Plážový volejbal je míčový sport, který se vyvinul z klasického šestkového volejbalu. Za jeho vznik se považuje období po první světové válce, kdy si američtí vojáci krátili čas hraním volejbalu na plážích. Standardní rozměr plážového volejbalového kurtu je 8 x 16 metrů. Tým běžně tvoří dvojice hráčů, u rekreačních forem jich může být i více.

Pro zdraví chodidel, kotníků, kolen, kyčlí i zad

Ze svalů se při tomto krásném sportu nejvíc zapojují lýtka a hýždě. Hluboká vrstva písku navíc tlumí veškeré dopady a doskoky, takže zátěž pohybového aparátu je minimální. Díky tomu, že se hraje bez bot, posilujete svaly, které drží podélnou i příčnou klenbu nohy. To má pozitivní vliv nejen na zdraví chodidel, ale i kotníků, kolen, kyčlí a zad. Zpočátku mohou chodidla při hraní bolet, souvisí to se zatížením a únavou svalů, které se tady mnohem více nadřou než při chůzi v obuvi s pevnou podrážkou. Posilováním těchto svalů sílí svalový aparát nohy, a tím dochází ke zpevnění nožní klenby a v souvislosti s tím i všech kloubů dolních končetin. Písek je navíc nestabilní povrch, takže při pohybu budete mnohem více zapojovat i hluboký stabilizační systém páteře.

Téměř bez zranění

Výskyt zranění je při beach volejbalu i díky tlumivé funkci terénu minimální. Nezapomeňte ale, že si tělo na zátěž musí zvykat postupně. Pokud tedy začnete na dovolené zničehonic hrát několik hodin denně, vaše klouby, vazy a šlachy budou samozřejmě protestovat.

Fyzická náročnost

Plážový volejbal patří mezi fyzicky velmi náročné sporty. Aktivní hráči mohou spálit za hodinu hry až 3000 kJ, tedy zhruba stejně jako při běhu. Pohyb v písku navíc formuje problematické partie stehen a hýždí.

Na čerstvém vzduchu

Pohyb na čerstvém vzduchu má jednoznačně na naše zdraví pozitivnější vliv, než pobyt v uzavřených místnostech. Venku, zvláště v přírodě totiž vzduch obsahuje mnohem vyšší podíl záporně nabitých iontů, které působí příznivě nejen na dýchací systém, ale i na naši imunitu. Beach volejbal je skvělou možností jak vyměnit dřinu ve vydýchaném vzduchu fitness center a tělocvičen za stejně vydatnou, ale mnohem zdravější formu pohybu.