O zdraví 23. 5. 2023 | redakce Vím, co jím

Nespavost, úzkosti či deprese. I takový dopad má na pacienty atopický ekzém

Atopický ekzém není jen svědivá vyrážka. Je to závažné chronické zánětlivé onemocnění, které negativně ovlivňuje kvalitu života pacientů. Potvrzuje to nedávná studie, která zmapovala dopady středně těžké až těžké atopické dermatitidy na pacienty v České republice. Přitom vhodně zvolenou léčbou je už dnes možné potlačit příznaky nemoci do několika dnů od jejího zahájení.

Stock photos: Ternavskaia Olga Alibec/Shutterstock.com

Atopická dermatitida je heterogenní onemocnění, které může mít u každého pacienta jiný průběh a příznaky. Typickým projevem je střídání období vzplanutí (tzv. exacerbace) a období remise, tzn. období bez příznaků nemoci. Délka trvání těchto období může být různá a závisí na i na životním stylu, působení alergenů či stresu.

  • U řady pacientů může docházet k rozvoji přidružených onemocnění, tzv. komorbidit, jako jsou potravinové alergie, alergická rýma a později astma. Mezi další patří onemocnění dýchacích cest (angíny, sípání), psychické choroby, kardiovaskulární onemocnění, oční nemoci, cukrovka, obezita či vysoký tlak, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo onemocnění štítné žlázy.

Průběh onemocnění je u každého jiný

svědění - projev atopického ekzémuAtopická dermatitida neboli atopický ekzém, nemoc, jejíž přesnou příčina je stále neznámá, se u většiny pacientů vyskytuje už v dětském věku. Přibližně u třetiny pacientů se poprvé projeví až v dospělosti. V České republice jí trpí okolo 5–20 % dětí a asi 2–10 % dospělých, přičemž téměř polovina dospělých se potýká se závažnou formou nemoci. Onemocnění může mít u každého pacienta jiný průběh a příznaky.

„Typickým projevem atopického ekzému je suchá červená kůže doprovázená intenzivním svěděním, kvůli kterému mají pacienti neustálou potřebu se škrábat. Tím se snadno dostanou do začarovaného kruhu svědění-škrábání-zánět, který vede k bolesti. Tento diskomfort negativně ovlivňuje pacienta nejen v běžných činnostech, ale může mít dopad i na jeho psychiku,“ vysvětluje prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Jak atopický ekzém ovlivňuje kvalitu života pacientů?

U nás aktuálně realizovaná studie ATODERMA zaměřená na dospělé pacienty se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidu potvrdila, že nemoc významně snižuje kvalitu života u téměř poloviny pacientů. Až 85 % z 59 dotazovaných uvádí, že mají kvůli onemocnění výrazně narušenou kvalitu spánku, více než 40 % respondentů trpí depresemi a téměř 46 % úzkostmi. Studie rovněž prokázala, že pacienti musí až 4,5 hod. týdně věnovat ošetřování pokožky lokálními prostředky a 3,5 hod. speciální hygienické péči. Přitom dnes už mají pacienti se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidou šanci na to, aby nemoc dostali dlouhodobě pod kontrolu a významně snížili její negativní dopady na kvalitu svého života.

Rychlou a účinnou úlevu od svědění slibuje nová cílená léčba

Až donedávna měli pacienti jen velmi omezené možnosti léčby spočívající v užívání topických glukokortikosteroidů, fototerapii či imunosupresivní systémové léčbě a v promašťování postižených míst pokožky hydratačními krémy nebo mastmi.

  • Úleva od svěděníPro ty, kterým tato léčba nezabírá, nebo ji špatně snášejí, představuje novou naději tzv. cílená léčba, která je vysoce účinná a dokáže utlumit jeden z nejhorších projevů nemoci – svědění – už v horizontu několika málo dní od zahájení léčby.

„Cílená léčba atopické dermatitidy může být buď biologická, nebo pomocí tzv. malých molekul – inhibitorů Janusových kináz. Malé molekuly představují vysoce inovativní tabletovou léčbu, jež působí cíleně uvnitř buňky a kontroluje tak zánětlivý proces, který je příčinou vzniku atopické dermatitidy. Jedná se o léčbu s dobrým bezpečnostním profilem i při dlouhodobém podávání. Nepříjemné svědění se u pacientů zmírní zpravidla do dvou dnů od prvního podání, přičemž další komplikace způsobené onemocněním ustupují v řádu dalších dnů až týdnů,“ vysvětluje prof. Gkalpakiotis.

Otevřená komunikace s lékařem je klíčová

I když je dnes již dostupná účinná léčba, mnoho pacientů se závažnými projevy stále není adekvátně léčeno, což může vést k dalšímu zhoršování nemoci, a dokonce až závažným stavům ohrožujícím život.

„Pokud pacienti nejsou dlouhodobě spokojeni s dosavadními výsledky léčby, měli by se obrátit na svého ošetřujícího lékaře a konzultovat s ním další možnosti terapie, případně zvážit návštěvu specializovaného centra pro léčbu atopické dermatitidy. V žádném případě by ale neměli sami stávající léčbu ukončovat, protože to často může vést k závažnému zhoršení nemoci,“ dodává prof. Gkalpakiotis.

Pro úspěšnou léčbu je důležité, aby pacienti otevřeně hovořili se svým lékařem o tom, nakolik je nemoc ovlivňuje v běžném životě a co očekávají od léčby.

Zdroje obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroje informací: A comparative study of the impairment of quality of life in Czech children with atopic dermatitis of different age groups and their families, Anna Jiráková, Naděžda Vojáčková a kol.
Klinické a ekonomické dopady střední až těžké atopické dermatitidy v České republice (ATODERMA), Value Outcomes, 2023
https://www.jsematopik.cz/
Mohlo by vás také zajímat: