O výživě 27. 9. 2021 | Mgr. Lucie Kašparová, Dis - nutriční terapeutkaMgr. Lucie Kašparová, Dis - nutriční terapeutka

Najděte příčiny chutí na sladké. Častá chyba je v nevyváženém jídelníčku

Stává se vám, že sotva dojíte oběd, už přemýšlíte, jaký dezert byste si dali? Než budete analyzovat svoje emoce, zkuste nejprve zamířit pozornost na svůj jídelníček.

Zdroj foto: Pixabay: Zozz_ /pixabay.com

Nedostatek bílkovin

Častým důvodem, proč máme brzy po jídle chutě na sladké je absence dostatečného množství bílkovin. Bílkoviny tvoří společně se sacharidy a tuky základní trojici živin, které by měly být přijímány v dostatečném množství.

  • Doporučený příjem bílkovin dospělého člověka je cca 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti.

Výhodou bílkovin je jejich výborná sytící schopnost. Takže až si budete dávat zeleninový salát k obědu, nezapomeňte jej doplnit adekvátní porcí masa, ryby nebo luštěnin. Bílkoviny však nevynechávejte ani v ostatních jídlech jako je snídaně, večeře a svačiny.

Nepravidelná strava

nepravidelná stravaRáno bez snídaně, dopoledne bez svačiny, první jídlo dne rychlý a pravděpodobně nedostatečný oběd. Na konci dne se nelze divit nájezdu na skříňku se sladkým. Přestože není nutné jíst přesně pětkrát denně, určitá pravidelnost stravování během dne je více než vítaná.

  • Díky pravidelné dodávce energie a živin se snáz předchází energetickému deficitu, kdy tělu zkrátka chybí energie a logicky v takové chvíle baží po okamžitém doplnění především rychlých cukrů.
  • Myslete tedy na pravidelnost v jídle a zkuste si připravit svačiny do práce a především svačte, i když jste doma.

Málo komplexních sacharidů

  • Podobně jako nedostatek bílkovin může stát za neutišitelnými chutěmi na sladké vynechávání příloh a pečiva.

V obou případech je o nevyváženou skladbu jídelníčku a ta se, jak již víme, projeví poklesem energie. Tělo následně prahne po jejím rychlém doplnění.

Jezte i pečivo a volte to celozrnné. Díky obsahu vlákniny a komplexních sacharidů vás zasytí na delší dobu a chutě na sladké si na vás nepřijdou.

Dopřejte si sladké bez výčitek

káva a sladkéTo že máte čas od času neutuchající chuť na čokoládu, větrník nebo máslové sušenky je naprosto v pořádku a nemusíte si nic vyčítat. Jestliže si takové pochutiny dopřejete jednou za čas a ne každý den po obědě.

Problematické může být, když nedostatek základních a potřebných živin v jídelníčku (bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny) je pravidelně kompenzován vysokým příjmem jednoduchých cukrů a nekvalitních tuků. Jejich nadměrná konzumace přispívá k onemocnění jako je obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka.

Zdroj foto: pixabay.com

Mohlo by vás také zajímat: