Když se řeknou zdravotní problémy způsobené sedavým zaměstnáním, většina z nás si představí bolesti zad. Odborníci však upozorňují, že nejde jen o nápor na záda, krční páteř. Trpí i oči a hlavně kardiovaskulární systém – cévy a srdce!

Pokud sedíme v práci, pak i cestou domů v autě či autobuse a po návratu padneme vyčerpání na pohovku, zpomaluje se náš metabolismus, a tím se snižuje schopnost těla zbavovat se toxických látek. „Sedavé zaměstnání umocněné nezdravou stravou a nedostatkem pohybu může i u relativně zdravého člověka vést ke zdravotním potížím. Pro vyvážení nezdravého dopadu sedavého zaměstnání je třeba zaměřit se na dvě hlavní oblasti našeho života – stravu s pitným režimem a pohyb,“ upozorňuje Tereza Masná z projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Žij zdravě.

5 rad jak žít v „kanclu“?

Rada první – Zapamatujte si, že pravidelně jíst musí i ten, kdo má v práci nedostatek pohybu. Důležitá jsou tři hlavní denní jídla a dvě svačiny. Narozdíl od manuálně pracujících si nedáte k obědu šest knedlíků, ale jídlo kde je kvalitní bílkovina – maso, hodně zeleniny a příloha – rýže, brambory, pohanka.

Rada druhá – Omezte kávu. Základem pitného režimu musí být voda, pít jedno kafe za druhým je v kancelářích „módou“, protože nakopne. Výsledkem je však odvodnění organismu a zhoršené soustředění na práci, bolesti hlavy. V práci vypijte nejméně 1,5 litru neslazené vody, ochutit ji můžete citronem, limetkou, zázvorem, mátou, meduňkou. Pokud nedáte na kávu dopustit, řádně ji vodou „prokládejte“.

Rada třetíDělejte si pauzy, minimálně jednou za 45 minut vstaňte a protáhněte se. Vezměte si příklad z kuřáků, kteří co chvíli odbíhají „na vzduch“. Určitě nezačínejte kouřit, ale pokud vstanete od práce a projdete se, půjde vám lépe od ruky.

Rada čtvrtá – Mlsejte zdravě. Typická úřednice si k dopolední „sváče“ dá chlebíček, odpoledne dortík. Pro pracovní výkon, pohodu, nemluvě o linii, je vhodnější bílý jogurt s ovocem a ořechy či semínky, plátek celozrnného chleba s tvarohovou pomazánkou a zeleninou, ovocný salát s ořechy, a podobně.

Rada pátá – Učte se správně sedět. Důležité je nehrbit se, nepřehazovat nohu přes nohu... Snažit se sedět rovně, zatáhnout bříško, ramena tlačte dolů a dozadu, nohy mějte mírně rozkročené, chodidla opřená o zem, špičky mohou být mírně vytočené ven.

Po práci pohyb

Hýbejte se! Doporučení lékaře, kterému se svěřujeme s bolestí zad. A pravdivé, potvrdit to může každý, kdo na něj alespoň na pár dní dal. Sportem nejenom že protáhneme tělo a vydáme přebytečnou energii, ale celkově se uvolníme. „Sklepeme“ celodenní napětí a stres, právě ty bývají kromě nesprávného sezení příčinami bolestí zad, toho že na naše bedra nakládá život stále víc, než dokážeme zvládnout.