O zdraví 31. 5. 2022 | redakce Vím, co jímredakce Vím, co jím

Jaký vliv má stres na naše zdraví a jak ho zvládnout?

Práce, termíny, účty, domácí úkoly, domácí práce... a seznam by mohl pokračovat. Požadavky každodenního života nás vláčí různými směry, vyžadují čas a energii, kterou ne vždy máme. V určitém okamžiku se z pouhého udržování seznamu úkolů stane úkol sám o sobě. Když se tyto požadavky vymknou kontrole, mohou vést k až příliš známému pocitu stresu.

Stock photos: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Co je to stres a jak působí na naše zdraví

Stres je obranná reakce našeho organismu, která ne vždy musí být na škodu. Když zažíváme stres, vyplaví se nám do těla hormony kortizol a adrenalin. Tyto hormony způsobují tzv. reakci „bojuj nebo uteč“. Začne nám bušit srdce, stáhnou se nám cévy a náš dech se zrychlí. Tělo je připraveno na to, aby mohlo rychle reagovat a ochránit nás například před zraněním.

Malé množství stresu může být do jisté míry motivující, ale přesáhne-li stres určitou hranici a je mnoho, způsobuje, že i malé úkoly se najednou zdají skličující. Takovouto fázi již nazýváme chronickým stresem. Jde o stres dlouhodobý, který má negativní vliv na naše zdraví.

„Pokud zažíváme dlouhodobý stres, do těla se nám neustále vyplavuje v malém množství kortizol a adrenalin. V dlouhodobém měřítku mají tyto dva hormony bohužel degenerativní vliv na náš organismus. Lidé trpící chronickým stresem jsou pak daleko více náchylní k různým onemocněním, ať je to obyčejná viróza, nebo pak už vážnější nemoci tipu, diabetes, infarkt a rakovina,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.  

Jak se projevuje chronický stres

Chronický stres vzniká na úrovni naší psychiky. Pokud máme negativní přístup k životu, často se bojíme a trpíme úzkostmi, jsme také daleko náchylnější ke stresu.

muž ve stresuPůvodcem stresu jsou tzv. „stresory“. Nejčastěji jsou to události, které souvisejí s naším zaměstnáním. Ať už je to tlak na vyšší výkon, špatné vztahy na pracovišti, nebo celkové přetížení organismu. Stres ale může být způsobený i mimopracovními faktory, například rodinnými konflikty, nebo zdravotními či finančními problémy.

Jako první se stres projevuje tam, odkud přišel, což je na úrovni psychiky. Jedná se o tzv. emoční symptomy, mezi které patří:

  • náladovost,
  • porucha soustředěnosti,
  • úzkost a deprese.

Jelikož má stres přímo vliv na naši imunitu a funkci našeho těla, jeho následky se projevují i fyzicky, například:

  • častými bolestmi hlavy,
  • zažívacími obtížemi,
  • poruchami spánku nebo
  • sníženým libidem.

Několik tipů, jak lépe zvládat stres

Je důležité si uvědomit, že stres ovlivňuje každého z nás, a to každý den. Stresu a stresovým situacím se v dnešním světě prakticky nemůžeme vyhnout. Navíc je třeba si být vědom toho, že je zcela v pořádku nějaký stres mít. Zdravá míra stresu nás nutí, abychom se zodpovědně starali o své povinnosti. Cílem tak není odstranit veškerý stres – je to udržet stres na úrovních, které jsou užitečné, spíše než škodlivé.

běžící mladý párA proto, aby na nás stres neměl takový vliv a abychom zmírnili jeho škodlivé reakce v našem organismu, můžeme něco udělat. Je na místě zvážit změnu životního stylu, nebo alespoň způsob, jakým přistupujeme ke svému osobnímu i profesnímu životu.

  • Doporučovanou aktivitou pro zachování duševního i fyzického zdraví je pohyb, a to v jakékoli formě. Stačí půl hodinky a v těle se začnou tvořit endorfiny, které přispívají mimo jiné i k dobré náladě.
  • Vhodné jsou také nejrůznější relaxační techniky. Je jen na vás, zda zvolíte cílené meditace, dechová cvičení, nebo jen zdánlivě obyčejnou procházku přírodou.
  • Blahodárně na psychiku a na fyzické symptomy stresu působí i bylinky a minerály. Například hořčík v kombinaci s vitamínem B6 má pozitivní vliv na nervovou soustavu a zlepšuje kvalitu spánku. Stejné účinky má i meduňka, která pomáhá proti pocitům neklidu a napjatosti. 
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: httherapistaid.com/therapy-guide/stress-management-guide; tiskové materiály BENU
Mohlo by vás také zajímat: