O zdraví 21. 11. 2023 | Veronika VágnerováVeronika Vágnerová

Chřipka není covid. Jiné jsou i následky

V obou případech jde o vysoce nakažlivá virová onemocnění, jejichž projevy jsou podobné. Nicméně rozdíly existují, a to zejména v možných komplikacích a důsledcích. Až několik let po prodělání covid-19 můžete pociťovat symptomy nazývané souhrnně jako postcovidový syndrom. Ten u chřipky není. Těžkému průběhu obou nemocí ale můžete předejít očkováním na každou nemoc zvlášť a klidně v jeden den.

Stock photos: Dragana Djorovic/Shutterstock.com

V ČR každoročně onemocní chřipkou statisíce až 1 milion obyvatel. Covidem-19 se v letech 2020 až 2022 nakazilo v průměru 1,5 milionu obyvatel ročně, tedy o půl milionu více. Chřipce a komplikacím s ní spojenými podlehne ročně zhruba 1,5 tis. lidí, covid-19 vzal za uplynulé 3 roky život 42,5 tis. lidem.

Horečka, kašel i únava obvykle doprovází obě onemocnění

Jako virová onemocnění se chřipka i covid-19 vyznačují podobnými obecnými symptomy, které se liší intenzitou a frekvencí. Zvýšená teplota až horečka, suchý kašel, bolest v krku, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů.

„Pacientům s podezřením na COVID-19 se často zpravidla také hůře dýchá, trpí celkovou slabostí. U chřipky je nejvýraznější náhlá horečka až zimnice, nechutenství a celková schvácenost,“ jmenuje rozdíly MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka. Dodává, že každý lidský organismus je jedinečný a nemoc se může projevit vždy trochu jinak. Nemusíte mít všechny uváděné symptomy, některé mohou být zcela minimální, jiné se nemusí objevit vůbec. Stoprocentní odpověď zjistíte pouze testem nebo při návštěvě lékaře.

Léčí se většinou jen symptomy

Léčba covidu-19 i chřipky je především symptomatická a je zaměřená na zmírnění příznaků onemocnění. Jde o vysoce nakažlivé nemoci, která se přenáší pomocí infekčních kapének (dotek, vzduch).

  • Buďte připraveni: Vybavte se předem základními přípravky z lékárny na kašel, rýmu, bolesti hlavy, snížení teploty atd., které umožní organismu se s viry snáz vypořádat.
  • Zůstaňte doma: Při podezření zůstaňte doma, nastavte si klidový režim, teplo, spánek a dostatek tekutin.
  • Chraňte své okolí: Důležité je vyhnout se fyzickým kontaktům, mít vlastní ručník, nepoužívat stejný příbor a nádobí, dostatečně větrat a nejlépe spát v samostatné místnosti.

„Výjimkou v léčbě jsou osoby v rizikových skupinách. Při potvrzení onemocnění COVID-19 je pro ně indikována specifická léčba, která snižuje riziko komplikací a někdy je nutná i hospitalizace. Při potvrzení chřipky jsou podávána antivirotika, tedy léky, které pomáhají oslabit virus. V obou případech je nutné zahájit léčbu včas,” vysvětluje MUDr. Hana Roháčová.

Chřipku může komplikovat zápal plic

Nejvýraznější odlišnosti chřipky a covidu-19 jsou u přidružených komplikací a dlouhodobých následků. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob chřipku často komplikuje zápal plic. U dětí může vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Závažný nebo smrtící průběh chřipky však může nastat i u do té doby zdravého dospělého nebo dítěte, kdy může např. dojít k zánětu srdečního svalu.

Komplikace spojené s covidem-19 jsou dlouhodobé

Následky po prodělání covidu-19 jsou velice rozmanité, dlouhodobé a týkají se 10 až 20 % všech lidí, bez ohledu na to, zda u nich mělo onemocnění mírný nebo výraznější průběh. Mezi nejčastější patří bolesti hlavy, potíže s koncentrací a pamětí, dušnost, bolest na hrudi, bušení srdce i plicní embolie. Může to ale být i poškození ledvin, vznik a zhoršení diabetu, vypadávání vlasů, kožní vyrážka nebo úzkost, deprese, nespavost a další. I mírný až střední průběh je také spojován se zhoršením astmatu.

Očkování proti covidu-19 je hrazené, za chřipku si většina připlatí

žena dostává očkováníSpolehlivou cestou prevence je očkování proti aktuálním mutacím. Očkování se v obou případech doporučuje absolvovat co nejdříve, protože imunitní systém potřebuje čas, aby si vytvořil dostatečnou ochranu. Ačkoliv mají obě nemoci mnoho společného, očkováním proti covid-19 nezabráníte chřipce a naopak. Na každou nemoc je speciální vakcína. Podle doporučení České vakcinologické společnosti je možné aplikovat vakcíny na obě nemoci zároveň v jeden den. Podrobnější informace získáte u praktického lékaře nebo využijte očkovacích center.

Na letošní podzim a zimu 2023-24 je u praktických lékařů připravených několik typů jednodávkových vakcín proti chřipce a od jednoho výrobce proti covidu-19. Lékaři mají i vakcíny proti starším mutacím, ty ale neochrání tolik jako nová, připravená právě pro letošní podzim a zimu. Vakcína proti chřipce je hrazená pouze lidem nad 65 let a rizikovým pacientům. Vakcína proti covidu-19 je hrazená všem.

„Očkování snižuje riziko nemoci COVID-19, především ale jejího těžkého průběhu, komplikací a úmrtí. Zejména lidé patřící do rizikových skupin by nyní s očkováním neměli váhat,“ radí MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací:
https://www.mzcr.cz/doporuceni-k-ockovani-proti-onemocneni-covid-19-pro-letosni-podzimni-a-zimni-sezonu/
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/03/tabulka_leden-prosinec_2022.pdf
Mohlo by vás také zajímat: