O výživě 11. 3. 2018 | Vím, co jím a piju

Síla, lesk a zdraví vlasů. Prozradí, jak jíte a pijete

Zdravé vlasy jsou obrazem zdravého životního stylu. Ať už si to uvědomuje, či nikoliv, péče o vaše vlasy nezačíná v koupelně, nýbrž v kuchyni. Zdravé jídlo znamená silnější organismus, a to se projeví jak uvnitř, tak i zvenku. Správnou konzumací vybraných potravin můžeme svým vlasům dodat sílu, lesk a zdraví.

Vlasy prozradí váš životní styl ze Shutterstock.com

Na začátek to základní - dodržování pitného režimu.

Voda tvoří asi 12 % hmotnosti vlasu, proto se správná hydratace organismu na vlasech projeví. Při špatném dodržování pitného režimu jsou vlasy suché a lámavé. Doporučuje se pít čistá voda, čaje (neslazené) a různé ovocné či zeleninové šťávy v objemu kolem dvou litrů v závislosti na počasí a fyzické aktivitě.

Které potraviny vybírat?

  • Losos

Dobrou volbou pro silné a zdravé vlasy je losos. Je bohatý na proteiny vitamin B12 a D. Vlasům dělají dobře i omega-3 mastné kyseliny, které si lidské tělo neumí vytvářet samo, proto je důležité jejich příjem ve stravě. Esenciální omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro podporu zdravé pokožky hlavy. Pokud jich nemá naše tělo dostatek, pokožka je vysušená a vlasy mají matný vzhled.

Když rybám neholdujete, můžete zkusit i jiné potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny. Například to jsou vlašské oříšky a avokádo. Avokádo díky vysokému obsahu vitamínů B a E podporuje růst vlasů, hydratuje je a udržuje pokožku hlavy zdravou. Vitamin E chrání vlasy před nadměrným vysoušením a chemickým poškozováním. 

  • Cizrna

Cizrna má blahodárné účinky na celý lidský organismus. Díky svému jedinečnému složení působí jako prevence proti stárnutí. Pomáhá s obnovou buněk a regenerací obecně a to se projevuje samozřejmě i na vlasech.

  • Rajčata

Rajčata obsahují lykopen, antioxidant, které chrání buňky před volnými radikály. Navíc napomáhá produkci kolagenu a elastinu, které udržují vlasy silné, pružné a zdravé.

  • Borůvky

V souvislosti se zdravými a krásnými vlasy se hovoří i o borůvkách. Ty jsou významným zdrojem antioxidantů.

Citrónová šťáva  z venčí i zevnitř

Existují ale i recepty, ve kterých se potraviny pro krásné vlasy nekonzumují, ale přímo se na ně aplikují. Pokud vás trápí například mastné vlasy, můžete sáhnout namísto šamponu po citronu. Citronová šťáva působí antisepticky a reguluje tvorbu mazu. Šťáva ze dvou citronů se vmasíruje do pokožky hlavy, pak se vlasy pročešou, aby se šťáva dostala na celou délku vlasů. Nechte působit dvacet minut a dobře opláchněte.  

Mohlo by vás také zajímat: