Funkční potraviny jsou technologicky obohaceny o větší podíl nutričně aktivních látek, než můžeme najít v běžných potravinách. Anebo jsou to potraviny, které byly naopak zbaveny některých rizikových látek.

Nejedná se ale o nějaké zázračné potraviny. Nejsou to léky, které působí cíleně a okamžitě na konkrétní problém. Přínos funkčních potravin je v tom, že přispívají k doplňování spotřeby biologicky aktivních látek a mají pozitivní vliv na zdraví.

Ne každou potravinu můžeme označit jako funkční

  • Není to tableta ani prášek a nepatří mezi doplňky výživy.
  • Je to potravina, která je z velké části vyrobena z přirozeně se vyskytujících surovin.
  • Je to běžná součást denní stravy.
  • Má specifickou a vědecky ověřenou zdravotní funkci. Například pozitivně ovlivňují fyzický nebo duševní stav. Pomáhá chránit před onemocněními nebo podporuje imunitu.

Známe je z obchodů

Při nákupech na ně všichni narážíme, jenom si neuvědomujeme, že jsou to funkční potraviny. Nejčastěji se setkáváme s těmito druhy:

Potraviny, do kterých jsou přidány složky, které mají příznivý vliv na lidské zdraví. Příkladem jsou probiotika a prebiotika v mléčných výrobcích nebo třeba vláknina a minerální látky v celozrnných těstovinách – semolinové těstoviny REJ nebo třeba pšeničné celozrnné chlebíčky Albert quality.
Potraviny s redukcí složek, které mohou mít nepříznivý vliv na lidské zdraví, jako jsou například rostlinné tuky se sníženým nebo minimálním podílem tuku – Flora Light nebo Rama linie. Například Flora Pro Activ prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

Až tedy zase uvidíte potraviny s označením jako „Obohaceno o ...", „S nízkým obsahem ...", budete vědět, že se může jednat o zástupce funkčních potravin.