V tenkém a tlustém střevě dochází především ke vstřebávání živin z potravy a právě složení stravy hladký průběh tohoto procesu výrazně ovlivňuje. Pokud jíme nevhodně nebo sníme něco, na co není naše střevní soustava zvyklá, dochází k narušení rovnováhy. Správné trávení značně ovlivňuje i náš psychický stav, proto například mnoho lidí trpí při velkém stresu průjmy.

Při střevních potížích pomáhají tzv. probiotika a prebiotika. Zjednodušeně řečeno, probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie, které mají příznivý vliv na střevní mikroflóru. Najdeme je nejčastěji v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, jogurtová a kefírová mléka. Prebiotika jsou pak nestravitelné složky stravy, které vytváří vhodné prostředí pro růst a aktivitu probiotických bakterií. Prebiotikem je především vláknina.

Dobrá vláknina, která získala logo Vím, co jím, obsahuje 15 % vlákniny!

Zácpa

Při zácpě je důležitá zejména pravidelnost v jídle. Člověk musí přijímat dostatek tekutin, 1,5 až 2 litry, a jeho strava by měla obsahovat zvýšené množství vlákniny. Proto je třeba zvýšit příjem zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Ideální jsou třeba ovesné vločky s jogurtem. Činnost střev a celkově procesy látkové přeměny v organizmu je dobré podpořit i zvýšenou fyzickou aktivitou – své trávení musíte prostě rozhýbat.

Průjem

Na začátku onemocnění se doporučuje 24hodinová, tzv. „hladová či čajová" pauza. Po té se konzumuje rýžový odvar, syrové banány, které obsahují velké množství draslíku, nebo mrkvový odvar. Později můžeme zařadit vařené brambory nebo bramborové pyré. Jako doplněk je vhodný bílý jogurt s živou kulturou případně potravinové doplňky s probiotiky. Po odeznění problémů bychom se měli vyhýbat tučným, smaženým a kořeněným jídlům, alkoholu nebo čokoládě.

Nadýmání a pocit plnosti

Vyhnout bychom se měli potravinám, které mohou vyvolat zažívací potíže. Jedná se hlavně o luštěniny. Ty způsobují nadýmání u lidí, kterým chybí speciální enzymy na trávení sacharidů obsažených právě v luštěninách. Dále jsou to příliš slané a kořeněné potraviny, smažená a tučná jídla a u lidí s nedostatkem látek trávicích laktózu také mléko. Nevhodné jsou i nápoje sycené oxidem uhličitým. Problémy vyřeší pravidelná strava bohatá na prebiotika a probiotika a zlepšení pitného režimu.