Vajíčko je rehabilitováno 
 Zdroj: Různé úpravy vajíčka ze Shutterstock

Vajíčka do zdravého jídelníčku patří

Představit si je bez uvařeného vajíčka coby kraslice, beránka ze šlehaného těsta, mazance, jidášů nebo nádivky s mladými kopřivami – NELZE! Bude jedno plato stačit?

Jenže, co na velikonoční vajíčkovanou řekne naše tělo, je tu přece strašák cholesterol. Odborníci na výživu před jejich nadměrnou konzumací na jednu stranu zvedají varovně prst, na druhou stranu se od nich vejce dočkala rehabilitace. Jak si to vysvětlit? Jednoduše, jíst bychom měli pestře, znamená to, že vajíčka do zdravého jídelníčku patří, pokud to s nimi budeme přehánět a ve výsledku z pestrosti uděláme jednostrannost, máme zaděláno na problém!

Maximálně dvě denně

„Doporučována je konzumace jednoho až dvou vajec denně, přičemž se započítávají i vejce v potravinách, tedy například ve velikonočním beránku či nádivce,“ uvádí Zuzana Douchová a s úsměvem připouští, že v období Velikonoc zhřeší každý. Ze sváteční výjimky by se však nemělo stát pravidlo.

Jak je to s cholesterolem

Cholesterol je obsažený ve vaječném žloutku. „V jednom vajíčku, které má průměrnou hmotnost 60 gramů je přibližně 150 až 340 mg cholesterolu. A právě tady vznikl problém. Lidé s vyšší hladinou cholesterolu v krvi by měli dodržovat dietní opatření, konzumaci potravin s vyšším obsahem cholesterolu omezit. Denní příjem by i u jinak zdravých lidí, kteří se nehýbou – z bytu dojdou do auta, na zastávku autobusu, vystoupí u kanceláře, celý den sedí a večer se jen vrátí domů – neměla překračovat 300 mg,“ vysvětluje Zuzana Douchová. Při pravidelném sportování, i rekreačním, člověk potřebuje ze stravy získat více energie a tudíž se může lehce zvýšit i množství cholesterolu. „Přesto je vždy potřeba myslet na složení jídelníčku a preferovat potraviny obsahující takzvaně zdravé tuky, tedy ty osahující nenasycené mastné kyseliny,“ říká Zuzana Douchová.

Mezi vajíčkem a cholesterolem navíc nelze dát rovnítko. Mimo jiné žloutek obsahuje i lecitinu, který cholesterol v těle pomáhá odbourávat.

Bílkoviny i vitamíny

Kromě tuku a cholesterolu je pro člověka vejce zdrojem celé řady dalších živin. Například bílkovin v bílku. „Bílkoviny v něm jsou takzvaně plnohodnotné, mají vysoký obsah esenciálních aminokyselin, které si organismus nedokáže sám z přijaté stravy „vyrobit“. Jejich stravitelnost je přibližně 98 procent,“ uvádí Zuzana Douchová a hned pokračuje ve výčtu dalších pro organismus prospěšných látek: „Z vitamínů zmiňme A, D, E, B, dokonce i B12, z minerálních látek jde především o draslík, fosfor, železo, selen. Jsou v nich obsaženy také karotenoidy – zeaxanthin a lutein.“

Karotenoidy pomáhají očím

Ty se v těle ukládají v sítnici oka, takzvané žluté skvrně, kde plní ochrannou funkci proti jejímu poškození. Je-li žlutá skvrna nedostatečně „nasycena“ těmito látkami, dochází k rozvoji onemocnění, věkem podmíněné makulární degenerace. Nemusí postihovat jen staré lidi, objevuje se i kolem 40. roku věku. Bohužel není léčitelná a přichází plíživě – málokdy ji v prvotních stádiích zaznamenáme. Lékaři umí její průběh jen zpomalit, v konečném stádiu člověk přichází o zrak. I proto je důležité myslet na pestré složení jídelníčku.

„Normální“, nebo omega

V obchodech lze narazit i na vajíčka s vyšší cenou a netradičními názvy. Na bio či vejce od slepic chovaných na podestýlce už jsme si zvykli. Koupit si můžeme i omega vejce, v jejich žloutku je vyšší podíl omega 3 a 6 mastných kyselin. „Chovatelé toho docilují úpravou krmiva, to obsahuje více kukuřice či rostlinných olejů,“ říká Zuzana Douchouvá. Jde vlastně i o příklad, jak má strava vliv na zdraví. „Chceme-li zdravé živočišné potraviny, je důležité dbát na kvalitu krmiva pro zvířata. Chceme-li být zdraví my, musíme dbát na kvalitu přijímaných potravin, skladbu a pestrost jídelníčku,“ dodává nutriční terapeutka.

7 tipů - jak na cholesterol

Bojujete s cholesterolem? Změňte - upravte svůj jídelníček a životní styl.

  • V jídelníčku se pokuste snížit spotřebu tučného masa a uzenin, vyvarujte se vnitřností. Naopak ryby vybírejte ty více tučné – lososa, makrelu, sledě...
  • Volte dobré tuky – rostilnné oleje (řepkový, olivový, slunečnicový) a kvalitní margaríny z nich vyrobené
  • Ideální úprava pokrmů je vaření a dušení, omezte smažení.
  • Nejvhodnější je konzumovat polotučné mléčné výrobky, při vyšší hladině cholesterolu v krvi je dobré je vyměnit za nízkotučné.
  • Bílé pečivo vyměňte za celozrnné, celozrnné kupujte i těstoviny, rýži vybírejte neloupanou. Zařaďte do jídelníčku ovesné vločky.
  • Nezapomínejte, že denně by dospělý měl sníst 200 gramů ovoce a 400 gramů zeleniny.*Pokuste se omezit konzumaci oplatek a sušenek, zejména těch plněných a polévaných.
  • Nezapomínejte na pohybu, pomůže už půlhodina až hodina svižné chůze denně.