O zdraví 11. 5. 2020 | Tomáš Lebeda

Tělu se často hubnout nechce, i když se snažíte

Nadbytečná kila se na tělo nabalují nepozorovaně, pomaloučku. Když si je člověk uvědomí a začne řešit, obvykle chce váhu, kterou míval před lety, zpátky okamžitě. Vsadí proto na zázračnou dietu a zhubne. Někdy ale ne. Tělu se prostě hubnout nechce.

Stock Photos: Pormezz /Shutterstock.com

Aby kila šla dolů

Nejprve bychom si měli říct a jako fakt přijmout, že pokud naše nadbytečné kilogramy přibývaly po dobu pěti či deseti let, během měsíce dvou se jich jako mávnutím zázračného proutku nezbavíme. 

"S tím souvisí i způsob hubnutí. Snažte se zapomenout na nejrůznější dietní režimy s nimiž přicházejí známé osobnosti ze světa showbyznysu. Tedy pokud toužíte zhubnout a váhu si udržet. Proč hvězdy hubnou jednou s dietou tou, jindy onou? Protože sice výraznou změnou jídelníčku kila šla dolů, ale nikdo nevydrží žádný extrém příliš dlouho. Dostaví se jojo efekt.

Naopak zásadní informací, kterou bychom si měli opakovat dnes a denně, je ta nejjednodušší rovnice. Pokud si chceme hmotnost udržet, musíme mít vyrovnaný energetický příjem i výdej. Jestli toužíme zhubnout, musí výdej příjem převyšovat," uvádí nutriční terapeutka Zuzana Douchová.

Tělo se hladu aktivně brání

dietní plánMáme-li si následně hmotnost i udržet, nesmí výdej energie být oproti příjmu extrémní. Bez správně složeného jídelníčku nedokážete dlouhodobě sportovat, člověk se unaví natolik, že na další pohyb nemá sílu.

Stejné je to i v případě, kdy se začneme výrazně omezovat v jídle. Obranné mechanizmy organismu nás přimějí se najíst a kila jdou opět nahoru. Nemluvě o případech, kdy se tělo vyčerpá natolik, že chytneme kdejakou virózu, rýmu kašel...

Když rovnice nevychází, jde o chybu

Jsou však případy, kdy se rozhodneme začít sportovat či se pohybu věnovat více než v minulosti. Dodržujeme jídelníček, který je oproti dennímu výdeji maximálně o pět procent nižší a zhubnout nejde a nejde.

"V tuto chvíli bych doporučovala konzultaci s nutričním terapeutem, který se bude na problém snažit přijít. Ve většině případů se najde velmi brzy," říká z praxe Zuzana Douchová.

pesMůže jít o špatný odhad energetického výdeje. Začít s jakýmkoli pohybem je správné. Stává se, že lidé považují za dostačující procházku s pejskem a několika zastávkami s jinými pejskaři či sousedkami na prohození pár slov.

"Každý krok je fajn. Pohyb by v tomto případě měl být aktivní, tím nechci říci, že musí jít například o běh či návštěvu tělocvičny. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb, jen pokud ji chceme použít při hubnutí a zvyšování fyzické kondice, musí být svižná, abychom se lehce zpotili a trvat alespoň třicet minut," uvádí nutriční terapeutka.

Vynechání sacharidů je častá chyba v jídelníčku

"Nejvhodnější způsob je požádat o sestavení jídelního plánu pro hubnutí odborníka, který pro jednotlivá denní jídla doporučí množství jednotlivých potravin, aby pokryly nejen energetický příjem, ale jídelníček byl i správně vyvážený," konstatuje Zuzana Douchová.

Mnoho hubnoucích v touze po rychlejším výsledku například vynechává pečivo, protože považuje sacharidy za zlo.

"Pokud je nahradí zeleninou, je to prima z hlediska jejího příjmu. Bez sacharidů, teď nemyslím cukr, sladkosti a podobně, ale například celozrnné pečivo, různé druhy vloček a podobně, nemá organismus energii. Dostává se do stresu, přichází noční hlad, chutě, výsledek hubnutí nemůže být dlouhodobý a udržitelný," upozorňuje Zuzana Douchová.

Velikost porce je rozhodující

Když si připravíte či necháte si na míru připravit správný jídelníček, přichází další důležitá fáze. Dodržovat ho.

"Znamená to, potraviny si zpočátku vážit. Podle oka se může zdát sýru, tvarohu, masa a dalších až moc. Ve výsledku zjistíme, že v jídelníčku není dostatek bílkovin. Stejně to bývá s rostlinnými tuky. I když v tomto případě se setkáváme opět s extrémy, kdy si myslíme, že rostlinné tuky jsou zdravé a tak si na zeleninový salát dáme tolik olivového oleje, že v něm plave. Bez tuku špatně, s přemírou si z lehké večeře uděláme energetickou bombu," upozorňuje Zuzana Douchová, jak je vážení a odměřování důležité.

"Pokud totiž apriori váhu odmítnete, nikdy nezjistíte, jaká porce je právě pro vás správná a nenaučíte se tak vyváženě stravovat. Tady je právě základ celého správného hubnutí. Říká se mu nový životní styl. Pokud nezměníme staré návyky, jak stravovací, tak pohybové, nestanou se neodmyslitelnou součástí nového života a změna bez nechtěného jojo efektu se nedostaví," dodává Zuzana Douchová.

Mohlo by vás také zajímat: