O zdraví 25. 8. 2022 | redakce Vím, co jímredakce Vím, co jím

Obezitou trpí stále více českých dětí. Data jsou alarmující!

Fastfoody, nedostatek pohybu i dva roky přetrvávající pandemie koronaviru. Tyto faktory se podepsaly na rostoucí váze dětí. A to až do takové míry, že podle poslední prognózy jich může být jen v Česku v roce 2030 až 275 tisíc. Už teď má ale problémy s váhou každé čtvrté.

Stock photos: Eviart/Shutterstock.com

Počty obézních rapidně stoupají. Podle Světové zdravotnické organizace je na celém světě více než jedna miliarda lidí trpící tímto problémem – z toho tvoří 340 milionů dospívající a 39 milionů děti. Organizace World Obesity Federation však předestírá, že v roce 2030 dětská obezita vzroste až na 254 milionů. Vyhlídky na lepší zítřky bohužel nečeká ani Česko. Podle posledních odhadů bude množství dětí s nadváhou či obezitou nadále růst.

Obezita už dávno není výsadou dospělých

otec běhající se synemSpolečnost včetně těch nejmladších „ztěžkla“ také kvůli pandemii koronaviru. Uvádí se, že v průměru až o čtyři kilogramy. Podle odborníků se však téměř dva roky přetrvávajících lockdownů a distanční výuky podepsaly zejména na dětech. U některých z nich zaznamenali skokový nárůst váhy o deset až patnáct kilo. Mohou za to zejména špatné stravovací i pohybové návyky, které se předávají z jedné generace na druhou.

Děti jsou zrcadlem rodiny, její genetiky i životního stylu. Pokud člověka od raného mládí nevedeme ke zdravému způsobu života, zakládáme mu na pěknou řádku problémů, a to nejen zdravotních. Změna je přitom zejména v našich rukou – jako dospělí můžeme jít příkladem a ukázat mladé generaci, jak se o sebe starat tak, aby nám naše tělo mohlo poděkovat,” vysvětluje Barbora Procházková, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom.

Nejde o vadu na kráse, ale o zdravotní problém

Dětská obezita a nadváha je spojena s vyšším rizikem předčasné smrti a invalidity v dospělosti.

Obézní děti pociťují dýchací potíže, mají zvýšené riziko zlomenin a k rozvoji nemocí oběhového systému dochází již v útlém věku. Cukrovka, únava, neschopnost soustředit se, podrážděnost… to vše mohou být důsledky nadměrné tukové tkáně. Nadbytečný tuk rovněž narušuje hormonální rovnováhu, což se u chlapců projevuje typickým zženštilým tvarem těla – úzká ramena, široké boky a velké poprsí. Zatímco velkých prsou se chlapci v pozdějším věku zbavit mohou, anatomii kostí ramen a kyčlí již nezmění,” varuje Barbora Procházková.

Zapomínat bychom však neměli ani na psychologické dopady obezity. Jsou to právě děti, které mohou kvůli kilům navíc bojovat s depresemi či úzkostmi.

Rodiče by měli jít dětem příkladem

A to i v péči o své zdraví. Pokud dítě nemá dobrý vzor, s největší pravděpodobností bude s vlastní váhou bojovat i v dospělosti. A to do takové míry, že to může ovlivnit celý jeho život.

Rodiče s dětmi by proto měli společně usilovat o zdravý životní styl založený na:

  • vyvážené stravě,
  • dostatku pohybu,
  • kvalitním spánku,
  • psychické podpoře.

rodina vařící zdravé jídloPokud jste sami s pravidelným režimem na štíru, hlavním klíčem úspěchu je vytvoření rutiny. Podle vědeckých studií si můžeme návyk osvojit už za 66 dnů. To znamená, že zhruba dva měsíce nám postačí k tomu, abychom své naučené vzorce dokázali upravit. Mějte ale na paměti, že malá změna jídelníčku či jednostranná opatření nikam nevedou. Na místě je zásah do životosprávy a celkového denního režimu jak vás, tak dítěte.

Vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou základ

Co se stravy týče, doporučují nutriční specialisté takzvaný jídelníček na pěti prstech, tedy pět pravidelných jídel za den, které pomohou předejít hladu a také chuti na sladké. To totiž děti vyhledávají ve velkém.

  • Jednoduché cukry jsou nebezpečné zejména proto, že je tělo dokáže rychle zpracovat a člověk tak pocítí brzy další hlad.

Ačkoliv cukr obsahuje například i ovoce, na rozdíl od čokolád, bonbonů a dalších sladkostí skrývá také dostatek vlákniny a vitamínů. Zapomínat byste ale neměli ani na bílkoviny, které mají kromě prospěšnosti pro dětský růst i tu výhodu, že zasytí na dlouho.

Mnoho ratolestí je schopna přebytečná kila také vyběhat. Ať už prostřednictvím zájmového kroužku nebo klidně doma s rodiči. Při pravidelné pohybové aktivitě vybudujete nejen lepší kvalitu pohybů, zručnost, obratnost a fyzickou výkonnost, ale zároveň v nich můžete vzbudit soutěživost, chuť k pohybu i týmového ducha. Hlavní je, aby byl sport radostí.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: www.who.int/news/item/04-03-2022-world-obesity-day-2022-accelerating-action-to-stop-obesity
Tiskové materiály Chromozoom
Obesity in Children and Adolescents during COVID-19 Pandemic
Atlas of Childhood Obesity
Mohlo by vás také zajímat: