O zdraví 26. 9. 2018 | Marcela AvramopuluMarcela Avramopulu

Nadváha a obezita – máme se skutečně obávat?

V České republice trpí nadváhou a obezitou 71 % mužů a 57 % žen. Obezita i nadváha patří mezi civilizační onemocnění a dávno už se netýkají jenom dospělých. I přesto, že o zdravém životním stylu toho víme čím dál tím víc, Česko stále tloustne.

Čím vyšší stupeň obezity, tím větší zdravotní rizika. Shutterstock.com

Nadváha nebo obezita?

Nadváha předchází obezitě, určuje se podle BMI (body mass index), tedy poměru váhy a výšky, nadváha spadá do BMI 25-30, pak už je obezita, která se liší v závislosti na vyšším BMI.

  • 30-35 1. stupeň obezity,
  • 35-40 2. stupeň obezity a
  • nad 40 se jedná o 3. stupeň obezity.

„Čím vyšší stupeň obezity, tím větší zdravotní rizika. Riziko vyššího tlaku, cukrovky 2. typu, vyšší riziko srdečně cévních onemocnění jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, vyšší hladina krevních tuků apod.“ Komentuje MUDr. Petr Hlavatý, obezitolog a odborný garant Vím, co jím a piju.

Vyšší stupně obezity už jsou život ohrožující a délka dožití bývá u takto nemocných lidí zkrácena až o 10 let.

Jak léčit?

Základem jak u nadváhy, tak obezity, je na první pohled lehká – jedná se o změnu životního stylu. U obezity se obvykle musí přistoupit ještě k léčbě medikamenty nebo chirurgickému řešení.

„Pokud trpíte obezitou, je vhodné navštívit praktického lékaře, nebo obezitologické centrum. K výživovým poradcům by měli chodit raději jen lidé s nadváhou, kteří netrpí žádnými nemocemi“, doporučuje obezitolog.

Změna životního stylu je ale pořád základ, žádná pilulka ani dohled lékaře obézního nezachrání, pokud nezmění svůj pohled na přístup k životu, jídlu i pohybu. Je to změna na celý život, je to těžké a chce to podporu. V obezitologickém centru najdete kromě lékařů nutriční terapeuty, kteří vám poradí s jídelníčkem, ale také psychology, kteří vám pomohou se změnou pohledu a přístupu.

Děti a obezita

I u dětí je trend vzrůstající, 45 % chlapců a téměř 30% dívek v České republice má nadváhu nebo obezitu. Obézní dítě je často dítětem obézních rodičů, ale na vině nejsou jen geny. O hodně větší vliv má výchova, stravovací zvyklosti v rodině, i vztah k pohybu.

Málokterý sportující rodič, který jí zeleninu, bere svoje dítě na nedělní oběd do fastfoodu. A věta typu: „však on nám ten Pepíček z toho vyroste“, kterou rádi dospělí používají při pohledu na své oplácané dítě, neplatí.

Jak potvrzuje Hlavatý: „80% dětí si svou obezitu nebo nadváhu odnese do dospělosti“.

Infarkt obézním dětem sice nehrozí, ale přílišná zátěž kloubů, ztížený pohyb je běžnou součástí života takového dítěte. Novinkou je, že čím dál tím víc dětí je postiženo cukrovkou druhého typu, což byla původně nemoc starších dospělých.

Co s tím?

Nejdůležitější je prevence, nikdo nic lepšího doposud nevymyslel. Začít u sebe a vést ke správnému životnímu stylu i děti. Čím dřív začnete, tím snazší to bude.

Mohlo by vás také zajímat: