Cvičení ráno dodá energii do celého dne

Pro tzv. ranní ptáčata je cvičení ráno nebo v dopoledních hodinách často příjemnější, jelikož mají více energie. Cvičení ráno může přinášet do života spoustu výhod. Jednou takovou je jistě fakt, že trénink většinou opravdu splníte, jelikož cvičení v odpoledních/večerních hodinách s sebou přináší riziko toho, že se zdržíte v práci, nebudete se vám chtít po nabitém pracovním dni už nic dělat, nebo to, že se vám ozve kamarád/ka, zda si nezajdete posedět do restaurace.

  • ranní cvičeníPo ranním cvičení budete většinou celý den plní energie, budete produktivnější, máte ten den prostě již „splněno“, nemusíte se tedy stresovat tím, že „musíte“ jít ještě cvičit, a celkově si ranním pohybem zvýšíte produkci endorfinů na celý den.
  • Pozor ovšem na cvičení v příliš brzkých hodinách (bavme se o čase mezi 5 – 6 hodinou ranní). Je všeobecně prokázáno, že naše tělesná teplota je v tuto dobu nejnižší a bývá dávána do souvislosti s celkovou fyzickou výkonností. Čili bychom v tuto dobu nemuseli podat takový výkon, jako např. dopoledne.

Cvičení odpoledne přináší odreagování

V odpoledních hodinách je již vaše tělo zahřáté na provozní teplotu, jste rozhýbaní, „probuzení“, což může pozitivně ovlivnit vaši sílu a vytrvalost.

  • Odpolední doba je údajně nejlepší částí dne, kdy jste schopni podat ideální sportovní výkon.
  • Na odpoledním tréninku dokážete také skvěle vybít veškeré pocity z pracovního stresu, a tím pádem se více pro trénink zapálit. Odpolední trénink vás skvěle odreaguje, a to jak fyzicky, tak i psychicky.

Cvičení večer/v noci ocení „sovy“

večerní běhCvičení v pozdějších hodinách dokáže vaše tělo pořádně „rozpumpovat“, čili byste možná poté mohli mít problém s usínáním (bavme se o době mezi 20 – 22 hodinou). Dávejte si pozor na to, že náročná fyzická aktivita provedená hodinu a méně před ulehnutím může prodloužit délku usínání. Pokud tedy potřebujete ráno brzy vstávat, raději si běžte zacvičit v dřívějších hodinách.

  • Ale pro takové „sovy“ je večerní trénink to pravé ořechové.

Osobní názor autorky

Cvičte v tu denní dobu, která vám vyhovuje. Každý jsme jiný chronotyp, někdo má nejvíce energie po probuzení, někoho baví cvičit po práci a naopak někdo prostě potřebuje cvičit před spaním. Poslouchejte své tělo a sami uvidíte, ve kterou denní dobu podáváte nejlepší sportovní výkony. Žádná ideální doba pro cvičení prostě neexistuje, neexistuje ani žádná denní doba, kdy pálíte nejvíce kalorií. Je to prostě jen o vás. 

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: Aktin.cz; Ladylab.cz; Dama.cz; Fitvit.cz