Ve spotřebě soli patří Česká republika mezi evropské rekordmany. Průměrná spotřeba soli se u nás pohybuje okolo 12 gramů za den, což je více než dvojnásobek doporučené denní dávky. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro dospělé doporučeno denně jen 3 až 5 gramů soli – což je jedna kávová lžička. 

Obsah soli v potravinářských produktech bohužel často tuto hranici překračuje. Existují však i výrobci, kteří se snaží kritickou hranici soli snižovat, a to i u trvanlivých potravin kde je obsah soli kritizován - polévky z pytlíku. Tento trend potvrzuje i značka Knorr, která má logem Vím, co jím označeno několik produktů z této kategorie a nadále pokračuje ve vylepšování receptur. „Obsah soli v polévkách Knorr označených logem Vím, co jím, je přesně stanoven - v jedné porci nemůže přesáhnout 2,5 gramu,“ říká dietoložka Hlavatá. 

Bez soli by to nešlo

   

    Správné množství soli vám pomůže ohlídat logo Vím, co jím, které v této kategorii získaly polévky Knorr jako jediné.

Sůl je důležitou součástí stravy, obsahuje sodík a chlor, které jsou pro organizmus potřebné. „Sodík zabraňuje ztrátám vody z těla a působí jako prevence svalových křečí. Chlor je zase součástí žaludeční šťávy a udržuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle,“ vysvětluje Karolína Hlavatá. Sůl je často i významným zdrojem jódu, ten se v potravinách běžně nevyskytuje. Nedostatek jódu může způsobovat například zhoršení funkce štítné žlázy. To ovšem neznamená, že bychom měli solit bez omezení.

Infarkt, řídnutí kostí a přibývání na váze

Nadměrné množství soli ve stravě způsobuje zadržování vody v těle. Na pozoru by se měli mít především ti, kteří mají problém s krevním tlakem a celkově zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. „Vysoký příjem soli vede ke zvyšování krevního tlaku, může také přispívat ke vzniku osteoporózy, a to proto, že vede k vylučování vápníku z kostí, upozorňuje dietoložka Karolína Hlavatá. A dodává, že nadměrnému solení by se měli vyhnout i ti, kteří chtějí hubnout, protože sůl výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

Sůl a sodík, není to totéž

Na většině obalů potravin můžete zjistit, kolik obsahují kterých živin, a tedy i soli. Výrobci zpravidla uvádějí množství sodíku v gramech. Kolik je to ale soli? Údaj o sodíku vynásobte 2,5krát a zjistíte, kolik gramů soli výrobek obsahuje.