Hlávkové zelí spadá do čeledi brukvovitých a rozlišujeme dvě hlavní odrůdy – bílé a červené. Listy zelí tvoří hlávku, která může vážit půl, ale klidně také dvě kila. Hlávkové zelí má v našich krajích velkou tradici a v kuchyních své nezastupitelné místo. Jedná se o starou zeleninu, která je doslova nabitá vitamíny.

  • Obě odrůdy obsahují velké množství vitamínu C, červené je na to o něco lépe. Zelí je také zdrojem vitamínů skupiny B, kyseliny listové a vitamínu E. Z minerálů stojí za povšimnutí přítomnost vápníku, hořčíku, draslíku a selenu.
  • Díky vysokému obsahu vlákniny nás zelí zasytí na dlouhou dobu. Příznivě působí na naše trávení, stimuluje pohyb střev, podporuje pravidelné vyprazdňování.
  • Zelí dále obsahuje glukosinoláty, typické pro všechnu brukvovitou zeleninu. Tyto látky snižují riziko vzniku některých typů rakoviny, mají pozitivní vliv na imunitní systém a působí protibakteriálně.
  • Zvýšené opatrnosti by při konzumaci zelí měly dbát osoby potýkající se se žlučníkovými obtížemi, střevními záněty, a také při problémech se štítnou žlázou.

kysané zelíSamostatnou kapitolou je pak zelí kysané. O prospěšnosti takto zpracované zeleniny už jsme psali například v článcích Kysaná strava – pečuje o mikrobiom a školí imunitu zdravého člověka a Zelná „medicína“ - pohlazení pro naše střevo a imunitu.

Vězte, že ať už si k přípravě pokrmů vyberete hlávkové zelí bílé, červené, nebo zelí kysané, chybu neuděláte a svému tělu prospějete v každém případě. Své místo si zelí na vašem talíři oprávněně zaslouží.

Zelí v hlavní roli – zasyrova i zpracované

Využití zelí v kuchyni je opravdu široké. Konzumovat ho můžeme jak zasyrova, tak tepelně upravené. Hodí se do studených salátů, do polévek, jako příloha k pečeným masům, na pečení zelných koláčů či placek. Výčet by mohl být mnohem delší, ale pojďme už k receptům, které jsme pro vás z naší certifikované databáze vybrali.

1. Zelňačka s hovězím masem

zelňačka s hovězím masemZelňačka je jednou z nejoblíbenějších polévek, která je přesně tím pravým ořechovým do chladných zimních dnů. Klobásu jsme v receptu nahradili libovým hovězím masem, proto při vaření nespěchejte a dejte masu, aby krásně změklo. Pak už jen stačí užít si skvělé účinky kysaného zelí, které je vitamínovou bombou.

  • Zelňačka s hovězím masem → recept

2. Zeleninový boršč s červenou řepou a zelím

Zeleninový boršč je polévkou doslova nadupanou vitamíny, minerálními látkami, antioxidanty a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Vychutnejte si dokonalé spojení zelí s červenou řepou a další zeleninou.

  • Zeleninový boršč s červenou řepou a zelím → recept

3. Maso narychlo s pečeným bramborem a salátem coleslaw

Nejen na vlákninu je bohatý následující recept. Jde o skvělý tip na rychlý oběd (obzvlášť zbyde-li vám pečené maso z předchozího dne), po němž vám nebude těžko a přitom vás dokonale zasytí.

  • Maso „narychlo“ s pečeným bramborem a salátem coleslaw → recept

4. Šunkofleky se zelím

Šunkofleky se zelímJak z klasických šunkofleků udělat zdravější a výživově hodnotnější pokrm? Není to tak složité, stačí vyměnit pár surovin za vhodnější, použít výhradně libové maso a navíc přihodit zeleninu – ideálně zelí jako my. A rázem máte z tučného pokrmu zdravou variantu, na které si pochutnáte úplně stejně, možná i víc!

  • Šunkofleky se zelím → recept

5. Vitamínový salát s grepem

A na závěr jeden studený pokrm, který si nezahřeje, ale v zimě tolik potřebné vitamíny vám dodá také. Hlavně „céčko“, která najdete jak v zelí, tak v grepu i červené řepě. Ale vitamínem C to samozřejmě nekončí. V tomto salátu se skrývají i vitamíny skupiny B, vitamín K, z minerálů pak vápník, draslík či fosfor a nechybí ani množství vlákniny.

  • Vitamínový salát s grepem → recept
Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com; archiv Vím, co jím
Zdroj informací: https://www.nzip.cz/clanek/998-zeli
https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/zeli-bile
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage