O zdraví 14. 10. 2021 | Kateřina KučerováKateřina Kučerová

Oči si zaslouží maximální péči, léčbu i relaxaci. Slepoty bohužel přibývá

Špatně vidí celkem 1,1 miliardy obyvatel naší planety. Odborníci znají cestu, jak problémům předcházet. Doporučují univerzální pravidlo pro relaxaci očí 20-20-2. Na onemocnění pak funguje cílená léčba, a to v devíti z deseti případů.

Stock Photos: Iryna80 /Shutterstock.com

Onemocnění očí přibývá jak ve světě, tak u nás

Podle IAPB (International Agency for the Prevention of Blindness) je slepých 43 milionů lidí a dalších 295 milionů se potýká se středně těžkým až těžkým poškozením zraku.

„Nejčastějšími příčinami zrakového postižení jsou refrakční vady jako krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus, následuje šedý zákal a glaukom. U dětí se nejčastěji vyskytuje šilhání, tupozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, oční vadou trpí více než dvě pětiny školáků,“ uvádí primářka brněnské kliniky Lexum MUDr. Věra Kalandrová.

brýleSituace není lepší ani v České republice. Přesné údaje nejsou evidovány, ale odborníci na základě průzkumů, statistiky a počtů uživatelů zdravotnických služeb odhadují počet těžce zrakově postižených osob na téměř 70 tisíc.

Kontrola očí na 1. místě

  • Navštěvujte vašeho očního lékaře alespoň 1x za 2 roky. Lékař vám zkontroluje ostrost zraku, nitrooční tlak a zaměří se také na vyšetření očního pozadí. K lékaři si zajděte ihned, pokud máte rozostřené vidění, zamlžený pohled či pozorujete vlnění rovných linií.

Dopřejte svým očím relaxaci

  • Kromě vyvážené stravy a dostatku pohybu doporučují odborníci univerzální pravidlo 20:20:2. Dívat se 20 sekund do dálky vždy, když je váš zrak zaměřen 20 minut do blízka – například při práci na počítači nebo telefonu. Denně bychom také měli strávit 2 hodiny venku, ideálně v přírodě.

Šedý zákal je nejčastější

Pomineme-li refrakční vady, nejčastějším důvodem zhoršeného vidění je šedý zákal.

  • Ve věku nad 65 let se týká až 65 % obyvatel.
  • Ve skupině nad 75 let je to více než 71 %.
  • Na počátku se projevuje mírným zakalením čočky, které nemusí vidění výrazně ovlivňovat, ale postupně se vyvíjí v závažné onemocnění.

Řešením je patnácti minutová operace

zrakV mladším věku se šedý zákal – katarakta vyskytuje méně, zpravidla jako následek úrazu, užívání určitých léků nebo jako součást jiného onemocnění. Katarakta může být i vrozená – zpravidla jako důsledek zevních vlivů v době těhotenství matky. Jedinou možností léčby je operace spočívající v náhradě čočky, v současné době jde ale víceméně o rutinní zákrok a pacienti nestráví na sále déle než 15 minut.

Postižení žluté skvrny

„Nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích je makulární degenerace, tedy postižení tzv. žluté skvrny (centrální oblasti sítnice). Dělíme ji na suchou a na vlhkou formu. Zatímco první z nich je pomalu postupujícím onemocněním, u druhé dochází bez léčby ke ztrátě zraku a praktické slepotě v řádu měsíců až týdnů,“ dodává Věra Kalandrová.

Biologická léčba je již dostupnější

zrakJedinou možností v současné době je biologická injekční léčba.

Ta byla původně hrazena pacientem a pohybovala se v řádu desítek tisíc, nyní je na vybraných klinikách a ve vybraných nemocnicích hrazena pojišťovnou.

Léčba je dlouhodobá a náročná pro pacienty i lékaře, ale je jedinou šancí onemocnění nejen zastavit a zrak udržet, ale též zlepšit subjektivní vidění zmírněním projevů.

Zdroje obrázků: Depositphotos.com

Mohlo by vás také zajímat: