O zdraví 7. 4. 2021 | redakce Vím, co jím

WHO: Náš svět není rovný. Je to nefér a dá se tomu zabránit

7. duben 2021 - Na dnešní den připadá Světový den zdraví. Letos je hlavním tématem úsilí o budování spravedlivějšího a zdravějšího světa. Celosvětová pandemie Covid-19 jasně zviditelnila nerovnosti mezi lidmi. Někteří lidé žijí zdravěji a mají lepší přístup ke zdravotní péči jen na základě toho, kde se narodí. A to je nefér.

Zdroj - autor: se souhlasem WHO

WHO se zavazuje zajistit, aby každý člověk kdekoliv na světě mohl uplatňovat svoje právo na dobré zdraví.

Náš svět není rovný

Pandemie covidu-19 zviditelnila a zvýraznila to, že někteří lidé mohou žít zdravěji a mají lepší přístup ke zdravotnickým službám než ostatní. A  to jen vzhledem k podmínkám, ve kterých se rodí, vyrůstají, žijí, pracují a stárnou.

Po celém světě se některé skupiny snaží vyjít s malým denním příjmem, mají horší podmínky k bydlení a pro vzdělání, méně pracovních příležitostí, zažívají větší nerovnost pohlaví a mají malý nebo žádný přístup k bezpečnému prostředí, čisté vodě a vzduchu, nezávadným potravinám a zdravotnickým službám.

To vše vede ke zbytečnému utrpení, nemocem a k předčasným úmrtím. 

Je to nefér a se tomu dá zabránit

Proto WHO vyzývá světové vůdce, aby všem lidem zajistili životní a pracovní podmínky, které vedou k dobrému zdraví. Zároveň je nabádá, aby sledovali nerovnosti v oblasti zdraví a zajistili, aby všichni lidé měli přístup ke kvalitním zdravotnickým službám, kdykoli a kdekoli je potřebují.

Covid-19 tvrdě zasáhl všechny země, avšak jeho dopad je nejtvrdší právě na ty komunity, které jsou již zranitelné. Ty jsou pak touto nemoci více exponovány a je méně pravděpodobné, že mají přístup ke kvalitním zdravotnickým službám. Zároveň je u nich větší pravděpodobnost negativních důsledků opatření realizovaných k zastavení pandemie.

Zdroj: WHO

Mohlo by vás také zajímat: