O zdraví 27. 4. 2018 |  Mgr. Martina Karasová Mgr. Martina Karasová

Nejčastější dietní chyby, které sabotují úsilí hubnout. Poznáváte je?

Máte pocit, že všechno děláte správně, ale ručička váhy se nijak výrazně neposunula? Na vině mohou být některé z následujících návyků, které sabotují váš úspěch v hubnutí. Mnoho ovoce, málo spánku, málo vody ... a ještě další. Který sabotuje pokles váhy právě Vám?

Proč nehubneme, když vše děláme správně ze Shutterstock.com

Dáváte si nereálné cíle

Zapomeňte na cíle zhubnout deset kilo za měsíc. Čím pomaleji budete hubnout, o to větší máte jistotu, že si váhu udržíte. Optimální zdravá redukce váhy je 0,5 - 1 kg za týden. Pokud bude váš úbytek váhy vyšší, hrozí, že místo tuků vám bude mizet svalová hmota a voda.

Jste na sebe příliš přísní

Striktní zákazy a omezování určitých typů potravin se dají vydržet krátkodobě, obzvlášť pokud jste doteď byli zvyklí snídat vejce se slaninou a obědvat burger s hranolkami.

  • Pokud chcete opravdu zhubnout a váhu si udržet, musí se nový způsob stravování stát udržitelnou součástí vašeho životního stylu.

Jíte příliš mnoho ovoce

Pokud si myslíte, že při hubnutí můžete spořádat libovolné množství ovoce, jste na omylu. Ovoce obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů, proto se doporučuje jedna až dvě porce denně. Přednost dejte takovému, které obsahuje méně cukru a hodně vody – jahody, borůvky, maliny, jablka nebo pomeranče. Pozor si dejte na banány a hroznové víno.

  • Nadbytečný příjem fruktózy v ovoci obsažené vede ke zvýšené tvorbě triacylglycerolů, jejichž zvýšená hladina je rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění.

Jíte u televize, nebo během práce

Běží váš oblíbený pořad právě v době večeře? Pak si ho raději pusťte ze záznamu.

  • Výzkumy potvrdili, že pokud je vaše pozornost během jídla odváděna jinam, váš mozek není schopen vnímat a rozpoznat včas pocit sytosti a vy tak pokračujete v jídle, aniž byste měli hlad. Ve výsledku tak zkonzumujete mnohem více kalorií, než vaše tělo potřebuje.

Dodáváte tělu málo kalorií

Opačným extrémem je nedostatečný příjmem potravy, kdy tělu nedodáváte dostatečné množství energie. Sice se vám váha sníží, ale je to pouze krátkodobý efekt. Organismus se totiž začne chovat úsporně a hubnutí se zpomalí nebo dokonce zastaví. A když poté přejdete na váš běžný jídelníček, dostaví se tzv. jojo efekt a shozená kila jsou rázem nahoře.

  • Pokud je váš kalorický příjem nízký dlouhodobě, tělo se nastaví na úsporný režim, zpomalí se metabolismus a hubnutí se také zpomalí nebo zastaví.

Čím rychleji jíte, tím toho více zkonzumujete

Vědci zjistili, že ideální doba konzumace jídla je 20 minut. Během této doby totiž stihne mozek zareagovat na pocit naplnění žaludku a vydat signál k ukončení konzumace. To je jeden z důvodů, proč fast food škodí naší linii. Kalorie do sebe naházíte tak rychle, že mozek nestačí registrovat signál sytosti dříve, než se přejíte.

  • Když jídlo budete jíst pomalu, více se na něj budete soustředit, méně toho sníte. Nezapomeňte sousto pořádně rozžvýkat, uvolněné sliny usnadní trávení.

Pijete dost?

Bez dostatečného příjmu tekutin se neobejdeme. Při odbourávání tukové tkáně dochází k vyplavování toxických látek a prostřednictvím tekutin dochází k jejich vyplavování z těla. Jestliže pijeme málo, případě přichází bolesti hlavy, únava, křeče, pokles fyzické i psychické výkonnosti či dehydratace pokožky. Opatrní však buďte u slazených nápojů, džusů a obzvláště alkoholu, které obsahují velké množství kalorií.

Málo spíte

I v noci hubneme. Spánek navíc podporuje regeneraci organismu, ale to ale není vše. Když nespíte dostatečně, vaše hladina kortizolu vzrůstá, což může zpomalit váš metabolismus a vést k nadměrné tvorbě břišního tuku.

Bez pohybu to nepůjde

Díky pohybu vydáte více energie a zvýšíte energetickou spotřebu těla i pro jeho běžný chod. Pohybem si budujete aktivní svalo¬vou hmotu, která i v klidu potřebuje více energie. Ideální je zkombinovat silový trénink a aerobní cvičení. Vhodná je aerobní aktivita v rozsahu 60 minut alespoň 3x týdně nebo vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT).

Mohlo by vás také zajímat: