V souvislosti se založením Světové zdravotnické organizace WHO 7. dubna 1948 byl tento den vyhlášen Světovým dnem zdraví. WHO tak každoročně pořádá osvětové akce zaměřené na vybranou problematiku.
V letošním roce se zaměřuje na téma bezpečnosti potravin. WHO se proto snaží upozorňovat například na důkladnou tepelnou přípravu pokrmů, oddělování syrových a vařených jídel nebo na používání čerstvých a nezávadných potravin.

Průzkum: Češi se nejvíc bojí chemie

Otázkou je, jak vnímají rizika související se stravováním sami Češi. Z průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju z konce roku 2014, který provedla společnost Sanep za účasti 8316 dotázaných, vyplynulo, že se nejvíce obávají zbytků chemikálií ve stravě. Obavy vyjádřili tři ze čtyř (78 %) respondentů.
Stejně velké riziko pro ně představovaly pesticidy v ovoci, zelenině (77 %). Přibližně dvěma ze tří (73 %) pak vadil obsah „éček“, tedy přídatných látek v potravinách jako jsou barviva, konzervační látky nebo aromata.

OTÁZKA: Jaké máte obavy z uvedených rizik ve vztahu k vašemu zdraví?

Jaké máte obavy z uvedených rizik ve vztahu k vašemu zdraví? Mám velké obavy Trochu mě to znepokojuje Obavy příliš nemám Vůbec nemám obavu
Zbytky chemikálií ve stravě (např. antibiotika v mase, dioxin v oleji) 46,5 % 31,3 % 17,9 % 4,3 %
Pesticidy v ovoci a zelenině 45,2 % 31,7 % 17,9 % 4,3 %
Obsah přídatných látek v potravinách, tzv. éčka (barviva, konzervační látky, aromata) 37,2 % 35,6 % 21,5 % 5,7 %
Nebezpečí bakteriální nákazy z potravin (salmonela, e-coli) 38,4 % 29,5 % 19,8 % 12,3 %
Špatné nutriční složení stravy (špatný podíl bílkovin, sacharidů, nadměrný příjem rizikových živin – soli, přidaného cukru, nasycených a trans mastných kyselin) 20,2 % 40,9 % 28,4 % 10,5 %

 

Odborníci: pozor na cukr, sůl a tuky

Zajímavé je, že lékaři a výživoví odborníci vidí zdravotní rizika v České republice jinde – především v nevyváženém stravování. Upozorňují na vysoký příjem energie a nevhodný poměr jednotlivých živin ve stravě. Množství „éček“, které je možné přidávat do potravin, je stanovené vyhláškou, zatímco výživové složení si každý člověk musí hlídat sám.
„Nebezpečí je spíše ve zvýšené konzumaci rizikových tuků na úkor prospěšných tuků a ve vysokém příjmu cukru nebo v nedostatečném příjmu vlákniny,“ říká garantka Vím, co jím a piju profesorka Jana Dostálová. Nevhodné nutriční složení potravin a vysoký příjem rizikových živin přitom považují za nebezpečný jen necelé dvě třetiny Čechů. Názory odborníků a laické veřejnosti se tak rozcházejí.

Na nízký obsah rizikových živin v potravinách - sůl, přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny – upozorňuje logo kvality Vím, co jím. Pomáhá tak s výběrem výživově hodnotných potravin.

Infekci zabrání důkladné vaření

Strašákem je podle průzkumu Vím, co jím a piju také nebezpečí bakteriální nákazy z potravin – např. salmonely, e-coli. Obavy z infekce má 68 % Čechů. Podle odborné garantky Vím, co jím a piju doktorky Václavy Kunové je snadnou pomocí důkladné vaření: „Například maso, zejména drůbeží a vepřové dostatečně tepelně upravte. Nesmí uvnitř zůstat syrové – růžové. Při nákupu by obsluha v lahůdkářství měla používat při nabírání a vážení nebalených potravin jednorázové rukavice a vhodné nástroje. Totéž platí pro kontakt s pečivem. Ani vy na něj v obchodě nesahejte rukama,“ doporučuje.

Pět tipů k bezpečnému stravování dle WHO

Zdroj: http://www.who.cz/7dubna-svetovy-den-zdravi.html