O výživě 12. 7. 2021 | Mgr. Kristina ŠístkováMgr. Kristina Šístková

80/20 - zdravé pravidlo, které vydržíte dlouho

Pokud i vám doba covidová příliš neprospěla a zdravý životní styl jste odložili na později, můžete začít třeba právě teď. Pravidla nejsou nikterak přísná. Naopak - toto je dlouhodobě udržitelná cesta ku zdraví.

Stock Photos: dizain /Shutterstock.com

Zkuste hubnout pomocí 80/20

Tento poměr určuje složení jídelníčku.

  • 80 % - Vypovídá o tom, že z 80 % by měly být zařazovány potraviny vhodné, žádoucí, zdravé tzn. nutričně hodnotné. Jejich skladba by měla být vyvážená.

Ve stravě by samozřejmě měly být zastoupeny hlavní makroživiny – sacharidy, bílkoviny a tuky. Neměla by být opomíjena ani konzumace celozrnných výrobků, zakysaných potravin, rostlinných tuků. Neméně důležitá je dostatečná spotřeba zeleniny a ovoce. Vyvarovat byste se měli vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a namísto nich vždy raději volit ty základní a čerstvé, ideálně také lokální a sezónní. Nezapomeňte i méně solit a omezit příjem přidaného cukru.

Kromě správného výběru potravin je zásadní také jejich vhodná úprava (např. vaření, vaření v páře, pečení, blanšírování). Při přípravě pokrmu je žádoucí šetřit použitým tukem.

  • 20 % - Zbylých 20 % dává prostor pro zařazení těch méně vhodných, často kalorických potravin jakými jsou sladkosti, pekárenské výrobky, tučná jídla, slané pochutiny, strava z fast foodu aj.

I v těchto případech je však vhodné dbát na kvalitu. Místo kakaové pochoutky zvolte čokoládu s vysokým obsahem kakaové sušiny, k jejíž výrobě bylo použito kakaové máslo nikoli rostlinné tuky, klobásu zas vyberte tak, aby obsahovala značné procento masa apod.

Pomoc v těžších začátcích

food balanceTento způsob stravování může pomoci především v začátcích, kdy je těžké své dosavadní stravovací návyky zcela upravit a vzdát se svých oblíbených dobrot.

Zda budete hubnout nebo si hmotnost udržovat závisí na předchozích stravovacích zvyklostech a na celkovém denním energetickém příjmu, ze kterého těchto 80 % a 20 % vychází.

Podstatné je, že tento postup je dlouhodobě udržitelný. Postupně lze navyšovat procento zdravého zastoupení potravin na úkor méně vhodného výběru.

K vysněné hmotnosti se projezte

  • Při správně složeném jídelníčku byste neměli pociťovat hlad.

V případě, že dodržujete pravidelnost ve stravování, se může hlad dostavit v době, kdy máte jídlo naplánované. Zvolíte-li nutričně hodnotné jídlo, bude mnohem objemnější než to kalorické. Často se tak stává, že někteří strávníci mají potíž doporučené množství sníst.

Nekalorické tekutiny jsou základ úspěchu

  • Pití nekalorických tekutin hydratuje váš organizmus a v takovém případě veškeré metabolické procesy mohou probíhat tak, jak mají.

Řádný přísun tekutin navíc snižuje únavu, také podporuje proudění lymfy a zvyšuje elasticitu kůže. Nezapomínejte, že ani nadmíra tekutin není v pořádku, proto není potřeba se vyloženě přepíjet. Vodu naleznete i v některých potravinách a hodí se tak zvýšit konzumaci zeleniny, ovoce, mléčných výrobků či polévek.

Cíleně se hýbejte, a to v každém věku

Zredukovat i bez pohybové aktivity je možné, ale pravděpodobně nebudete vypadat tak, jak jste si vysnili.

  • Pravidelný pohyb zajišťuje zachování svalové hmoty, čímž právě formujete svou postavu. Pohyb také do jisté míry zvyšuje činnost metabolizmu.

pohybStejně jako si nastavujete  pravidla ve stravování, je velmi vhodné podobná určit i pro pohybovou aktivitu.

Zátěž musí být pravidelná, ale snesitelná. Nestačí, pokud se první měsíc sedřete a následně zanecháte cvičení napořád.

Nastavení fyzické zátěže musí odpovídat vašim možnostem, a to tak, abyste byli schopni tempo dlouhodobě udržet.

Je důležité najít takovou formu pohybu, která vás bude nejméně obtěžovat a kterou budete ochotni pravidelně akceptovat a do života ji běžně zařazovat. Některé šťastlivce bude i bavit.

Pozitivní naladění

Nenechte se vykolejit, pokud neredukujete tak, jak byste si přáli. Zamyslete se i nad tím, zda vámi nastavené cíle jsou vůbec reálné. Vaším cílem může být i „nepřibrat“. Udržovat si svou hmotnost není pro některé vůbec jednoduché, věční dietáři vědí své. Primárně se tedy snažte nepřibírat.

  • Nesmíte zapomínat na fakt, že díky úpravě jídelníčku, osvojení nových zvyklostí, dodržování doporučených zásad a díky lepšímu výběru potravin máte nakročeno k tomu, abyste se cítili lépe, měli více energie, nebyli unaveni a při tom svůj organizmus vyživili tak, jak si žádá.
Mohlo by vás také zajímat: