Průzkum, který proběhl v roce 2011 v rámci kampaně VZP „Žij zdravě“ ukázal, že obezitou trpí přibližně 21 % české populace. Čím to je, že pětinu Čechů trápí problémy s obezitou a kde můžeme najít její kořeny?

Proč obezita vzniká?

Obezita může mít hned několik příčin. Vždy se však na vzniku obezity podílejí genetické a zevní faktory. U žen existují i období, v nichž jsou k rozvoji obezity zvláště náchylné, neboť se snižuje pohybová aktivita (např. těhotenství a období po porodu, dospívání a nástup do práce). Všeobecně nám v tomto směru neprospívá stresování se či zanedbávání sportovních aktivit.

Když přijímáme hodně, ale vydáváme málo… ENERGIE

Ve všech případech jde o nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Nadměrný příjem energie může být způsoben především zvýšenou konzumací tuků, které mají dvojnásobnou energetickou hodnotu ve srovnání se sacharidy a bílkovinami. Jestliže nevyvíjíme dostatek pohybové aktivity, a tím pádem nevydáváme přijatou energii, začne ochabovat naše svalovina a přibývat tuková tkáň. Zde má svůj původ celá řada problémů – snížená výkonnost, špatná fyzická kondice, vyšší únavnost, bolesti zad, nesprávné držení těla atd. Tyto problémy jsou často způsobeny např. sedavým zaměstnáním či pasivním přístupem ke sportu a jiným činnostem, které udržují pohybové funkce našeho těla v dobrém stavu.

Genetika má také slovo…

Je však zjištěno, že minimálně u 50 % lidí je obezita podmíněna geneticky. Pokud jsou naši rodiče obézní, je až 80% pravděpodobnost, že se tento problém vyskytne i u nás. Při dodržování správných stravovacích návyků a pravidelných fyzických aktivitách však můžeme s nepříjemným „předurčením“ bojovat.

Hormony, metabolismus i léky

Na výskytu obezity se mohou podílet také hormonální a metabolické vlivy, ale i některé léky, které mohou zvyšovat chuť k jídlu a přispívat tak k rozvoji nadváhy, jsou jimi například určitá antidepresiva, psychofarmaka nebo léky na uklidnění.

Psychika hraje důležitou roli!

Příčiny obezity však často najdeme uvnitř sebe. Ano, psychika hraje v rozvoji obezity významnou roli, mnohdy právě tu zásadní. Významům jídla, které nám možná zůstávají skryté, a roli naší psychiky v problému obezity jsme věnovali samostatný článek Obezita často vzniká v hlavě“.