O výživě 4. 3. 2019 | Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková Mgr. et Mgr. Jitka Laštovičková

Pórek je přírodní antibiotikum s rozmanitým využitím v kuchyni

Pórek je velmi rychlý na úpravu, velmi chutný a navíc i zdravý. Díky obsahu selenu a zinku podporuje kvalitu vlasů i pokožky, působí antibioticky a také podporuje vylučování moči. Zároveň je chudý na energii a kalorie, proto se skvěle hodí při redukční dietě.

Rozmanité využití pórku v kuchyni
Stock Photos: margouillat photo /Shutterstock.com

Pór nebo lidově pórek je celkem nenápadná běžná zelenina – patří mezi rostliny z rodu Allium, stejně jako česnek a cibule. Pórek bývá dostupný během celého roku, ostatně oblibě se těší již dlouho - pěstuje se od starověku, velmi oblíbený byl v Egyptě, Řecku i Římě. Konzumoval ho prý i císař Nero, aby měl silný hlas.

Pórek obsahuje jen poměrně málo energie – 136 kJ na 100 g porci, až 90 % jeho hmotnosti tvoří voda. Je chudý na tuky, bílkovin v něm také nenajdeme mnoho („pouhých“ 2,2 g na 100 g), nejvíce jsou zastoupeny sacharidy.

  • Najdeme v něm i vlákninu – 2,8 g na 100 g porce, obsahuje také vitamin C, kyselinu listovou, betakaroten, vitamin E. Z minerálních látek je významný zejména obsah draslíku, fosforu, vápníku a také stopových prvků – zinku, selenu a manganu.

Jemná chuť spojená s řadou pozitivních účinků

PórekChuť pórku je proti jeho příbuzným – cibuli a česneku - mnohem jemnější, ale stejně jako ony obsahuje i pórek látku allicin, který je zodpovědný za antibakteriální, antivirové i antimykotické účinky. Je to tedy také přírodní antibiotikum.

Kyselina listová podporuje tvorbu červených krvinek (a velmi důležitá je zejména v době před otěhotněním a v těhotenství). Pórek má také diuretické účinky – zvyšuje vylučování moči. Díky vyššímu obsahu draslíku pomáhá snížit krevní tlak, zinek a selen podporují kvalitu pokožky i vlasů a podporují správné hojení.

Jarní odrůdy pórku jsou křehké, a tak je můžeme konzumovat celkem běžně i za syrova. U nich tak můžeme využít jak bílou část, tak i zelené listy. Pórek je dostupný ve 3 jakostech – u I. jakosti tvoří bílá část minimálně jednu třetinu, u II. jakosti minimálně jednu čtvrtinu celkové délky a pórky III. jakosti mohou mít i různé vady barevnosti a stopy rzi.

  • Po zakoupení pórek co nejdříve zpracujte, abyste zabránili ztrátám vitamínů způsobeným delším skladováním. Zejména obsah kyseliny listové se velmi rychle snižuje.

Pórek v kuchyni využijete na mnoho způsobů

Pórek využijete bez tepelné úpravy do salátu nebo spíše jen na jemné dozdobení nebo dochucení pokrmů – např. na bramborovou kaši, do polévky, do tvarohové či jogurtové pomazánky. Tepelně jej pak můžete upravovat na řadu způsobů – připravíte z něj vynikající polévku, jak v krémové variantě, tak i s kousky (přidat můžete trochu brambor, vejce nebo mléko či smetanu). Stejně tak jej ale můžete jen krátce orestovat na pánvi (a nechat na něm pak rozpustit trochu másla) nebo jej zapékat se sýrem či libovým masem. Pórek stačí tepelně upravovat poměrně krátce, připravený je tedy raz-dva.

Mohlo by vás také zajímat: