O zdraví 6. 5. 2019 | Mgr. Zuzana DouchováMgr. Zuzana Douchová

Věčný dietář - jak z bludného kruhu ven a zhubnout trvale?

Tahle dieta by mohla tentokrát vyjít! Začneme a chvíli vydržíme. Pak přijde krize a končíme. Na začátku naděje, na konci beznaděj. A ještě možná nějaké to kilo navíc. Kolikrát jste už prošli tímhle bludným kruhem diet, hubnutí a přibírání? V článku se dozvíte, co nám způsobuje krize a jak z toho ven jednou pro vždy.

Diety
Stock Photos: Sam Wordley /Shutterstock.com

Na začátku celého hubnoucího procesu je většinou nějaká skvělá a zaručená dieta, nový jídelníček, nové předsevzetí. Chvíli to všechno dodržujeme, váha se hýbe tím správným směrem, máme ze sebe dobrý pocit, jsme plní optimismu, že tentokrát to dáme. Ale pak přijde krize.

  • Jídla z naplánovaného jídelníčku nám už nechutnají a my začínáme občas hřešit a postupně se zase vracet k našemu původnímu stravování.
  • Do toho například onemocníme, nebo nám onemocní děti, máme více stresu a povinností v práci a nový režim jde stranou.
  • Nebo stačí odjet na dovolenou, kde nelze dodržovat pravidelný a ukázněný jídelníček a po návratu domů se nám už nechce znovu začínat.
  • Krize při hubnutí může nastat i v případě, že se nám váha zastaví a nechce jít dolů, tak jako na začátku. V tuto chvíli máme chuť se na to všechno vykašlat, protože se přeci tolik snažíme a je to k ničemu.

Až se dostaneme do poslední fáze, kdy končíme. Můžeme mít pocity zklamání, selhání, ale zároveň i trochu úlevy, že se konečně znovu můžeme najíst tak, jak jsme zvyklí a jídlo zase na nějakou dobu nemusíme řešit. Ale jen do chvíle, než přijde další vlna hubnutí. Tento koloběh (ne)hubnutí je neskutečně vyčerpávající. A s každým neúspěšným pokusem o změnu je těžší v sobě najít opět motivaci a chuť jít do toho znovu.

Pokud se dlouhodobě pohybujete v tomto začarovaném kruhu, v těchto dvou extrémech, kdy buď držíte dietu a hubnete nebo nedržíte vůbec nic a přibíráte, tak to zkuste příště jinak. Zkuste vystoupit z kruhu tím, že do něj vůbec nevstoupíte. Abychom do bludného kruhu diet vůbec nevstoupili, je důležité nedržet žádnou dietu. Diety sice nabízí okamžité hubnutí, ale nikoli trvalé. Diety nabízí okamžitou změnu jídelníčku, ale nikoli změnu dlouhodobě udržitelnou.

Jak diety (ne)fungují?

Omezení kaloriíJakákoli dieta s sebou přináší celkové omezení energetického příjmu, ať už díky dietnějším potravinám, nebo díky tomu, že normální jídlo nahrazujeme koktejly či pilulkami, nebo některé živiny z jídelníčku zcela vyloučíme či výrazně omezíme.

Proto na dietu naše tělo reaguje zpočátku snížením hmotnosti a my máme pocit, že tohle je ten jediný způsob, jak můžeme váhu redukovat. Pokud však dodržujeme dietu, kde vynecháváme nebo výrazně omezujeme některé základní živiny a energetický příjem, časem se náš organismus tomuto nedostatku začne bránit. A brání se většinou dvěma způsoby.

  1. Začne mít chutě na všechno, co máme dietou zakázané a co je většinou tučné a sladké, protože to je nerychlejší zdroj energie. A my v tu chvíli často podlehneme, pak máme výčitky svědomí a vzdáváme to. Mnohdy však nejde o slabost naší vůle či lenost, ale o přirozený pud sebezáchovy.
  2. Tělo nám signalizuje nedostatek zpomalením metabolismu. Když dietu přestaneme držet a najíme se „normálně“, tak protože máme snížené spalování tuků, tak to všechno uloží na tukové zásoby, nebo se to projevuje tím, že se váha zastavuje či dokonce stoupá.

Jak zhubnout trvale?

Trvale hmotnost snížíme pouze dlouhodobou změnou jídelníčku, pravidelným pohybem a reálnými očekáváními.

  • Redukční jídelníček by měl obsahovat všechny důležité živiny – sacharidy, bílkoviny i tuky a také vitamíny a minerály.
  • Tohle všechno zajistí zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny a pečivo, nízkotučné a kvalitní bílkoviny v podobě masa, ryb, luštěnin a mléčných výrobků a rostlinné oleje.

Je určitě důležité věnovat pozornost nejen kvalitě potravin, ale také naším chuťovým preferencím. Aby jídlo bylo nejen zdravé, ale i nám chutnalo, jen tak můžeme změnu jídelníčku udržet trvale. Stejné je to s pohybem, vybrat si pohyb, který nás hlavně baví. Také od sebe nečekat, že budeme redukční režim dodržovat na 100 % po celý zbytek svého života. Jednou za čas si s chutí zahřešit či na chvíli omezit režim z důvodu stresu, nemoci či dovolené je naprosto v pořádku.

logo

Mohlo by vás také zajímat: