O výživě 5. 12. 2018 | Klára MarešováKlára Marešová

Zdravá vůně kořeněných Vánoc. Skořice, Vanilka, Badyán ... a další

Ač nejsou vánoční svátky zrovna nejvhodnějším obdobím diet a zdravého životního stylu, existuje v tomto směru přece jen jedna kategorie, která je pozitivními přínosy pro naše těla přímo provoněna.

Variace koření ze Shutterstock.com

Zavřete oči a vybavte si, čím odjakživa voní vaše Vánoce. Vsadíme se, že většina z vás si jako první vzpomene na klasické vánoční koření. A právě to má, kromě navození příjemné uklidňující atmosféry, také úžasnou schopnost udržet i naše těla v perfektní kondici.

Pravda, i když zkonzumované množství koření i přes jeho sváteční prime time není příliš závratné, nebude od věci si právě teď připomenout benefity jednotlivých druhů a v případě, že se naše tělo v budoucnu ohlásí s prosbou o pomoc, budeme vědět, po jakém přírodním léku sáhnout jako první.

Skořice

SkořiceVěděli jste, že jde o všelék, který se při dlouhodobé konzumaci blahodárně promítne skoro do všech úrovní zdraví? Jde o přírodním antibiotikum, poradí si s viry, bakteriemi i plísněmi. V kombinaci s medem se účinky ještě zvyšují. Je ideálním prostředkem při prevenci i tišení nachlazení, ale také infekci močových cest. Antioxidační účinky mají vliv na posílení imunity, povzbuzení dobrého stavu pokožky, mírní akné.

Kloktání skořice s vodou desinfikuje ústní dutinu a udržuje dech svěží. Skořice prohřívá tělo a je dokonalým kořením pro zimní období. Trpíte-li na chlad nebo studené končetiny, přidejte si jí do čaje. Mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu a podporuje tak dobrý stav krevního oběhu, zabraňuje krevním sraženinám, snižuje tlak, posiluje srdeční tep a chrání srdce.

Vanilka

Vanilkový luskJedním z nejdražších koření, které k Vánocům neodmyslitelně patří, je právě vanilkový lusk. Vyniká schopností klidnit nervovou soustavu. V hektickém předvánočním čase přijde více než vhod.

Trpíte-li stresem a napětím, vanilka dokáže povzbudit k dobré náladě a příjemnému duševnímu stavu. Mírní dokonce i svalové napětí a zejména ženy ji ocení při tišení menstruačních bolestí. Známá je svými afrodiziakálními účinky. Obsažené antioxidanty opět posilují imunitu, chrání před volnými radikály, rakovinovým bujením, viry a bakteriemi a samozřejmě také udržuje pokožku svěží a vitální. Antimykotické účinky vanilky bojují proti plísním i Candidě. Povzbuzuje látkovou výměnu, a tím harmonizuje trávicí proces.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšekProslul svými afrodiziakálními účinky, ale také ve větším množství jako nebezpečná droga. Pokud byste zkonzumovali přibližně 5 jader muškátového plodu najednou, hrozí zástava srdce. Pocit nevolnosti a nepříjemných stavů navodí u dospělého přibližně polovina čajové lžičky. V případě, že trpíte na srdeční slabost, ho užívejte velmi opatrně. Jeho aroma je ale natolik silné, že vždy postačí jen nepatrné množství.

I tak ale vyniká ve zdravotních přínosech, a to především v oblasti trávení. Předchází plynatosti, střevním problémům, zácpám i žaludečním křečím. Mírní bolesti při revmatismu. Pomáhá při zánětu dásní. Tišící efekt se dostavuje i do oblasti nervové, tudíž pomáhá při psychické zátěži a podporuje zdravý spánek.

Badyán

Badyán - anýzNádherné plody hvězdicového tvaru, známé také jako anýz, jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů. Vynikají antiseptickými a antibakteriálními účinky a jsou účinnou prevencí proti chřipce a nachlazení. Brání před náporem kvasinkových a plísňových infekcí. Badyán celkově velmi posiluje imunitu, což se především v zimním období více než hodí.

Odvar z badyánu tlumí nachlazení a vzpomeňte si na něj vždy při potížích s horními cestami dýchacími. Podporuje odkašlávání a zbavuje hlenu. Jeho tišící účinky uvítají opět ti, co trpí na stres, psychické napětí i nespavost. Mimo to detoxikuje játra a napomáhá k jejich regeneraci. Semena, nesoucí vůni lékořice, prosluly pro schopnost vypořádat se s trávicími problémy všeho druhu. Pomáhá jak při průjmových onemocněních, tak i při odstranění zácpy a plynatosti. Velkou službu prokáže těm, kteří trpí na zápach z úst a zánět dásní.

Kardamon

KardamonZaměřme se na nejpřínosnější druh kardamonu, a tedy ten zelený. Hnědý nepálský je jen jeho méně povedenou náhražkou a v obsahu prospěšných látek dvakrát nevyniká.

Pravý kardamon umí ale dopřát tělu pestré benefity. Množství antioxidantů chrání buňky před volnými radikály a je účinnou prevencí proti rakovinovému bujení. Působí protizánětlivě, antimykoticky a chrání před virovým onemocněním. Zahání problémy s trávením, klidní trávicí trakt, tiší střevní křeče a je prevencí před nadýmáním i pálením žáhy. Podporuje látkovou výměnu a také povzbuzuje chuť k jídlu. Harmonizuje kardiovaskulární systém, reguluje krevní tlak. I kardamon blahodárně působí na nervový systém a povzbuzuje mozkovou činnost, takže vám pomůže k soustředění a udržení duševního klidu. Jeho aroma je využíváno pro osvěžení dechu.

Mohlo by vás také zajímat: