O výživě 27. 8. 2018 | PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Ovlivňují naše zdraví a snad i uzdravují. Jak silný je vliv superpotravin?

Superpotraviny jsou běžné potraviny, které mají v porovnání s jinými potravinami téhož druhu vyšší obsah zdraví prospěšných látek – především vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny nebo n-3 mastných kyselin. Mají skutečný vliv na naše zdraví? A dokáží nás uzdravit?

Superpotraviny podporují zdraví ze Shutterstock.com

Trh se superpotravinami je velký byznys, zejména s těmi „cizokrajnými“, jako jsou chia semínka, quinoa, goji nebo teď již zdomácnělé avokádo. Dováží se k nám přes půl planety, což sebou nese i značnou ekologickou zátěž. 

Mají skutečný vliv na naše zdraví?

"Vliv superpotravin na lidské zdraví bývá často nadhodnocován. Hovoří se o protirakovinových účincích, zvýšení imunity organismu, zabránění rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci apod.

 • Studie, které jsou citovány v souvislosti s jednotlivými superpotravinami, probíhají za zcela jiných podmínek, než odpovídá jejich běžné konzumaci v rámci celkové stravy. Testují se většinou čisté látky konzumované ve vyšších množstvích. Proto také odborníci na výživu považují tzv. superpotraviny spíše za marketingovou propagaci.

Na druhou stranu přínos konzumace vitaminů, minerálních látek, antioxidantů nelze zpochybňovat. Hrají beze sporu důležitou roli v organismu. Tzv. superpotraviny do pestré vyvážené stravy patří. O tom, zda a jaký přínos pro zdraví jednotlivé potraviny prokazatelně mají, vyplývá ze schválených výživových a zdravotních tvrzení, která platí jak pro běžné potraviny, tak i pro tzv. superpotraviny.

Přestože neexistuje žádná legislativní definice superpotravin, jedno z pravidel uplatňovaných v praxi říká, že výraz „superpotravina“ by měl být použit pouze ve spojení s konkrétním schváleným zdravotním tvrzením, jak konkrétně daná potravina přispívá ke zdraví, jinak to odporuje platné evropské legislativě. Ve většině případů to není splněno. Běžný spotřebitel je klamán v očekávání výrazného zdravotního přínosu konzumace superpotravin." vysvětluje doc. Ing. Jiří Brát, CSc.

Domácí je nejlepší

"Existuje jen omezené množství schválených zdravotních tvrzení na živiny a další zdraví prospěšné látky kromě vitaminů a minerálních látek. Mezi ně například patří beta-glukany, nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6, kyselina olejová, rostlinné steroly, vláknina či živé jogurtové kultury, které se také v některých tzv. superpotravinách vyskytují. Proto je potřeba přednostně vybírat potraviny, kde jsou tyto látky obsaženy, spolu s potravinami obsahujícími nutričně významné množství vitaminů a minerálních látek. Nemusíme je přímo nazývat superpotravinami," zamýšlí se doc. Brát.

 • Ovesné vločky

Cení se především pro obsah beta-glukanů, což je látka na bázi vlákniny, která snižuje hladinu krevního cholesterolu. Beta-glukany také příznivě ovlivňují hladinu glukózy v krvi (glykémii), což je přínosné zejména pro diabetiky. "Existují schválená zdravotní tvrzení na vliv beta glukanů na hladinu cholesterolu i glukózy v krvi." potvrzuje doc. Brát.

 • Ořechy

Ořechy se cení především pro obsažené tuky s převahou mono a vícenenasycených mastných kyselin, vitamin E a vlákninu.

 • Vlašské ořechy

Vlašské ořechy přispívají k pružnosti cév. Denně bychom měli sníst 30 g ořechů. Vlašské ořechy jsou jednou z mála potravin, pro něž existuje schválené zdravotní tvrzení na potravinu jako celek, proto je lze považovat za superpotravinu s prověřeným zdravotním účinkem.

 • Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je pestrým zdrojem řady látek s antioxidačně působícím účinkem. Vedle vitaminu C, β-karotenu a vitaminu E (růžičková kapusta je po brokolici nejbohatší zeleninou na antioxidačně působící vitamin E) obsahuje růžičková kapusta sulforafan, flavonoidy a fenolové kyseliny, což jsou látky s protirakovinovými účinky.

 • Česnek

Jednou z jeho nejvýznamnějších složek česneku je alliin (sloučenina obsahující síru), přeměňující se na allicin, což je jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. V lidovém léčitelství se česnek uplatňuje nejen svými antimikrobiálními, protivirovými a protiplísňovými činky, ale je známý hlavně v lidovém léčitelství i pro příznivý vliv na kardiovaskulární systém a své protinádorové a antioxidační účinky.

 • Červená řepa

Červená řepa je vydatným zdrojem řady vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Přisuzovány jsou jí v obecném povědomí i protinádorové účinky.

 • Latté z červené řepy ze Shutterstock.comZakysané mléčné výrobky

Zakysané mléčné výrobky by měly mít stálé místo v našem jídelníčku, protože v průběhu fermentace získávají zcela jiné nutriční vlastnosti. Při fermentativním rozkladu laktózy produkují použité bakteriální kultury kyselinu mléčnou, která snižuje pH a díky tomu se lépe vstřebává vápník. Vznikají i nové látky, které jsou zodpovědné za pozitivní nutriční, senzorické i dietetické vlastnosti zakysaných mléčných výrobků. Každý z použitých bakteriálních kmenů má jiné účinky na zdraví (vliv na obranyschopnost, složení střevní mikroflóry, ovlivnění hladin cholesterolu) a proto je důležité jednotlivé výrobky střídat a zařazovat jak jogurty, tak kefíry, podmáslí, kyšky nebo acidofilní mléka.

 • Lněná a konopná semena

Obsahují n-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro vývoj mozku, imunitní systém a pro zdraví srdce a cév. Vedle n-3 mastných kyselin je lněné semínko zdrojem vlákniny.

 • Drobné červené plody (borůvky, brusinky, maliny, jahody)

Drobné červené druhy ovoce jsou doslova nabité antioxidačně působícími látkami, konkrétně anthokyany. Jahody vedle anthokyanů obsahují i fenolové sloučeniny, plus vysokou koncentraci vitaminu C a glutathionu, což jsou další antioxidačně působící látky.

Funkční potraviny

V souvislosti se zdraví prospěšnými potravinami se můžete setkat také s termínem funkční potraviny. Funkční potravina je svým charakterem běžnou potravinou, není to tableta, kapsle ani jiná forma doplňku stravy. Problematika funkčních potravin také není přesně legislativně ošetřena, nicméně přísným právním předpisům podléhají zdravotní a výživová tvrzení, která na obalech funkčních potravin najdeme. Podmínkou uvádění zdravotních tvrzení je, že průkaz příznivých účinků na lidské zdraví musí být založen na vědeckém základě.

 • Funkční potraviny jsou zpravidla získány tak, že příznivě působící složky jsou navýšeny, či je jimi potraviny obohacena (příkladem je rozpustná vláknina, rostlinné steroly a stanoly nebo probioticky působící bakterie), nepříznivě působící složky jsou odejmuty nebo maximálně sníženy (příkladem jsou trans mastné kyseliny, nasycené tuky, laktóza atp.).

Funkční potraviny lze také získat pomocí speciálních podmínek pěstování nebo šlechtění, kdy je obsah některé ze složek zvýšen nebo snížen. Například byl vyšlechtěn speciální druh bezlepkového ovsa, takže i osoby s celiakií mohou využívat pozitivních účinků beta glukanů z této obiloviny, která je jim jinak zapovězena.

Příklady zdravotních tvrzení

„Rostlinné steroly/stanoly přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi“
„Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů“
„Beta-glukany přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi“*

Toto tvrzení lze použít pouze u potravin, které obsahují nejméně 1 g beta-glukanů z ovsa, ovesných otrub, ječmene, ječných otrub nebo ze směsí těchto zdrojů v kvantifikované porci. Spotřebitel musí být informován, že příznivého účinku dosáhne při přívodu 3 g beta-glukanu z ovsa, ovesných otrub, ječmene, ječných otrub nebo ze směsí těchto zdrojů denně.

A uzdraví nás?

"Tzv. superpotraviny jsou běžné potraviny s vylepšenou výživovou hodnotou, tedy rozhodně existují, krásně zpestří jídelníček a při pravidelné konzumaci pomohou podpořit i zdraví. Nelze si myslet, že nás zbaví zdravotních problémů, nebudeme-li konzumovat pestrou vyváženou stravu," uzavírá doc. Brát.

logo

Mohlo by vás také zajímat: