O zdraví 13. 9. 2021 | Susan BowermanSusan Bowerman

Tělesného tuku byste měli mít co nejméně. I další mýty vyvracejí odborníci

Hodně se o něm mluví a téměř všichni se ho snaží zbavit. Přitom se o něm šíří tolik dezinformací. Ano, řeč je o tělesném tuku. Co tuk vlastně je, proč ho tělo tvoří a je vůbec zdravé se ho zbavovat?

Stock photos: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Pokud přestanete cvičit, vaše svaly se přemění na tuky

Na první pohled se to tak může zdát. Díky silovému tréninku dochází ke stavbě a obnově svalové hmoty. Polevíte-li ve svém úsilí tím, že vyřadíte fyzickou aktivitu ze svého života, vaše svaly začnou poměrně záhy slábnout. Mezi svalovými vlákny se pak může začít usazovat tuk.

  • Svalové a tukové tkáně nejsou zaměnitelné. Proto se svaly nikdy nepřemění na tuky.

„Jde o dvě zcela odlišné tkáně, které se nemohou zázračně proměnit jedna do druhé. Nicméně, když se přestanete hýbat, vaše tukové buňky se zvětší a svaly se naopak zmenší, proto pak tělo vypadá, jako by se ze svalů stal tuk. Ve skutečnosti však jen nahradil jeho místo,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová.

Tuky můžete shazovat v konkrétních partiích

Pokud se při cvičení zaměříte na břišní svaly nebo nohy, tyto konkrétní partie se vám vyrýsují a budete vypadat štíhlejší. Pravdou ale je, že pokud se snažíte snížit váhu, zbavujete se tuku rovnoměrně po celém těle. 

„Cílené spalování tuků není možné, proto si tělo své křivky zachová, i když jste v tréninku. Silueta, která je pro vás charakteristická, vám tedy zůstane, pouze se úměrně zmenší,“ vysvětluje Susan Bowerman.

„Ukládání podkožního tuku je částečně dáno geneticky a nelze ovlivnit, odkud se bude tuková vrstva odbourávat. Výzkumy prokázaly, že tělo má individuální vzorec využívání tukových zásob. To znamená, že pokud budeme cíleně cvičit určitou partii, není zaručené, že se budou tukové zásoby spalovat právě v této zatěžované oblasti,“ doplňuje fyzioterapeutka.

Tukové buňky slouží pouze k ukládání tuků

Tukové buňkyJeště nedávno se mělo za to, že tukové tkáně jsou pouze výsledkem příjmu přebytečných kalorií a pro tělo nemají význam.

Nyní už víme, že tukové buňky produkují množství hormonů, které se uvolňují do krevního oběhu a vysílají důležité signály ostatním částem těla.

  • Ty mohou mít dalekosáhlé důsledky pro naše zdraví, protože ovlivňují například metabolismus, a tím i dlouhodobou regulaci tělesné hmotnosti.
  • Navíc tuk se v tkáních pouze nehromadí. Neustále se přemisťuje do buněk, nebo ven z nich podle toho, co zrovna tělo potřebuje.

Tuku v těle byste měli mít co nejméně

Je sice pravdou, že příliš mnoho tělesného tuku může ohrozit vaše zdraví, ale bez něj se náš organismus neobejde. Podporuje totiž důležité funkce. Vytváří hormony nezbytné k fungování těla, uchovává vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K).

  • Poskytuje ochranu před chladem v zimních měsících a chrání nejen životně důležité orgány, ale například i chodidla.
  • Zdravá hodnota tělesného tuku je kolem 15 % u mužů a 22 % u žen.

„Extrémně nízké procento tělesného tuku s sebou přináší nedostatek energie, menstruační problémy a také zvýšené riziko únavových zlomenin a osteoporózy. Tuk v našem organismu zabraňuje ztrátám tepla a vody, slouží tedy jako izolace. Dále chrání vnitřní orgány před vnějšími mechanickými vlivy. Slouží jako stavební komponenta biologických membrán. Také je součástí mozkové tkáně,“ vysvětluje Martina Karasová.

Tuk váží méně než svaly

Tento mýtus slýcháme opravdu často. Technicky to ale není správně. Kilo zůstane kilem, ať děláme, co děláme. Pravda je taková, že tuk má menší hustotu než sval.

  • To znamená, že kilogram tuku zabere v těle více místa než kilogram svalů.
  • To je také důvod, proč svalnatí lidé většinou váží více, než byste hádali. V jejich těle je v malém objemu namačkaná vysoká hmotnost svalů.
  • Hustota svalů je přibližně 1.1 g/cm3, zatímco hustota tělesného tuku je přibližně 0.9 g/cm3.

Vzhledem k tomu, že svaly váží na jednotku objemu více než tuk, měření BMI může být u více osvalených jedinců zavádějící.

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Mohlo by vás také zajímat: