O pohybu 25. 5. 2018 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Spolu vám to půjde líp. Tipy na sportoviště pro celou rodinu

Čas prázdnin, dovolených a výletů se blíží, vydejte se letos někam, kde to ještě neznáte a kde se vy ani děti nudit rozhodně nebudete a zároveň si dejte společně trochu do těla.

Sportoviště pro celou rodinu ze Shutterstock.com

Atraktivní hřiště ve stínu u Vltavy

Bezpochyby jedno z nejkrásnějších pražských hřišť najdete nedaleko Nádraží Braník v Praze. Atrakce zaujmou děti všech věkových kategorií. Ti menší se vyřádí na houpačkách, skluzavkách a trampolínách. Starší děti budou nadšené z unikátní lanové a prolézací sestavy spojené s tobogany. Navíc, což oceníte především v letních parných dnech, je hřiště částečně ve stínu. Na své si přijdou i rodiče, hřiště se nalézá přímo u modřanské cyklostezky, takže brusle, kola a odrážedla s sebou! Zjistěte více o Areálu Vltavanů 229.

Speciální vláček - Cyklohráček

Speciální vláček jezdí z Prahy do Slaného, kolem hradu Okoř a každou poslední sobotu v měsíci také do železničního muzea ve Zlonicích. Cyklohráček má čtyři vozy – tři ke hraní a jeden cyklistický. Více o Cyklohráčku.

  • Ve voze plném hraček děti najdou dětský koutek se stavebnicemi, skládačkami, leporely a vláčkodráhou.
  • Ve voze plném her jsou upravené stolky a připravené herní plány na stolní hry a k dispozici je i tabule na malování.
  • Ve voze plném balónků je velká herna s balónkovištěm, stavebnicemi a hračkami, které rozvíjejí jemnou dětskou motoriku.
  • Nahlédnout tu můžete i přímo do kabiny strojvedoucího.
  • V dalším voze pohodlně přepravíte kočárky a kola a rovnou si je tu můžete dofouknout, případně si zapůjčit sadu na lepení duší nebo nářadí na opravu kol.

Na trase je spousta zajímavých zastávek a výletů, můžete vystoupit třeba v Kolárech a vydat se lesem na Okoř, navštívit Zoopark Zájezd nebo vystoupit až ve Slaném a strávit den v tamním akvaparku.

Rozhledna Pípalka u Křemešníku

V srdci Vysočiny naleznete vrch Křemešník, na jehož vrcholu se tyčí rozhledna Pípalka s nádherným výhledem do okolní krajiny. V její blízkosti je i hotel s restaurací, takže občerstvení je zajištěno. U parkoviště hotelu je vybudováno lanové centrum, které je rozděleno na dětský park, junior park a vysoký překážkový okruh včetně lanovek. Více o lanovém centru.

Lezení je pro tělo přirozený pohyb, při kterém se posiluje opravdu celé tělo, včetně vnitřních svalů, o kterých ani nevíte, že je máte. Nejvíce samozřejmě zapojíte ruce a svaly zápěstí, ale ani nohy nebudou zahálet. Pokud jste lézt nikdy nezkoušeli, nezoufejte, s lezením vám pomohou přítomní instruktoři. Poblíž hotelu je také hřiště pro děti různého věku. V oploceném areálu je dispozici dětský hrad se skluzavkou, prolézačkami a kuličkami a trampolína.

  • Okolo Křemešníku vede také naučná stezka, kde vás jednotlivé naučné tabule seznámí s okolní přírodou. Trasa je 3 a půl kilometru dlouhá, je vhodná i pro malé děti a začíná kousek od restaurace.

Okolo Světa pěšky i na kole

Naučná stezka okolo rybníka Svět v Třeboni tvoří 12 kilometrů dlouhý uzavřený okruh. Cestou, která je vedena i okolo Schwarzenberské hrobky, najdete 16 informačních tabulí, které poskytují základní informace o vývoji Třeboňska. Většina informačních panelů je věnována základním vztahům v přírodě a jednotlivým rostlinným a živočišným druhům, typickým pro třeboňskou krajinu. Mimo to stezka také přibližuje historii rybníkářství, lázeňství a vývoj lidové architektury.

  • Trasa stezky, která je sjízdná i na kole, vede po polních a lesních cestách, část po lučních pěšinách a také po hrázi rybníka Svět. O cestě kolem Světa ZDE

Jízda na kole patří díky minimálnímu zatížení kloubů dolních končetin k pohybovým aktivitám vhodným téměř pro každého. Po trase naleznete dostatek odpočinkových míst s lavičkami a překrásným výhledem do okolní krajiny, tak neváhejte a vydejte se na cestu kolem Světa.

Bezpečné bloudění v kukuřici

V posledních letech jste při cestách po Čechách možná narazili na zvláštní kukuřičná pole. Zkuste u některého příště zastavit a vydat se na cestu za dobrodružstvím. Kukuřičná bludiště nabízí dobrodružství v přírodě, zkoušku orientačního smyslu, procvičování mozkových závitů, ale hlavně spoustu zábavy při hledání správné cesty ven. Bludiště je určené pro všechny, kteří milují zábavu a přírodu. Vyberte si jedno z 12 bludišť zde.

  • Bloudění v kukuřičném poli, soutěž na čas nebo hádání tajenky se můžou líbit nejen dětem, ale také dospělým s chutí zažít něco netradičního.

Zkuste si schválně zapnout krokoměr nebo ještě lépe – aplikaci na měření trasy ve vašem telefonu, na konci budete překvapeni. Doporučovaných 10 tisíc kroků denně tak splníte hravě.

Bosé nohy posilují imunitu

Okružní trasa o délce necelých 5 km začíná z rakouské obce Schrattenberg. Vy se však na stezku můžete vydat od Kolonády na Reistně. Celá oblast na české straně náleží do Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

  • Po cestě je umístěno celkem 11 zastávek, na kterých máte možnost se projít bosi po kůře, šiškách, písku nebo kamenech.

Balancovat můžete na vratkém mostě z dřevěných trámů, odpočívat na dřevěných lehátkách a děti se mohou sklouznout na obří skluzavce. Chození bez bot po nerovném povrchu je zdravé a bosá chodidla se rázem stanou zdrojem mnoha poznatků. Navíc stimulací reflexních bodů na chodidlech aktivujeme imunitu, studené nohy se prohřejí.

banner

Mohlo by vás také zajímat: