Rakytník
Zdroj: Rakytník ze Shutterstock


Oranžová barva podzimu

Rakytník řešetlákový (hippophae rhamonides) pochází původně z východu, někdy je nazýván i sibiřským ananasem – je tedy opravdu odolný. Rakytník je vytrvalý keř s trny, který může dorůst do výšky několika metrů. A v přírodě jej od srpna do října opravdu nepřehlédnete - v tomto období jsou větve hojně obsypány sytě žlutými až oranžovými plody (nepravými bobulemi), jeho listy jsou úzké a krátké. I v zimě, kdy již listy dávno opadaly, plody na rostlině zůstávají. Rakytník dříve býval vysazován podél cest, dnes se pěstuje cíleně v sadech nejen v Českém ráji – pohromadě ale musí být samčí i samičí rostliny. 

Plody plné živin

Plody rakytníku mají výraznou oranžovou barvu díky vysokému obsahu karotenoidů – lykopenu a betakarotenu (který se v našem organismu přeměňuje na vitamín A důležitý pro zrak). Obsahem karotenoidů se rakytník zcela vyrovná mrkvi. Rakytník navíc obsahuje vysoké množství vitamínu C (kyseliny askorbové) – předstihne dokonce i citrusy! Plody rakytníku v sobě mají navíc také vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín K, kyselinu listovou a minerální látky – vápník, hořčík. Rakytník je také bohatým zdrojem vlákniny a flavonoidů, které mají antioxidační účinky. Není tedy divu, že je rakytník hojně využíván i pro výrobu doplňků stravy. 

Pochutnejte si na rakytníku

Rakytníková šťáva i sirup jsou dnes poměrně běžnou součástí sortimentu obchodů se zdravou výživou. Rakytníková šťáva je čistá, nepřislazovaná – má poměrně specifickou nakyslou až jemně trpkou chuť a výrazně oranžovou barvu. Rakytníkový sirup může být doslazen běžným cukrem nebo fruktózou. Šťávu i sirup před podáváním protřepejte – aby se dobře obsah promíchal. Připravte si z vody a malého množství sirupu nebo šťávy osvěžující nápoj. Ideální je právě v podzimním a zimním období, kdy jsou nároky na náš organismus větší.

Sirupem můžete také ochutit bílý jogurt nebo tvaroh, mléčné smoothie či obilnou kaši s mlékem. Plody rakytníku můžete i zavařit – nejen v zimě si na kompotu, marmeládě či džemu z rakytníku určitě pochutnáte.

Rakytníkový olej pro vláčnou a zdravou pokožku

Kromě šťáv, sirupů či marmelád je velmi hojně využívaný také rakytníkový olej. Plody rakytníku obsahují 4-13 % oleje. Ten obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin. Rakytníkový olej se často využívá v kosmetice – pomáhá při hojení ran a popálenin, regeneruje pokožku. Trápí-li vás suchá pokožka nebo atopický ekzém, rakytníkový olej nebo jeho kombinaci s bambuckým máslem určitě vyzkoušejte. Nejkvalitnější je rakytníkový olej lisovaný za studena.

Buďte na období podzimních plískanic připraveni a doplňte vitamíny díky rakytníku. Žádné nachlazení vás nebude mít šanci zaskočit.