O zdraví 26. 5. 2020 | Mgr. Eva KloučkováMgr. Eva Kloučková

Svědění, pálení, bolest konečníku. Hemeroidy dokáží potrápit

Stále existují témata, o kterých se nemluví. Patří k nim i nepříjemné příznaky v oblasti konečníku, ať již svědění, pálení, bolest nebo otoky. Stejně jako krev na papíře přitom mohou znamenat vážné onemocnění.

Stock Photos: New Africa /Shutterstock.com

Ekzém, nebo rozšířené hemoroidy

Nejčastější příčinou svědění jsou ekzém, nebo kvasinkové onemocnění.  Může se ale také objevit jako příznak rozšířených hemoroidů, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Proto je  na místě návštěva praktického lékaře i přes to, že máme tendenci tyto příznaky zlehčovat.

To potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy: „S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby.“

hemoroidy reasonsNa správnou diagnózu pak navazuje cílený výběr léčby – u ekzému a kvasinek masti, v případě hemoroidálního onemocnění masti a čípky pro akutní úlevu, případně dlouhodobé užívání venofarmak (léky na posílení žilní stěny). Důležité je vědět, že akutní mírnění příznaků pomáhá k léčbě stejně jako dlouhodobá péče. Škrábání na už tak postižené kůži totiž vede ke vzniku dalších prasklinek a oděrek.

Barva krve napoví

Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a měla by být impulsem k okamžité návštěvě lékaře.

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda.

hemoroidyPrvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě lékaře upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, dále se může jednat o řitní trhlinu (související často se zácpou), nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Krev zbarvená do černa pak poukazuje na to, že příčina krvácení není v řitní oblasti.

„Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy,“ vysvětluje MUDr. Kouda.

Krvácení z konečníku je často spojováno s rakovinou.

MUDr. Kouda uvádí situaci na pravou míru: „Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření.“

6+1 tipů, jak ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění – nejčastější příčiny krvácení

  1. Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu a nadměrnému množství kávy.
  2. Pravidelně se hýbejte.
  3. Akutní příznaky zmírňujte mastí (s aplikátorem) či čípky – vyberte si takové, které zmírňují příznaky a zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění.
  4. Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly.
  5. Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin.
  6. Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě. 

Pokud znáte zmiňované příznaky z vlastní zkušenosti, podívejte se na www.konectabu.cz.

Mohlo by vás také zajímat: