O zdraví 26. 6. 2018 | MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.

Energetické nápoje – láska s příchutí smrti

Energetické nápoje se zejména mezi mládeží těší nevídané oblibě. Až 30 % dospělých a 68 % adolescentů má v lásce právě tyto nápoje obohacené o kofein, taurin, či další rostlinné extrakty. Zdraví neprospívají, spíše mohou škodit. Ale lákavě barevný obal a příchuť zakázaného dodávají ten správný image. Víte, co jsou zač a kdy nejvíce škodí?

Energetické drinky ze Shutterstock.com

Zakázané nejvíce chutná

Z průzkumů vyplývá, že na trhu EU energetické nápoje odhadem konzumuje 30 % dospělých a 68 % adolescentů. Dospívající, ale i děti je popíjejí jako běžnou limonádu, studentům pomáhají probdít noc nad knihami nebo na diskotéce.

  • Bývají v lákavých obalech, výrobci se předhání v lákavých hláškách „nejsenzačnější energetický nápoj na planetě, se kterým to dokážeš, posiluje organismus a dodává okamžitou energii při fyzické aktivitě, v zaměstnání nebo ve škole atd.“

Energetické nápoje bývají tedy prezentovány jako ideální prostředky ke zvýšení fyzického i duševního výkonu, jako něco, co vás „nastartuje“. Energetické nápoje bývají často doporučovány v průběhu nebo po skončení fyzické aktivity. Na první pohled to může vypadat logicky – vydávám energii, potřebuji energii dodat, ale zapomíná se na možná rizika.

Odborníci varují před konzumací energetických nápojů dětmi, mládeží nebo ženami v těhotenství, jelikož látky obsažené v těchto nápojích mohou způsobit závažné zdravotní poškození, dokonce i náhlou smrt.

Důvody oblíbenosti energetických nápojů mohou vycházet jednak z atraktivity obalů a také faktu, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Přesto, nebo možná právě proto je důležité s dětmi a dospívajícími diskutovat o možných rizicích pití energetických nápojů.

Kdy energetické nápoje rozhodně NE?

  • v dětství, dospívání, těhotenství nebo při kojení
  • před, v průběhu nebo po skončení fyzické aktivity
  • před spaním
  • v kombinaci s alkoholem

Co jsou energetické nápoje zač?

Energetické nápoje nelze přesně charakterizovat, jelikož neexistuje jasná definice. Legislativně se energetické nápoje řadí mezi nealkoholické nápoje, které jsou obohacovány různými složkami, například kofeinem, taurinem, rostlinnými extrakty atp. Setkat se lze i s tzv. smart drinky, u kterých je vyzdvihován jejich příznivý účinek na odstranění únavy, zvýšení psychické odolnosti a posílení koncentrace. Stejně jako v případě energetických nápojů nejsou přesně definovány.

  • Na energetických nápojích musí být uvedeno, že nesmí být konzumovány společně s alkoholem a že nejsou vhodné pro děti, těhotné, kojící a osoby citlivé na kofein.

Čím mohou uškodit?

Vzhledem k jejich vysokému energetickému obsahu i potencionální škodlivosti je vyvíjen nátlak na vytvoření přesně definovaných mezí pro obsah jednotlivých sloučenin. Nejvíce je diskutováno stanovení limitů pro obsah kofeinu.

  • Obecně je uváděno, že mladiství nemají přesáhnout příjem 100 mg kofeinu/den. Obsah kofeinu se u jednotlivých výrobků liší, zpravidla se pohybuje kolem 32-36 mg/100 mg, celkový příjem kofeinu tedy značně závisí na objemu nápoje. Většina energetických nápojů se vyrábí v objemu 250-500 ml, takže vypít 500 ml nápoje znamená přijmout 180 mg kofeinu.

U kofeinu byla prokázána řada příznivých účinků na organismus, nicméně kofein do stravy dětí a dospívajících ve zvýšené míře nepatří (poznámka: určité množství je v černých nebo zelených čajích, ale „extra“ dodáván by být neměl).

  • Kofein u dětí a mládeže může narušit spánek, vést k nesoustředěnosti a při dlouhodobém nadbytku stát i v pozadí vzniku depresí nebo úzkostí.

Kofein v kombinaci s dalšími látkami v energetických nápojích může způsobit nevolnost, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, hypoglykémii a závažné poruchy srdečního rytmu. Pití energetických nápojů je dáváno do souvislosti i s četnými neurologickými problémy, jako jsou migrény, mrtvice nebo nitrolební krvácení.

Nebezpečné může být pít energetické nápoje v souvislosti se sportem, přestože jsou mnohdy doporučovány jako zázrak, díky kterému budete skály lámat.

  • Zvýšená fyzická zátěž, dehydratace a kofein totiž představují velkou zátěž pro kardiovaskulární systém!

Takže pozor na zaměňování sportovních nápojů, jejichž úkolem je dodat tekutiny, minerální látky a popř. malé množství cukru za energetické nápoje, jejichž úkolem je vybudit.

Jako zvlášť nebezpečné se jeví kombinovat energetické nápoje s alkoholem. Látky v energetických nápojích maskují projevy opilosti, mezi které patří únava. Lidé pak vypijí více alkoholu, což může vyústit až v otravu alkoholem.

Energetické nápoje mohou také přispívat ke vzniku obezity, jelikož jsou značně energeticky bohaté díky obsaženému cukru.

Co energetické nápoje obsahují?

Vedle cukru v nich najdeme i chemický koktejl přídatných látek, zahrnující konzervanty, barviva a aromata. Problematické mohou být na první pohled lákavé extrakty z exotických rostlin, jelikož u nich nelze vždy odhadnout účinek. Ani mnohé z běžně používaných složek energetických nápojů nejsou bez rizika. Například taurin může zvyšovat krevní tlak, yohimbin probouzí úzkost, guarana zvyšuje tepovou frekvenci atd. Na obhajobu energetických nápojů zdaleka nestačí ani to, že bývají obohaceny vitaminy.

Mohlo by vás také zajímat: