O zdraví 9. 10. 2020 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

Nejen ranní návyky, které pomohou s hubnutím

Zhubnout se dá různými způsoby. Zdravé a správné návyky jsou tím nejdůležitějším, co celý proces vede k vysněnému cíli. Jde o automatickou a zakotvenou činnost, proto je důležité, aby byla zdraví prospěšná. Cílem je vyměnit původní - nezdravé - za nové - vedoucí ke změně váhy.

Stock Photos: Trueffelpix /Shutterstock.com

Doplňujte tekutiny od samého rána

  • Den byste měli začít sklenicí vody nebo čaje.

Stejně jako svou pokožku mažete hydratačním krémem, potřebujete hydratovat svůj organizmus po spánku. Pokračujte v tom průběžně během dne. V jídelníčku lze najít mnoho vody v mléčných výrobcích, v ovoci a zelenině. Je vhodné si zvyknout na doplnění každého jídla právě o zmiňované ovoce nebo zeleninu. Díky tomu snadněji přijmete jejich doporučené množství, to za den činí 0,5 kg.

Snídejte

  • Vydatná snídaně, je prvním krokem k úspěchu. Její energetický příjem by měl být mezi 20 a 25 % z celkového denního příjmu.

Nejenže doplníte energii po nočním lačnění, ale zajistíte tak, že odpoledne a večer nepřijde hlad. Během dopoledne je totiž vyrovnaná hladina glykémie. Při vhodně zvolené snídani budete již v dopoledních hodinách lépe soustředění a méně unaveni, než je tomu v případě bez snídaně. Ve snídani by se nemělo vyskytovat příliš jednoduchých zejména přidaných cukrů, které jsou např. v ochucených mléčných výrobcích či mnohých cereáliích. Velmi důležité je i zařazení bílkovin do snídaně, které by se mělo pohybovat kolem 20 g v závislosti na hmotnosti konzumenta a počtu denních jídel.

Stravujte se pravidelně

  • Obecně lze říci, že důležitým návykem je dodržování pravidelné stravy.

ranní návykyJídelníček musí být pestrý se zastoupením všech makroživin (bílkovin, tuků, sacharidů) i vitaminů a minerálů.

Tento přístup vám zajistí dostatek energie během dne, zamezíte večernímu přejídání, nemáte hlad a chutě, proto v průběhu dne nemusíte ujídat nevhodné pochutiny, které by vedly k nárůstu hmotnosti.

Chystejte si jídlo doma

  • Základem úspěchu jak zhubnout, je pravidelná domácí příprava jídel.

Vyhnete se tak stravování v jídelnách či fastfoodech, a tím také především nadměrné konzumaci nasycených tuků, cukrů a soli. Vlastní přípravou jídel zajistíte jak správnou skladbu jednotlivých pokrmů, tak budete snadněji zvládat pravidelnost ve stravě.

Načasujte pohybovou aktivitu

  • Jedním z nejdůležitějších návyků je pravidelné zařazování především cílené pohybové aktivity. Zvyknout si na ni nemusí být zcela jednoduché.

domácí cvičeníPohybová aktivita vás nemusí bavit, ale měli byste jít cestou nejmenšího odporu a vybrat si tedy takový druh pohybu, který vás tolik neobtěžuje (např. chůze místo běhu, pilates místo posilovny, cvičení doma nebo v přírodě místo tělocvičny).

Načasování pohybu si zvolte dle vašich biorytmů, jak je vám příjemné. Každý by si měl najít denně alespoň 30 minut na cílenou pohybovou aktivitu.

  • Za pravidelné lze považovat cílené cvičení zařazené 3 x týdně.

Proslýchá se, že nejlepší doba na cvičení je ráno. Lidé pak vstávají zbytečně brzy, aby si před prací zacvičili, a při tom je úplně stejně důležité nezapomínat na dostatek spánku, což odpovídá minimálně 7 lépe 8 hodinám za noc. Věnujete-li spánku méně než 6 hodin je pravděpodobné, že během dne budete pociťovat hlad a chutě a může se tak zvyšovat celkový denní energetický příjem.

Otužujte se, zařaďte masáže  a péči o pokožku

  • Pravidelným otužováním podpoříte činnost imunitního systému a zajistíte svou nižší nemocnost. Nemusíte tedy přestávat se cvičením či měnit již zažité stravovací návyky.

Při problémech s hmotností a otoky lze doporučit také lymfatické masáže. I ty musí být prováděny soustavně, aby měly význam. Pokožka zároveň ovlivňuje celkový vzhled postavy, proto je vhodné ji denně mazat, aby byla zajištěna její pružnost.

Mohlo by vás také zajímat: