Co je zdravější? Tak otázka nestojí. Právě s ohledem na rozmanitost látek, které různé formy plodů obsahují, by se ve zdravém jídelníčku měly pravidelně střídat všechny.

Složení se liší

Proč je zelený hrášek zelenina a sušený hrách luštěnina, má jednoduché vysvětlení. Zelený hrášek není ještě zcela dozrálý a svým složením se více blíží zelenině. Hrách jako luštěnina pak není jen usušený hrášek, ale plně vyzrálé semeno, a tak má i jiné látkové složení. Rozdíl poznáme i na ochutnání. „Lusky nebo zelený hrášek mají v sobě jako zelenina více vody. Při sušení klesá podíl vody z 90 na 10 %, a tak jsou křupavé, šťavnaté a sladší než hrách,“ objasňuje dietoložka Karolína Hlavatá,

Zelený má více vitamínů

Hrách a zelený hrášek se však liší nejen v označení a chuti, ale také z hlediska nutričního. „Hrášek má více vitamínů, zejména vysoký obsah vitamínu K, C, B1 a kyseliny listové,“ říká dietoložka.

Sušený – více minerálních látek

Naopak hrách, tedy luštěnina má v sobě energetické zásoby v makromolekulách bohatých na energii pro budoucí klíčení nové rostliny. „Úbytkem vody klesá obsah vitamínů rozpustných ve vodě a zvyšuje se obsah minerálních látek. Hrách jako luštěnina již tedy neobsahuje vitamín C ani K, má ale vysoký obsah kyseliny listové a vitamínu B1, hořčíku, železa draslíku, manganu, fosforu,“ uvádí Karolína Hlavatá.

Hrách je energičtější

Rozdíl mezi hráškem, hrachem je rovněž v jejich energetické hodnotě, množství vlákniny, bílkovin a sacharidů. „Luštěnina bude mít energetickou hodnotu vyšší, protože je v ní větší podíl sušiny,“ objasňuje Karolína Hlavatá.

Nenadýmají oba stejně

Pro mnohé podstatný rozdíl mezi hráškem čerstvým a hrachem jako luštěninou je také v nadýmavosti. „Zelený nadýmá méně, protože má menší obsah oligosacharidů,“ vysvětluje dietoložka. Právě z tohoto důvodu je důležité suché luštěniny před vařením namáčet, vodu slít a pak v nové vodě vařit do měkka, aby se oligosacharidy vyloučily. Při vaření lze přidat pro snížení nadýmavosti také jedlou sodu. „Nejdůležitější je ale často zařazovat luštěniny do jídelníčku. Jestliže si je dám jednou za rok, je to pro střevo doslova šok a projeví se to velkým nadýmáním. Pokud je budu jíst pravidelně, střevo si zvykne a nebude reagovat bouřlivě,“ radí Karolína Hlavatá.

Hrachové zajímavosti

*Hrách, zejména mladý je bohatým zdrojem antioxidantů.
*Díky karotenu chrání náš zrak a stimuluje obnovu sliznice. 
*Nukleonové kyseliny v něm obsažené působí regeneračně a omlazují náš organismus.
*Vysoký obsah vlákniny má detoxikační účinky. 
*Klíčící hrách obsahuje velké množství vitamínu C. 
*Nejvýživnější je čerstvý letní hrášek. Tepelnou úpravou včetně zavařování ztrácí až 90 % vitamínů. 
*Čerstvé a mladé lusky hrachu můžeme konzumovat celé, je škoda je po vyloupnutí hrášku vyhazovat.