Nic není černobílé

Strach ze sacharidů a jejich vlivu na hmotnost je zbytečný, pokud víme jaké sacharidy preferovat. Stejně jako tuky a bílkoviny nemůžeme zcela vyřadit z jídelníčku, tak i sacharidy jsou pro základní fungování organismu nezbytné. Je samozřejmě žádoucí ve prospěch postavy a zdraví omezit jednoduché sacharidy (cukr, sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo, ovoce, apod), nikoli všechny! Komplexní sacharidy obsažené například v bramborech, rýži, celozrnném pečivo a těstovinách jsou naprosto v pořádku a i při hubnutí mají svou roli. Při hubnutí je nutné udržovat pocit sytosti co nejdéle, stabilizovat hladinu glukózy v krvi, mít energii na dostatek pohybu a dobrou náladu. To mají na starosti právě komplexní sacharidy!

Sacharidy a jejich celkový příjem

Během dne bychom měli více jak polovinu energie (55-60 %) získat ze sacharidů. Proč tolik? Zajištují energii pro činnost mozku a svalů, dodávají nám energii a vhodně zvolené sacharidy s nízkým a středním glykemickým indexem nám stabilizují hladinu glukózy v krvi a jsou prevencí proti zvýšeným chutím na sladké. Komplexní sacharidy obsahují také vlákninu, vitamíny a minerály, o které se často vědomě ochuzujeme. Při hubnutí by mělo dojít k omezení porcí příloh a pečiva, ale v žádném případě k jejich úplnému vyřazení.

Sacharidy a hubnutí

Ve své praxi se stále častěji setkávám se základním mýtem o hubnutí, že stačí nejíst pečivo a přílohy a hmotnost klesá téměř sama! Pokud se rozhodnete hubnout a přepokládám, že i váhu udržet, dokážete si představit už celý život bez chleba, brambor či těstovin? Lidé tomu často věří především díky reklamním svodům zaručených nízko-sacharidových diet. Hubnutí při těchto dietách je rychlé a to je pro mnohé netrpělivce tolik lákavé. Výrazné omezení příjmu sacharidů je však úspěšné pouze na začátku a pouze na ručičce váhy. Dochází totiž k úbytku svalové hmoty a vody vázané na svalový glykogen. Tuky však zůstávají. A metabolismus se díky úbytku svalové hmoty zpomaluje a je připraven uložit si daleko více do zásob než předtím (jo-jo efekt). Nehledě na špatnou náladu, hlad, chutě na sladké, nesoustředěnost a rozmrzelost, která doprovází nedostatek sacharidů v těle. Kdo by tohle vydržet už natrvalo? Sacharidy jsou také důležité při pohybové aktivitě, na kterou potřebujeme právě energii. Při hubnutí by tato energie měla být spalována převážně z tuků. Tuky se spalují za přítomnosti sacharidů, které jsou uloženy ve svalovém a jaterním glykogenu.

Zajímají Vás další témata spojená s hubnutím? Stáhněte si zdarma můj ebook s názvem 10 pravidel chronické dietářky anebo největší mýty o hubnutí z výživového a psychologického pohledu.

Autor článku: Mgr. Zuzana Douchová – nutriční terapeut a psycholog