Jaké jsou nejčastější chyby při výběru zdraví prospěšných tuků, existují vůbec takové?

Tuk je ve výživě člověka velmi důležitý, a to nejen jako vydatný zdroj energie, ale i jako zdroj esenciálních mastných kyselin.  To jsou takové, které si tělo nedokáže vyrobit a musí je přijímat potravou a bez kterých by byl růst a vývoj nemožný.

Esenciální mastné kyseliny se nachází především v rostlinných olejích a rybím tuku, proto by také měly tvořit podstatný podíl přijímaných tuků. Rostlinné tuky na rozdíl od živočišných neobsahují cholesterol.flora

Je rybí tuk stejně přínosný pro lidské zdraví jako rostlinný, i když je živočišného původu? 

Příroda si s námi zahrává. Rybí tuk je velmi cenný, byť je živočišného původu. V hojné míře obsahuje nenasycené mastné kyseliny řady n-3, které jsou pro zdraví člověka velmi přínosné. Na druhou stranu i mezi rostlinnými oleji můžeme najít nevhodné zástupce. Jedná se hlavně o kokosový a palmový olej a palmojádrový tuk. Jsou to tropické oleje a tuky, které jsou v našich klimatických podmínkách tuhé a obsahují vysoké množství nasycených mastných kyselin.

Nejčastější omyly spojené s tuky

První omyl - rostlinný tuk je méně energetický
Není, lžíce oleje má stejnou energetickou hodnotu jako lžíce sádla. (Ale odlišné složení mastných kyselin a množství cholesterolu, které zásadně ovlivňují naše zdraví.)

Druhý omyl - na smažení je nejlepší sádlo
Sádlo je sice tepelně stabilní, ale cholesterol, který obsahuje, není tepelně stabilní.

Třetí omyl - nejlepší je plnotučné
Ať už se jedná o mléko či máslo, tak chuťově možná, protože tuk je nositelem chuti a vůně. 
Pro naši hmotnost je však úhlavní nepřítel.

 

Jaké následky má nadměrná či nedostatečná konzumace tuků pro lidské zdraví?

máslo

Nadbytek tuků vede k obezitě a obezita je podhoubím pro cukrovku, vysoký tlak, vysokou hladinu cholesterolu a tuků v krvi a to v konečném výsledku může vést až k infarktu nebo mrtvici. Obezita a vysoký příjem tuků je dáván také do souvislosti s řadou nádorových onemocnění, především nádorů prsu, dělohy, prostaty a tlustého střeva a konečníku. 

Nedostatek tuku může být také značně rizikový. Velmi důležitý je například pro děti do tří let, kdy se intenzivně vyvíjí nervový systém. Nedostatek tuku způsobuje také suchost kůže, vypadávání vlasů a třepení nehtů.

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že když drží dietu, nesmí jíst žádný tuk. Je tomu opravdu tak?

Není to pravda, určité množství tuku je nutné vždy. Tuky by měly i při redukční dietě tvořit 30 % z celkového denního energetického příjmu v závislosti na věku, fyzické aktivitě, pohlaví a dalších faktorech. Je to přibližně 60-90 g. Ani při přísnější redukční dietě by denní příjem tuku neměl klesnout pod 20 % z doporučeného energetického příjmu, tedy pod 40 g.

Nejčastěji používané oleje

Slunečnicový olej - je bohatý na nenasycené mastné kyseliny řady n-6, které ale ve velkém množství mohou působit prozánětlivě.

Řepkový a olivový olej obsahují především mononenasycené mastné kyseliny. Jejich výhodou je také vyšší tepelná stabilita, takže se pro tepelnou úpravu hodí lépe než olej slunečnicový.