O zdraví 19. 7. 2021 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Podváha – napovídá, že se něco děje. Často onemocnění

Nízká váha nemusí hned nutně znamenat, že by s námi nebylo vše v pořádku. Pokud ale náhle - bez změny jídelníčku, nebo zvýšení aktivit - hubneme, anebo se nám i přes snahu nedaří hmotnost zvýšit, je na místě porada s lékařem.

Stock foto: altanaka /Shutterstock.com

Ideální hmotnost nemusí být "v normě"

 • Každý člověk je jedinečný, a tak i jeho ideální hmotnost nemusí vždy zcela odpovídat „normě“ rozmezí Body mass indexu (BMI).
 • Nízká váha nemusí být vždy signálem nějakých zdravotních problémů.
 • Podváha může souviset i s dědičnou dispozicí – pokud jsou rodiče i prarodiče štíhlí a vyšší, pak budou mít s největší pravděpodobností podobnou postavu i děti.

Dospělí mohou svou váhu a její vývoj zhodnotit poměrně jednoduše sami, u dětí nejlépe jejich růst a vývoj zhodnotí ošetřující lékař.

Pozor na náhlou změnu hmotnosti

trávicí potížeNáhlé výrazné zhubnutí může ukazovat i na zdravotní potíže, proto bychom měli zpozornět.

Onemocnění, které mohou být příčinou hubnutí, může být celá řada. A ne vždy jsou další projevy tak výrazné, abychom jim věnovali svou pozornost a uvažovali o tom, že je něco v nepořádku.

Vždy je vhodné zajít se poradit s praktickým lékařem, který nás komplexně vyšetří a případně vyšle i za odborníkem.

 • Příčinou náhlého hubnutí může být například porucha příjmu potravy, ale třeba i celiakie nebo nespecifické střevní záněty, zvýšená funkce štítné žlázy, cukrovka (diabetes) ale i deprese nebo onkologické onemocnění.

Úprava jídelníčku k navýšení příjmu energie a živin

Trápí-li nás nižší hmotnost, můžeme nejprve zkusit sami upravit jídelníček – abychom mírně navýšili příjem energie a hlavních živin.

 • Vhodné je podívat se nejprve na to, jak jíme aktuálně – ideální je zapisovat si pár dní všechno, co sníme a vypijeme.
 • Zjistíme tak kolikrát denně jíme, jak velké porce máme, jestli přijímáme dost bílkovin, ovoce a zeleniny a jak pravidelně přijímáme tekutiny.

Nemlsejte, ani když chcete přibrat

Ani když se snažíme přibrat, není na místě bezmyšlenkovitě mlsat nebo konzumovat jídla rychlého občerstvení – mnohem lepší bývá zkusit přidat k současnému stravování svačinu a případně i druhou večeři.

 • Ideální je, aby obsahovala zdroj bílkovin a také sacharidů (zejména pokud se jedná o svačinu) – například jogurt, mléko či kefír s trochou ovesných vloček nebo s kouskem pečiva, plátkový sýr nebo vařené vajíčko s kouskem pečiva.
 • Máme-li čas, můžeme si připravit i vařené brambory zapečené s dušenou zeleninou a vajíčkem nebo sýrem.
 • Podobně můžeme využít třeba i kuskus nebo těstoviny, luštěniny se zejména v podvečerní době příliš nehodí.
 • Pokud se hmotnost ani po 1-2 měsících od změny nemění, je na místě vše probrat s lékařem.

Poruchy příjmu potravy – nemoc těla i duše

podváhaPokud máte v rodině někoho, kdo bojuje s poruchou příjmu potravy (PPP), ať už s anorexií, bulimií nebo třeba záchvatovitým přejídáním, můžete pro získání informací využít specializované webové stránky připravované ve spolupráci s odborníky na tato onemocnění –www.healthyandfree.cz a www.idealni.cz . Získáte tam více informací o těchto zrádných nemocech, která trápí nejen tělo, ale i duši, kontakty na místa, kam se můžete obrátit pro pomoc i inspiraci pro změny v jídelníčku.

 • Léčba PPP je často během na dlouhou trať. U těchto nemocí je klíčová psychoterapie. Stravu je vhodné sledovat a hodnotit společně s nutričním terapeutem nebo terapeutkou – ale jen změna stravy vše nevyřeší.

Strava při PPP má svá specifická pravidla

Při nízkém příjmu potravy a jeho následném postupném navyšování se mohou objevovat trávicí potíže (např. nadýmání, pocit plnosti žaludku). Proto je vhodné začínat spíše s lehčeji stravitelnými pokrmy, vyhnout se dráždivým kořením a nezařazovat příliš potravin bohatých na vlákninu – pak totiž může být problém přijmout dostatek energie, vláknina pomáhá ke zvýšení zasycení.

 • Návrat k běžným porcím a nastavení dostatečného příjmu živin v rámci zdravého životního stylu při PPP je během na dlouhou trať.
Mohlo by vás také zajímat: