Pohyb je základem zdravého životního stylu. Kdo ale říká, že se musíte potit na posilovacích strojích nebo se učit složité krokové variace? Cvičení může být i sexy. Zkuste třeba pole dance.

Tanec posiluje

Kromě toho, že je pole dance zábava, má tento taneční styl výrazný vliv na formování postavy. Při jednotlivých figurách dochází k posilování bříška, horních i dolních zádových svalů, prsních svalů, stehen a samozřejmě rukou. Nejdříve se cvičení projeví nárůstem síly právě v ramenou a rukou - výchozím prvkem jsou totiž visy a na ně navazující rotace, stoje na rukou, hvězdy, přemety a různé styly šplhu.

“Nezáleží na tom, s jakou kondicí začínáte, ale už po několika lekcích je poznat, že máte v pažích větší sílu,” popisuje svoje začátky tanečnice pole dance Hanka. “Na postavě ani předchozím tréninku až tak nezáleží, důležitá je síla v rukou, šikovnost a nadšení. Je to výborné cvičení na posílení sebevědomí, připadám si díky tomu víc žensky” doplňuje s nadšením.   

Co je vlastně Pole dance?

Pole dance vychází ze starých gymnastických sportů jako je čínský cirkus a indické umění zvané mallakhambha. Jde tedy o kombinaci šplhu, náročných statických póz a akrobatických prvků s tréninkovým programem, který pracuje s vlastní vahou cvičence, kdy jeho tělo téměř pořád rotuje a dochází tak k posilování celého těla.

Do historii pole dance ovšem patří i noční podniky, což může některé zájemce o cvičení odradit, ale jiné zase nalákat. Nová podoba pole dance a pole fitness se rozvíjela postupně od roku 2000, ale nyní je již rozšířená téměř po celém světě. Je to cvičení kombinující akrobatické,  gymnastické  i taneční prvky na galvanicky pochromované ocelové tyči o průměru 40 - 50 milimetrů. Tato nová sportovní oblast se rozšířila natolik, že po celém světě probíhají soutěže, včetně mistrovství světa. Mezinárodní federace pole dance dokonce usiluje o zařazení na letní olympijské hry.

Během jedné lekce se dá spálit 300 až 500 kaloriíLekce se odehrávají většinou v menším počtu cvičících, což poskytuje instruktorovi dostatek prostoru, aby se věnoval každému jednotlivě. Cvičí se většinou na boso a v krátkých šortkách a tílku. Pro některé cviky je totiž potřeba holá kůže.