Co to je? Diabetes mellitus, česky cukrovka. Postihuje stále více lidí, v Česku už je přes milion diabetiků. Čtvrtina z nich to navíc netuší, nemoc se po mnoho měsíců až roků nemusí nijak projevit.

O tom, že má cukrovku, se každým rokem nově dozví 50 tisíc Čechů. Přitom je třeba rozlišovat, o jaký typ cukrovky se jedná.

Co to vlastně je?

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi.  Vzniká v důsledku nedostatečné produkce nebo nedostatečného využití hormonu inzulínu, který produkuje slinivka břišní. Inzulín umožňuje, aby krevní cukr (glukóza) vstupoval do buněk, pro něž je zdrojem energie. Přítomnost glukózy v krvi se nazývá glykémie. Zvýšené množství glukózy v krvi způsobuje hyperglykémii a naopak její snížená hladina se nazývá hypoglykémie. Příčiny vzniku cukrovky nejsou známy, některé spouštěče ano. Nesporný je vliv životního prostředí a způsobu života, svou roli hraje i dědičnost.

Pod pojmem diabetes se vyskytuje skupina nemocí.

  • Cukrovkou 1. typu je postižena jen asi desetina nemocných. Objeví se u nich náhle, nejčastěji v pubertě.  Jejich autoimunitní systém postupně zničí buňky slinivky břišní produkující inzulín. Pacienti jsou pak zcela závislí na jeho vnějším podání. Příznaky nemoci jsou hubnutí, žízeň, tzv. vlčí hlad, časté močení, únava a bolesti břicha.
  • S cukrovkou 2. typu se potýká naprostá většina diabetiků (až 85 %). Pacienti jsou středního a vyššího věku. Množství inzulinu v jejich těle může být normální, ale organizmus ho nedokáže využívat. Spouštěči nemoci jsou špatný životní styl, nezdravá životospráva, přejídání, obezita a nedostatek pohybu. Mnohdy se na cukrovku přijde pozdě, protože pacient nemá žádné potíže (pozdními příznaky bývají únava, žízeň, suchá kůže, nehojící se drobné ranky na kůži, kvasinky, vysoký tlak, vysoký cholesterol a rozmazané vidění, u mužů také porucha erekce). K léčbě se využívají léky, dieta, zdravý pohyb a někdy též podávání inzulínu.
  • K ostatním typům patří například těhotenská cukrovka a další.