Polévky jsou to pravé pro ty, kteří se chtějí rychle najíst, a přitom dávají přednost vyváženým pokrmům. Mohou být zdrojem zeleniny, již tak nenápadně dostanete do dětí, které k jejímu chroupání jinak těžko přesvědčíte. Hodí se i pro dospělé, jimž jinak syrová ani vařená zelenina nevoní. „Odlehčené zeleninové polévky mohou utlumit pocity hladu a předcházet přejídání během hlavního jídla. Jsou dobré také během nemoci, kdy člověk potřebuje doplnit zároveň tekutiny i živiny,“ jmenuje další plusy výživová poradkyně Zuzana Douchová.

Polévka na očistu organismu

V této roční době jsou nejlepší polévky zeleninové a luštěninové. „Jsou zdrojem tekutin, přispívají k příjmu vlákniny. Skvěle se hodí k doplnění jarními bylinkami a jarní zeleninou plnou vitamínů a antioxidantů,“ doporučuje Douchová.
Zkuste si letos trochu zaexperimentovat a uvařit si tradiční polévky jinak, zdravěji. Do zeleninových krémů použijte pro dochucení pesto, do zeleninových vývarů přidejte pro doplnění bílkovin luštěniny - cizrnu, fazole, hrách.

Tipy na polévky 

Tip: Knorr hrachová polévka

Jestliže nestíháte vařit, vyzkoušejte polévku ze sáčku. Některé polévky Knorr nesou logo Vím, co jím, a protože jsou připraveny tradiční metodou konzervace potravin – sušením, suroviny si zachovávají svou chuť i aroma a dochází jen k minimálním ztrátám důležitých látek. Polévkám ze sáčku bývá často vytýkáno, že jsou přesolené. Nemusí to však být pravda. Logo Vím, co jím vám pomáhá s vhodnějším výběrem výrobků ve své kategorii a hlídá nejen obsah soli (sodíku), ale i obsah nasycených mastných kyselin a trans mastných kyselin a cukru.

knorr hrášková
   

Zelňačka s uzeným tempehem

Místo klobásy použijte uzené tofu či tempeh, smetanu nahraďte sójovou smetanou a na zahuštění použijte celozrnnou mouku. Tofu a tempeh neobsahují oproti tučným a kalorickým uzeninám živočišné tuky a cholesterol. Mají tak nižší energetickou hodnotu.

Kyselica s uzeným tofu

„Sójová smetana je rostlinný zdroj bez cholesterolu a nasycených mastných kyselin, zatímco klasická smetana na vaření obsahuje minimálně 10 % tuku, což je zbytečně příliš,“ říká Zuzana Douchová. Bílá mouka na zahuštění je také nevhodná. Neobsahuje žádné výživově hodnotné živiny, má vysoký glykemický index (GI) a organismus překyseluje. Oproti tomu celozrnná mouka je zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny, vitamínů, a minerálních látek. Ve srovnání s bílou moukou má všechny tyto živiny zachované a má nízký GI.

   

Jarní vývar se špaldovými nočky

Klasický vývar ozvláštněte zavářkou a noky ze špaldové mouky – dodáte polévce vlákninu, vitamíny a komplexní sacharidy.

 recept, polévka
   

Dršťková polévka z hlívy ústřičné

 

Místo drštěk dejte do polévky hlívu ústřičnou. Hlíva obsahuje vitamíny skupiny B, vlákninu, hořčík, fosfor, draslík a selen. Je také výborným zdrojem betaglukanu, který přispívá k udržení  normální hladiny cholesterolu v krvi.

   

Hrášková polévka s uzeným tofu

Obecně lze zeleninové polévky zdravěji zahustit místo smetanou bramborami. Krutony je lepší nahradit na kostičky pokrájeným opečeným tofu. „Tofu je rostlinný zdroj bílkovin. Působí preventivně proti osteoporóze, vysokému cholesterolu, kardiovaskulárním onemocněním a posiluje celý organismus,“ zmiňuje nutriční terapeutka.

 Hrášková polévka, recept