Dětská imunita
Zdroj: Dětská imunita ze Shutterstock

Kolektiv a školní stres oslabují dětskou imunitu

Zatímco rýmu a kašel dostane dospělý průměrně dvakrát do roka, děti omarodí takřka každé dva měsíce. Uvádí se, že předškoláci zhruba pět až šestkrát, ve školním věku čtyři až pětkrát. „Nejčastěji bývají děti nemocné v době, kdy přechází z rodiny do kolektivu. Postupně se jejich imunitní systém posiluje,“ vysvětluje nutriční terapeutka a psycholožka Zuzana Douchová a upozorňuje, že to nejsou jen viry a baterie, které na dětskou obranyschopnost útočí, a vlastně nejen dětskou. „Imunitu výrazně ovlivňuje celková psychická pohoda. Za opakovanými nemocemi může být i strach, stres ze školy, z nesouladu mezi rodiči,“ upozorňuje. I proto jsou častěji nemocní prvňáčci, dále děti při přechodu na druhý stupeň a následně na střední školy. „V případě že si rodič myslí, že za častějšími zdravotními problémy mohou stát psychické problémy, neměli by se zdráhat navštívit psychologa. Imunitní systém a tedy fyzické zdraví ovlivňuje stav mysli velmi výrazně,“ říká Mgr. Zuzana Douchová.

Podpořte imunitu pohodou a zdravým životním stylem

Ke zvýšení obranyschopnosti dětského organismu mohou přispět velkou měrou rodiče, kromě lásky, domácí pohody a okamžitého řešení možných problémů ve škole, je potřeba myslet na celkový zdravý životní styl. Co vše se do něj započítává?

1. Stravou: vitamíny, minerální látky, probiotika a bílkoviny ...

Základem je pestrost. Je třeba myslet na to, že v období, kdy tělo bojuje s infekcí, spotřebuje až několikanásobek vitamínu C. „A nejde jen o tento vitamín, studie popisují, že je to celá skupina vitamínů B a dalších. Dětskému organismu by se měly dodávat ideálně v podobě ovoce a zeleniny. Ta by měla být rozdělena do pěti porcí, znamená to, že každé denní jídlo by mělo obsahovat ovoce a zeleninu,“ uvádí nutriční terapeutka. Nejen vitamíny jsou pro odolnost důležité. „Jde o celé spektrum látek, které získáváme z pestré stravy. Maminky a tatínkové díky reklamě vědí, že jsou to například probiotika z kysaných mléčných výrobků. Málo se však ví, že pro imunitu jsou důležité i bílkoviny, především z masa. Konkrétně bych zmínila ryby, které navíc obsahují nenasycené tuky v nichž jsou zastoupeny omega 3 mastné kyseliny,“ uvádí Zuzana Douchová.

2. Pohybem a otužováním

Děti by měly mít dostatek pohybu, měla by to být minimálně hodina denně. Venku na vzduchu. „Důležité je správné oblečení, vhodně zvolená aktivita, pak je možné vyrážet ven za takřka každého počasí. Samozřejmě ne ve dnech, kdy je smog, jako tomu bylo letos v lednu,“ říká Zuzana Douchová s tím, že dítě se tímto způsobem i otužuje.

3. Vhodným oblečením

Není správné málo oblečení – musí se přeci otužovat, ani nabalit – aby nám nezmrzl/a. Je vhodnější volit vrstvení, skvělé je funkční prádlo, které odvádí pot a udržuje teplo. To stejné platí o obutí.

4. Dostatečný spánek 8 - 11 hodin denně

Žádná televize po večerníčku, nastavit režim, aby školáci už po jeho skončení byli v posteli. „Ideální je, když si tam s nimi rodiče povídají, přečtou pár stránek z knížky, čímž je motivují k samostatnému čtení ve vyšším věku,“ uvádí Zuzana Douchová. Kolik by měli prckové spát? Školáci ideálně deset až jedenáct hodin denně, teenageři osm až devět. Nedostatek spánku může stát právě za častou nemocností.