O zdraví 22. 7. 2020 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Léčba šedého zákalu – užívejte si léto v barvách

Šedý zákal je porucha průhlednosti čočky. Protože ke zhoršování dochází postupně, zprvu si nemusíte rozmazaného a neostrého obrazu nebo zkreslení vnímání barev a obrazu vůbec všimnout. Špatné vidění přitom může přinést mnoho nebezpečných situací, například při řízení vozidla. Proto je důležité nezapomínat na preventivní prohlídky u očního lékaře.

Zdroj: Depositphotos

Pomůže jen operace

Jediným řešením šedého zákalu je operace. Je přirozené, že tu mnoho pacientů odkládá. Stejně jako u mnoha dalších zdravotních problémů i zde ale platí, že čím dříve se začne problém řešit, tím lépe.

  • S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací a i pooperační rehabilitace zraku bývá složitější. 

Konečné slovo má pacient

operace šedého zákaluOperace šedého zákalu je zvláštní v tom, že závisí na pacientovi, jakou čočku si během předoperačního vyšetření po konzultaci s lékařem vybere.

Výběr čočky je na klinikách zajišťován v několika variantách doplňkových programů. Pacient si přitom může vybrat od asferických čoček zajišťujících lepší vidění i při horším osvětlení nebo venku ve tmě a za šera, až po víceohniskové čočky. Stejně tak je na pacientovi také to, kdy k operaci dojde.

Důvody k návštěvě lékaře právě nyní

1.      Operace je jediným způsobem řešení

Na šedý zákal nepomohou žádné brýle ani kapky. Jednou vzniklý zákal není možné vyléčit, pouze operativně odstranit.

„Zákrok probíhá v místním umrtvení kapkami a pacient stráví na sále cca 15 minut. K zákroku patří ale nutná předoperační administrativa, příprava pacienta, pohovor s mikrochirurgem, vlastní operace a následné poučení o pooperačním léčebném režimu. Proto je třeba počítat, že v zařízení, kde operaci podstupujete, strávíte minimálně 2 hodiny,“ upřesňuje prim. MUDr. Martin Fučík z oční kliniky Lexum v Praze.

Většina pacientů může už druhý den vykonávat své běžné životní aktivity.

2.      Čím dříve, tím lépe

Je přirozené, že na postupné slábnutí zraku si do určité míry přivykneme. Jsou ale situace, kdy je zhoršené vidění skutečně nebezpečné, například při řízení motorového vozidla. Obavy pacientů a odkládání operace nejsou pro odborníky novinkou. Čekání podle nich ale není na místě.

„Čím mladší je pacient, tím je operace méně riziková, snazší a oko se daleko rychleji hojí. Pokud Vám již jednou šedý zákal zjištěn byl, bude tento stav progredovat a k operaci téměř s jistotou v budoucnu dojde. Proč tedy odkládat operaci, nabízející návrat ke kontrastnímu vidění s normálním vnímáním barev? Proč odkládat operaci, která Vás dokonce, v závislosti na zvoleném typu nitrooční čočky, zbaví brýlí?“ přibližuje důvody pro operaci prim. Choleva.

3.      Nižší riziko odložení operace

šedý zákalOperace šedého zákalu nemá mnoho překážek, jednou z nich je jiné akutní onemocnění, například chřipka či angína. Protože zatím není možné předpovědět, kdy přijde druhá vlna COVID-19 a v jaké síle, je potřeba počítat i s tímto rizikem. Vzhledem k letošní situaci způsobené́ COVID-19 je navíc pro všechny velmi důležitý faktor bezpečí. Doba, kdy jsme běžně přecházeli rýmu nebo nachlazení, je nenávratně pryč.

  • Z pohledu plánování je proto vhodné volit letní měsíce, kdy je riziko těchto onemocnění nižší. Navíc letní měsíce patří tradičně k těm, kdy jsou čekací lhůty na zákrok kratší.

4.      Léto v barvách

Ke zhoršování vidění u stárnoucí čočky se šedým zákalem dochází postupně. Často je ovlivněné i barevné vidění, které stárnoucí čočka ladí do hnědavých barev. Současné nitrooční čočky nejen, že po operaci navrátí detailní zrakovou ostrost, ale i barevné vidění.

To potvrzuje i prim. MUDr. Martin Choleva z oční kliniky Lexum v Ostravě: „Běžně po operaci od našich pacientů slyšíme, že na operaci šli pouze kvůli doporučení lékaře a subjektivně žádné zhoršení zraku nepociťovali. Až po operaci si uvědomili, že skutečně vidí a jak moc se mýlili.”

5.      Slunečního svitu se bát nemusíte

Pokud se obáváte, že slunce bude očím vadit, mýlíte se. Obnova vidění je většinou rychlá – už druhý den je patrná změna.

„Sledovat televizi, číst si a vykonávat běžné aktivity můžete, když to stav operovaného oka umožní, již večer v den zákroku. U řízení motorového vozidla je to podobné. Za volant sedáme až když máme pocit zrakové pohody a nejlépe až po kontrole u očního lékaře,“ říká prim. Fučík.

Jediným větším „omezením“ bývá několikatýdenní kapání očních kapek. V letních měsících je navíc nejvyšší podíl denního osvitu, tedy vitamínu D. Ten má příznivý vliv na psychiku, a tedy i na lepší fyzickou kondici a mentální zdraví.

Představení pracoviště odborníků

Síť očních klinik LEXUM poskytuje díky specializovaným lékařským týmům a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči ve všech oblastech očního lékařství. Výjimečné postavení LEXUM v rámci České republiky tvoří nejen více než 25 letá historie, přes 500.000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů, optometristů a zdravotních sester, ale především nadstandardní a individuální přístup ke každému pacientovi.

Mohlo by vás také zajímat: