymfatické masáže, tzv. lymfodrenáže.

Co dokáže lymfatické drenáž?

LymfodrenážTato speciální velmi jemná technika dokáže obnovit a zrychlit oběh lymfy, zredukovat celulitidu, ulevit oteklým nohám a zrychlit metabolické procesy v těle. Pomocí cíleného tlaku je možné lymfu rozproudit a dosáhnout tak rychlejšího odplavení škodlivin z těla ven.

Lymfodrenáž, která vždy začíná uvolněním uzlin v oblasti krku, odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Velmi dobré výsledky má i přístrojová lymfodrenáž, která je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny, která podpoří jak lymfatický tak i žilní systém. Nejúčinnější však je kombinace lymfodrenáže manuální a přístrojové.

Mohlo by vás také zajímat: