O výživě 14. 2. 2019 | tla

Bolavé ženské dny rozjasní vhodný jídelníček. Dovoleno je i sladké

Zná to každá žena. Křeče v podbřišku, bolest hlavy, prsou, špatná nálada, pocit slabosti, že i moucha by upadla. Koho vidíte, s tím se pohádáte, anebo se nad vším hned lítostivě rozpláčete. Emoce jsou prostě jako na houpačce a tělo jako by prošlo mlátičkou. Jak si můžete během PMS pomoci vhodným jídelníčkem?

Premenstruační syndrom lze mírnit jídelníčkem
Stock Photos: Marjan Apostolovic /Shutterstock.com

Měsíčky jsou časem, kdy si s ženou pohrávají hormony jako s pingpongovým míčkem. Někdy se přidá i neobvyklá intenzita krvácení. Více či méně strádá nejen žena, ale její nenáladou trpí i okolí.

Vyhovte svému tělu, dopřejte si sladké

Premenstruační syndrom bývá provázen také nadýmáním a chutěmi na sladké. Dobrou zprávou je, že řadu výše uvedených příznaků můžeme odstranit nebo alespoň zmírnit už pouhou správnou stravou a životosprávou. Jak na to? V této době bychom měly podle dietoložky Karolíny Hlavaté poslechnout svoje tělo a například chutě na sladké raději uspokojit, než s nimi v oslabení bojovat. 

„Pokusme se to ale udělat zdravější formou, například přidat si jednu porci sacharidů, ráno třeba ovesnou kaši, o víkendu si udělat palačinky s přídavkem pohankové nebo celozrnné mouky. Chutě na sladké může uspokojit také hrnek kakaa připravený z opravdového kakaového prášku,“ radí Karolína Hlavatá.

Vápník a hořčík

Křeče, které se s nastupující menstruací objevují, můžeme zmírnit tím, že tělu dodáme vápník a hořčík. Zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, ale také mák, ořechy, ale i brokolice či kapusta. Hořčík zase obsahují banány, celozrnné obiloviny nebo vařený špenát.

Sója pomůže vyvážit hormony

Fytoestrogeny, které se nacházejí v sóje a sójových výrobcích, jsou zase při menstruaci účinnou pákou k udržení hormonální rovnováhy.

„Ideální je zhruba deset dnů až dva týdny před jejím nástupem zařadit do jídelníčku třikrát týdně něco ze sóji. Výhodou je, že například sójová mléka se prodávají obohacená o vápník a vitamin D,“ doporučuje dietoložka.

Sójové produkty jsou rovněž zdrojem vitamínu B6, který vyživuje žlázy účastnící se hormonálních procesů. Našemu tělu ho dodají i banány, špenát, avokádo, semena a ořech.

Prospěje kyselina listová

Sójové výrobkySexuální hormony sestávají z cholesterolu. Aby organismus tento důležitý tuk zužitkoval, potřebuje další vitamin ze skupiny B, cholin. Jeho zdrojem jsou opět sójové výrobky. Tělo si ho však umí syntetizovat samo. Musí k tomu ale mít kyselinu listovou. Stačí tedy jídelníček obohatit o zelené druhy zeleniny, zelí, saláty nebo třeba luskoviny.

Uberte na soli

V období ženských obtíží je vhodné omezit spotřebu soli.

„Pomůže nám to snížit riziko zadržování tekutin, a tím pádem tvorbu otoků. V praxi to ale znamená nejen méně solit, ale vyhnout se i soli v nápojích, například některým minerálním vodám,“ radí Karolína Hlavatá.

Bylinkové koupele

Bylinková koupelMáme-li být v pohodě, měli bychom věnovat péči svému tělu i zvenčí. Před začátkem menstruace, kdy se začínají ozývat křeče, nám může ulevit rozmarýnová či tymiánová koupel. Rozmarýn podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, odplavuje únavu. Tymián uvolňuje psychické napětí a dodává tělu novou energii.

Ošetřete duši růží

Mnohdy potřebuje ošetřit i naše duše. Řada problémů může pramenit i z toho, že nedokážeme přijmout své ženství.

  • Kde hledat pomoc? Zkuste účinek královny květin růže.

Ošetřujte si pleť a hýčkejte se kosmetikou, která obsahuje pravý růžový éterický olej. Osvěží a ženskou energii dodá i růžový hydrolát. Je-li konflikt s vaší vnitřní ženou hlubší, nestyďte se a promluvte si s psychoterapeutem.

Potíže nepodceňujte

Pokud se vaše měsíční problémy vymykají běžným obtížím, s nimiž se potýká většina žen, nebo přetrvávají navzdory všem vašim snahám je zmírnit, může se jednat o příznaky onemocnění, a tak raději navštivte lékaře.

Mohlo by vás také zajímat: