Vyjíždějí k pacientům se zdravotními potížemi spojenými s přejídáním, jako jsou žlučníkové a žaludeční koliky, nevolnost či jiné potíže. A také k těm, kteří to přehnali s alkoholem.

Příjem a výdej v rovnováze

Až si budete brát šestý ořechový košíček či nabírat na talíř dvě porce smaženého kapra, připomeňte si, že je třeba dodržet rovnováhu a myslet i na zdravý pohyb.  A to i tehdy, když se vám spíš chce lenošit u televize. Nebo raději vynechte všechna tučná a sladká jídla a nahraďte je něčím jiným. „Doporučuji zkoušet nové kombinace. Dobré je sestavit si jídelníček tak, aby jídlo mělo velký objem, ale málo kalorií,“ radí Iva Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě). „Vybírejte potraviny se sníženým obsahem živočišného tuku, s nižším glykemickým indexem a se zvýšeným obsahem vlákniny,“ dodává. Prvním krokem k úspěšnému zvládnutí Vánoc je podle ní neobklopovat se nadměrně svůdnými dobrotami. Podrobné rady si můžete přečíst ve speciální vánoční brožuře, kterou společnost STOB vydala. Vybíráme z ní… 

…pár tipů na zdravé mlsání:

  • Nemějte po ruce tác s cukrovím.  Aspoň neláká k „uďobávání“.
  • 1 chlebíček s vlašským salátem, kolečkem uheráku, půlkou vajíčka a tatarskou omáčkou vydá za talíř se 60 nízkokalorickými jednohubkami (jako podklad dejte plátek okurky, mrkve, kedlubny či ředkvičky, natřete je pomazánkou z nízkotučného tvarohu ochuceného česnekem, křenem, pažitkou…).
  • Na vánoční stromeček si místo cukroví pověste křížaly.

Nula procent alkoholu

Možná jste nevěděli, že alkohol může vyvolat nebo prohloubit stavy smutku a někdy vyústit i v násilný konflikt. Když si k tomu připočteme počet kalorií, které alkohol má, stojí za zamyšlení, zda se ho nevzdat úplně, a to nejen o Vánocích. Čím ho můžeme nahradit?  „Proč si neudělat čajový dýchánek,“ radí MUDr. Karel Nešpor z Psychiatrické léčebny v Bohnicích.  „Pijme čaje dobré, neboť je to moudré,“ dodává se svým typickým, laskavým humorem. K jeho oblíbeným čajům patří například zelený čaj s kustovnicí čínskou. „Pamatujte si jednoduché pravidlo: zelené čaje ochlazují a hodí se pro ty, kterým je teplo, černé čaje a čaj oolong jsou neutrální. Pu-erh má zahřívací efekt, je tudíž vhodný pro lidi zimomřivé. Zahřát může člověka i čaj s kousky zázvorového kořene, ten navíc zlepšuje trávení,“ dodává MUDr. Nešpor. „Je dobré si uvědomit, že jídlo ani nápoje nejsou o Vánocích tím nejdůležitějším. Pro někoho je významný duchovní rozměr těchto svátků. Je to také příležitost druhé potěšit či přispět dle možností na dobrou věc. Potřebných a osamělých lidí není ani o Vánocích málo.“

Další tipy na nápoje:

  • Jestli si nemusíte zrovna hlídat štíhlou linii, namíchejte si koktejl (nejlépe zeleninový).
  • K dostání jsou už i nealkoholická vína a sekty, ale i s těmi opatrně.
  • Čerstvá pramenitá voda vždy přijde vhod a nikoho s ní neurazíte (do karafy můžete přidat oloupaný pomeranč, citron či pár lístků máty).