Pro zdraví člověka je optimální, aby většinu přijímaných tuků tvořily rostlinné tuky. „Proto bychom měli k namazání na chléb a pečivo přednostně používat kvalitní margaríny a roztíratelné tuky. Do teplé kuchyně se nejlépe hodí řepkový olej, do salátů pak olivový nebo olej z ořechů a semen,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Pro krátkou tepelnou úpravu, jako je restování, jsou vhodné také margaríny s vysokým podílem tuku nebo speciální tekuté margaríny. Do jídelníčku doporučuje odbornice zařazovat ořechy a semena - nejlépe nepražené a nesolené.

Mýtus: Margaríny jsou umělé

Margarín, stejně jako máslo, je vyroben ze surovin pocházejících z  přírody. Jde o směs kvalitního rostlinného oleje,  rostlinného tuku a vody. „Častým argumentem proti je skutečnost, že se na výrobu používá kromě různých rostlinných olejů i palmový olej. Ten je tvořen hlavně nasycenými mastnými kyselinami, jejichž zvýšená konzumace má vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a tím zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Palmový olej je však v margarinech ve směsi s jinými rostlinnými oleji a celkové složení mastných kyselin u kvalitních margarinů odpovídá výživovým doporučením,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.

Důvodem pro využití palmového tuku jsou jeho technologické vlastnosti - drží výrobek pohromadě. „Vyřeší se tak problém s přídavkem částečně ztužených tuků, které jsou zdrojem trans mastných kyselin,“ zmiňuje Hlavatá.

Je tedy vždy důležité sledovat celkový obsah tuku a zastoupení jednotlivých mastných kyselin ve výrobku, neboť to je rozhodujícím parametrem vlivu na naše zdraví, proto je důležité vedle surovinového složení sledovat i tabulku nutričních hodnot.

   Jak se vyrábí margarín
  • Palmový olej se podílí na struktuře margarínu. Používá se proto, aby margarín dosáhl požadované tuhosti a současně dobré roztíratelnosti.
  • Při výrobě dochází k zahřátí tukové násady (směs různých olejů např. řepkový, slunečnicový, lněný a palmového oleje, a dále i v tuku rozpustných složek např, vitamíny, aromata), která se intenzívně mísí s vodou a ve vodě rozpustnými složkami např. mléčné složky, sůl, kyseliny citronová. Je třeba, aby spolu jednotlivé složky dobře držely. Využívá se proto emulgátorů - při domácí výrobě margarínu je to například vaječný žloutek, přirozeně obsahuje totiž lecitin, jeden z často užívaných emulgátorů.

Mýtus: Obsahují nebezpečný cholesterol

Margaríny a máslo do jednoho pytle neházejte. „Na rozdíl od másla nebo sádla totiž margaríny neobsahují cholesterol. Mají i výhodné složení mastných kyselin s vysokým podílem polynenasycených mastných kyselin,“ zmiňuje dietoložka. Kladně hodnotí také vyvážené množství omega 3 a 6 mastných kyselin.

   flora pro.activ
   

Například rostlinný tuk Flora Pro.activ je navíc obohacen o aktivní složku - rostlinné steroly. Konzumace 1,5 -2,4 g rostlinných sterolů za den vám sníží během dvou až tří týdnů hladinu cholesterolu o 7-10 procent. V praxi se jedná přibližně o 30 g Flora Pro.activ, to jsou 3-4 lehce namazané krajíce chleba.

Margaríny často obsahují také vitamin D, který je potřebný nejen pro správné vstřebávání vápníku, ale uplatňuje se i v prevenci autoimunitních a nádorových onemocnění.

Máslo i margaríny obsahují vitamin A. Oproti máslu je díky rostlinným olejům obsažen rovněž vitamin E.

Mýtus: Jsou zdrojem velkého množství tuku

Margaríny se vyrábějí o různém obsahu tuku. Výrobky se sníženým obsahem tuku (20-30 procent) jsou vhodnou součástí i při redukčních a diabetických dietách. Takové jsou ideální pro studenou kuchyni. Margaríny s vyšším obsahem tuku je možné využít i na rychlou tepelnou úpravu, například restování zeleniny - 70 procent tuku obsahuje například Flora Gold.

Mýtus: Margaríny obsahují rizikové trans mastné kyseliny

Kvalitní margaríny se dnes vyrábějí moderními technologickými postupy, při kterých rizikové trans mastné kyseliny nevznikají.