O zdraví 4. 4. 2019 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Pískání v uších - tinitus. Jak nevítaným zvukům v uších předcházet?

Možná jste to zažili také – celý večer se skvěle bavíte na koncertě přímo u reproduktorů a hukot v uších slyšíte ještě doma při usínání. Ráno je většinou vše v pořádku a nepříjemné zvuky jsou pryč. V některých případech ovšem tyto zvukové šelesty jen tak nevymizí a dotyční je vnímají stále. Své o tom ví lidé trpící takzvaným tinnitem.

Nevítané zvuky v uších
Stock Photos: autor: Dora Zett /Shutterstock.com

O čem je řeč?

Tinnitus (z latinského slova „tinnire“- znít nebo zvonit) je popisován jako zvonění, šumění nebo bzučení v uších, které slyšíte pouze vy. Typ a intenzita šumu se u každého můžou lišit, může to být vysoký, hluboký, nízký nebo měnící se tón. Šelest může být vnímán jednostranně, v obou uších či v hlavě a nejvíce je pacienti vnímají v klidu a tichu, nejčastěji večer při usínání. Ať už je zvuk jakýkoliv, tinnitus může zhoršit vaši schopnost koncentrace, ale také zabránit v slyšení toho, co slyšet chcete.

Tinnitus bohužel není nikterak vzácný, dle odhadů se s ním alespoň jednou za život setkal každý druhý z nás a zhruba každý desátý pak trpí chronickým tinnitem. Mezi staršími lidmi je výskyt o něco větší. V České republice je nyní zhruba 600 tisíc osob trpících tinnitem.

Co je příčinou tinnitu?

Příčiny tinnituTinnitus sám o sobě není nemoc, ale příznak vyvolaný řadou příčin. Nejčastější z nich je problém v oblasti ucha - nález v zevním nebo středním uchu. Proto by každý člověk, u kterého se hučení v uchu objeví, měl absolvovat prohlídku zevního zvukovodu a bubínku pomocí zvětšovací techniky. Dále je potřeba provést audiometrické vyšetření k vyloučení poruchy sluchu. Tato vyšetření provádí lékař ORL.

Velmi častý je také tinnitus, který má vertebrogenní původ. To znamená, že jeho příčinou je problém v oblasti páteře, nejčastěji krční. Mohou to být nejen blokády mezi jednotlivými obratli, ale také onemocnění vzniklá opotřebováním páteře, tzv. degenerativní změn.

Další závažnou příčinou tinnitu jsou cévní změny jako je ateroskleróza tepen, jejich zúžení a ztráta pružnosti, výkyvy krevního tlaku, obtíže v oblasti čelistního kloubu, poškození sluchu nadměrným hlukem nebo nadměrným užíváním některých léků, některá neurologická onemocnění nebo stres. Bohužel často zůstává příčina tinnitu neodhalena.

Jak se tinnitus léčí?

Pro léčbu tinnitu zatím neexistuje metoda zaručující stoprocentní účinek, je ovšem možné jej určitými způsoby mírnit. Léčba je nejčastěji kauzální, zaměřená na příčinu problému. Jejím předpokladem je ale právě znalost této příčiny. Jestliže není zjištěna žádná specifická příčina, léčba obvykle spočívá ve zlepšení krevní cirkulace a lepšího okysličení tkání v oblasti ucha.

  • Vhodné je vyhýbat se hlasitým vjemům, kofeinu a nikotinu.

Bohužel v některých případech šumění v uších způsobuje pacientům i psychické obtíže, a proto je třeba vyhledat psychologa, někdy dokonce psychiatra.

Jak hučení v uších předcházet?

Před tinnitem samotným se chránit nelze, ale můžeme se chránit před jeho příčinami, především dodržovat zásady zdravého životního stylu, vyhýbat se nadměrnému hluku, případně používat ochranné pomůcky.

  • Věděli jste, že tinnitem trpí například zpěvák Bono Vox, kytarista Michal Pavlíček nebo v minulosti dokonce i Ludwig van Beethoven?

Právě hudebníci, kteří své uši tolik namáhají, se s tinnitem bohužel potýkají velmi často.

Pokud se u vás pískání, šumění, hučení či jakýkoli jiný nepříjemný zvuk v uších objeví, navštivte co nejdříve ušního lékaře (ORL).

Mohlo by vás také zajímat: